Článek
Pomerančová kůže jako zpráva z těla
Celulitida není nic neobvyklého – trápí až 90 % žen. Není to známka špatné hygieny, lenosti ani nadváhy. Pravda je taková, že i štíhlé ženy mohou mít výraznou celulitidu, a naopak ženy s křivkami mohou mít kůži hladkou. Není to fér, já vím. Ale je to realita.
Dlouho jsem si myslela, že celulitida je jen „kosmetický problém“, něco, co se dá zakrýt oblečením a ignorovat. Ale čím víc jsem se o ní začala zajímat, tím víc mi docházelo, že jde o odraz toho, co se děje hluboko v těle. A někdy i v naší hlavě.
Kde celulitida vzniká?
Pod pokožkou máme vrstvu tukových buněk. Ty se mohou zvětšovat, tlačit na kůži zespodu a zároveň být stažené pevnými vlákny pojivové tkáně. Výsledek? Důlky a hrbolky, které známe až moc dobře. Nejčastěji se objevují na stehnech, hýždích, bocích a břiše – zkrátka tam, kde se tuk ukládá nejsnáze.
Ale proč se to děje? Tady je pár hlavních viníků:
Hormony, především estrogen
Estrogen ovlivňuje pružnost kůže, krevní oběh i množství tukové tkáně. V těhotenství, během puberty nebo při užívání antikoncepce může dojít k výkyvům, které celulitidu zhoršují. Mluvím z vlastní zkušenosti – po porodu se mi kůže změnila rychleji, než jsem čekala.
Nedostatek pohybu
Sedavé zaměstnání, auto místo chůze, večery na gauči – to všechno zpomaluje lymfu a zhoršuje prokrvení. Tělo pak nestíhá odvádět toxiny ani přebytečnou vodu. Výsledkem je ztuhlá, „nalitá“ pokožka a větší náchylnost ke vzniku celulitidy.
Strava a voda
Když jíme hodně cukru, bílé mouky, solíme a málo pijeme, tělo zadržuje vodu a vytváří ideální podmínky pro „usazování“ pod kůží. Přitom tolik pomáhá obyčejná voda, čerstvá zelenina, bílkoviny a zdravé tuky – třeba avokádo, losos nebo ořechy.
Genetika
Ano, i geny v tom hrají roli. Někdo má od přírody pevnější pojivovou tkáň, jiný zase citlivější hormonální systém. Ale věř mi – i když máme sklony, vždycky je něco, co můžeme udělat pro zlepšení.
Co mi opravdu pomohlo?
Nevěřím na zázračné krémy, ale věřím na každodenní péči. Malé kroky, které se sčítají. Tady je pár věcí, které jsem si sama otestovala:
1. Pohyb jako základ
Nepotřebuješ hned běžet maraton. Stačí svižná chůze, jóga, dřepy doma v obýváku. Já si zamilovala rychlou chůzi do kopce – nohy se krásně prokrví a kůže je po čase pevnější.
2. Kartáčování a masáže
Suché kartáčování každý den před sprchou – zní to banálně, ale vážně to funguje. Lymfa se rozproudí a kůže je hladší. Občas si dopřeju i lymfatickou masáž u kosmetičky. Je to balzám i na duši.
3. Jídlo a pití
Začala jsem si víc hlídat, co jím – ne kvůli dietám, ale kvůli sobě. Méně cukru, víc vody. Když tělo dostane to, co potřebuje, dá to znát. I pokožka reaguje rychleji, než bych čekala.
Buďme na sebe laskavé
Celulitida není nepřítel. Je to signál, že tělo něco potřebuje. Ne vždy ji můžeme zcela odstranit, ale můžeme ji zmírnit a hlavně – můžeme se díky tomu naučit pečovat o sebe s láskou a vědomím, že to děláme pro sebe, ne pro ostatní.
Protože skutečná krása nezačíná na kůži. Začíná uvnitř.
Zdroje:
my.clevelandclinic.org - https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17694-cellulite?utm_source=chatgpt.com
www.healthline.com - https://www.healthline.com/health/types-of-cellulitis