Hlavní obsah

Pozor na falešný med! Inspekce odhalila falešné šarže v obchodech

Foto: efe_madrid, Freepik

Ilustrační foto

Med – tekuté zlato, které má léčit, sladit a potěšit. Jenže co když místo zdraví přinese do domácnosti zdravotní rizika? Na trhu se stále častěji objevují falšované či závadné medy, které klamou spotřebitele a mohou škodit. Jak je poznat a nenaletět?

Článek

Med je od nepaměti považován za přírodní poklad. Jeho antibakteriální vlastnosti, schopnost posílit imunitu i nahradit rafinovaný cukr ho řadí mezi nejvyhledávanější suroviny v domácí lékárničce i kuchyni. Jenže ne každý med, který se tváří jako poctivý produkt od včelaře, je skutečně tím, čím má být.

Nedávné případy závadného medu na pultech českých obchodů zneklidňují odborníky i spotřebitele. Zjistilo se totiž, že někteří výrobci přidávají do medu nepovolené látky nebo vydávají obyčejné směsi za vzácné druhy. A co hůř – klamavě uvádějí původ, aby vyvolali dojem českého výrobku.

Když med klame tělem

V poslední době inspektoři odhalili několik případů, kdy med neodpovídal údajům uvedeným na obalu. Jeden z nejvážnějších se týkal údajně lipového medu z České republiky, který ale obsahoval karamelové barvivo a pyl cizokrajných rostlin. To naznačuje, že med nejen nepocházel z Česka, ale nebyl ani lipový, jak tvrdil výrobce.

Další případy odhalily takzvaný směsný med prodávaný jako jednodruhový, nebo výrobky s obsahem cukerných sirupů. V takovém medu se objevují sacharidy, které by se v přirozeném medu nikdy neměly vyskytnout.

Nebezpečí nejen pro důvěru

Co je na tom všem nejvíc znepokojující? Kromě klamání zákazníků a poškozování poctivých včelařů je problémem i možné zdravotní riziko. Nepovolené příměsi mohou vyvolat alergické reakce, zátěž pro játra nebo jiné komplikace – zejména u dětí, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou.

Závadný med může také obsahovat zbytky pesticidů, antibiotik nebo těžkých kovů, pokud nebyl správně testován a zpracován. A pokud se jedná o produkt z dovozu, riziko se zvyšuje, protože kontrolní standardy se mohou výrazně lišit.

Foto: SZPI

Falšovaný med

Jak poznat kvalitní med

Spotřebitel má ale šanci bránit se – alespoň částečně. Zde je několik praktických rad, jak odhalit nekvalitní nebo falšovaný med:

  • Etiketa – sledujte, zda je jasně uvedeno, odkud med pochází. Pokud je původ nejasný nebo výrobce uvádí víc zemí najednou, buďte obezřetní.
  • Cena – velmi levný med obvykle nevěstí nic dobrého. Výroba kvalitního medu je náročná, a pokud někdo nabízí kilogram za cenu cukru, pravděpodobně nejde o čistý med.
  • Krystalizace – přirozený proces, který naznačuje pravost. Průhledný med po měsících skladování je podezřelý.
  • Vzhled a chuť – poctivý med má bohatou, výraznou chuť. Příliš jemná nebo syntetická chuť může znamenat ředění nebo příměsi.

Med má být léčivý, ne nebezpečný. V době, kdy si spotřebitelé stále více zakládají na kvalitě potravin, je odhalení falšovaného nebo závadného medu znepokojující. Vědomý výběr, nákup u ověřených včelařů a pravidelná kontrola etiket jsou klíčem k tomu, abyste doma skutečně měli to, co příroda nabízí – a ne jeho chemickou napodobeninu.

Zdroje:

www.potravinynapranyri.cz - https://www.potravinynapranyri.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz