Článek
O tom, že existují vitamíny, minerály a další důležité živiny, o tom většinou nikdo nijak nepochybuje. Když ale přijde řeč na antioxidanty a adaptogeny, povědomí o nich často rapidně klesá.
U antioxidantů si možná ještě vzpomenete na to, že mohou pomoci proti volným radikálům, které souvisí s oxidačním stresem. Ale dál? Ani ťuk.
Vzhledem k tomu, že svou neznalostí o hodně přicházíte, na vše, co s těmito látkami souvisí, se podíváme níže.
Co jsou antioxidanty?
Začneme tím jednodušším, tedy antioxidanty. Jak už bylo uvedeno výše, jedná se o molekuly, které bojují proti volným radikálům. Ty mohou mít na tělo negativní dopady. Běžně ve formě civilizačních chorob, ke kterým patří cukrovka či rakovina.
- Antioxidanty se běžně vyskytují v řadě potravin, nejčastěji rostlinného původu.
- Patří k nim i vitamíny. Konkrétně třeba vitamín C a vitamín E.

Jak fungují?
Kdybychom antioxidanty ve svých tělech neměli, velmi rychle by došlo k přemnožení volných radikálů, které by mohly způsobit dokonce i smrt. Na druhou stranu je ale v určité míře potřebujeme, proto je klíčové, aby bylo jejich množství udržováno v co největší rovnováze.
- Pokud je rovnováha volných radikálů vychýlena v jejich prospěch, z dlouhodobého pohledu to může způsobit oxidační stres.
- Oxidační stres pak může negativně působit na DNA a způsobovat změny, které vedou k chronickým onemocněním a stárnutí.
Odkud se volné radikály berou?
Volné radikály mohou souviset s naším dlouhodobým životním stylem.
Na jejich formování může mít vliv:
- kouření,
- stres,
- vysoká hladina krevního cukru,
- pití alkoholu,
- znečištěné životní prostředí,
- nedostatek antioxidantů (vitamín C a E).
A mnoho dalších faktorů, včetně radiace a nejrůznějších infekcí.
Antioxidanty ve stravě
Antioxidanty nejčastěji najdeme v čerstvém ovoci a zelenině. Také ale jezte luštěniny, libové maso a střídmě si dopřávejte i živočišné výrobky.
Adaptogeny
Adaptogeny jsou něco jiného, než běžné antioxidanty. Jde o látky, které mohou zlepšit reakci těla na stres. Také mohou podpořit uvolnění a relaxaci.
- Adaptogeny se používají při zvýšené stresové zátěži, únavě a úzkosti.
- Jejich příjem podporuje návrat těla do přirozeně vyrovnaného stavu zvaného homeostáza.
- Pokud jste například ve stresu (zvýšená hladina kortizolu), adaptogen reaguje snížením hladiny kortizolu. Pokud pociťujete chronickou únavu s nízkou hladinou kortizolu, adaptogen zvýší hladinu kortizolu ve vašem těle.

Nejlepší adaptogeny
S adaptogeny je to po stránce zdrojů trochu složitější, než s antioxidanty. Hlavně proto, že se musíme zaměřit na jejich konkrétní známé zdroje.
K nim patří třeba:
- ženšen pravý,
- ašvaganda,
- rozchodnice růžová,
- eleuterokok ostnitý.
A mnoho dalších.
Stačí si tedy vybrat doplněk stravy, který má některý z adaptogenů ve svém složení.
Potenciální výhody adaptogenů
Možná vám adaptogeny připadají zajímavé, ale pořád nevíte, co pro vás mohou v každodenním životě udělat. Proto se na to půjdeme hned mrknout.
Nejčastěji se používají na/při:
- úlevu od úzkosti,
- podporu energie a redukci únavy,
- zvýšené stresové zátěži,
- problémech s imunitou.
Studie ukazují, že adaptogeny fungují nejlépe po krátkou dobu (méně než šest měsíců), protože vaše tělo by si mohlo vytvořit rezistenci vůči adaptogenům a jejich zamýšleným účinkům, čímž by se časem ukázalo, že jsou neúčinné.
Některé doplňky stravy s jejich obsahem proto někdy doporučují udělat si během jejich užívání plánovanou pauzu, po které je můžete začít zase užívat.
Zdroje: