Článek
Astaxanthin je, i přes jeho podivný název, přírodní karotenoidní barvivo, které není, na rozdíl od beta-karotenu, prekurzorem vitamínu A. Přirozeně ho najdeme třeba v mořských řasách a v tělech živočichů, které se těmito řasami živí. (Abychom si to dovedli lépe představit v praxi, právě astaxanthin dodává specifické zbarvení masu lososa a krevet.) V neposlední řadě je to právě astaxanthin, který specificky zbarvuje peří plameňáků.
Málokdo pak také ví, že astaxanthin je látka, která se, podobně, jako některé vitamíny, rozpouští v tucích.
Teď, když už víme, co to přesně je, a že se toho nemusíte bát, můžeme se společně mrknout, co to může udělat pro naše tělo. Souhlasíte?
Astaxanthin a jeho benefity
Astaxanthin může zlepšovat krevní tlak tím, že rozšiřuje cévy a zlepšuje fungování superoxidů. Superoxidy jsou kyslíkové radikály, které pomáhají chránit tělesné buňky před poškozením, které by mohlo vést k onemocnění. Astaxanthin také pomáhá kontrolovat produkci LDL cholesterolu. Vysoký LDL cholesterol může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Jeho konzumace tedy může přispět k podpoře normálního stavu kardiovaskulárního systému.
Dále víme, že příjem astaxanthinu může vést ke snížení problémů se suchýma očima. Suché oko je dlouhodobý problém, jehož příznaky zahrnují suchost očí, zánět a snížení slzného filmu (to je tenká vnější vrstva tekutiny, která chrání oči před infekcemi a dráždivými látkami, jako jsou nečistoty).
Taky nám může nabídnout podporu centrální nervové soustavy a podporu normálního stavu kostní hmoty.
Astaxanthin na pleť
S astaxanthinem se nejčastěji setkáváme ve složení doplňků stravy, které jsou určeny na podporu vlasů a pokožky. Co konkrétně pro nás ale může tato látka udělat v této oblasti?
Studie na lidech ukazují, že užívání 6 mg astaxanthinu denně ústy po dobu 6-8 týdnů může snížit výskyt vrásek, stařeckých skvrn a ztrátu vlhkosti. Astaxanthin může také zlepšovat strukturu a pružnost pokožky, zejména v kombinaci s lokální (kožní) aplikací astaxanthinu.
Jedna dvojitě zaslepená studie ukázala, že užívání 4 mg perorálního astaxanthinu denně snižuje poškození kůže způsobené škodlivým UV zářením a pomáhá udržovat hladinu vlhkosti kůže.
Je bezpečný?
Ano, astaxanthin je považován za bezpečný, ale může v některých případech pracovat proti některým lékům, které berete.
Pozor si na něj musí dávat uživatelé léků proti cukrovce, léků na srdce, léků na krev a její srážlivost nebo léků, které potlačují aktivitu imunitního systému. (Třeba po transplantaci.) Na pozoru by se měli mít i lidé, kteří podstupují hormonální léčbu a léčbu inhibitory 5-alfa-reduktázy, které se používají (třeba) na zvětšenou prostatu.
Pokud ale k žádné takové skupině nepatříte, nemusíte se bát vedlejších účinků.
Jak ho brát?
Astaxanthin se do těla běžně dostane třeba z již zmíněného doplňku stravy na podporu vlasů, nehtů a pokožky.
Můžete si ale taky častěji pochutnávat na mase lososa a na krevetách, o kterých tu už byla také jednou řeč.
Pozor si ale dávejte na jeho kombinaci s ginkobilobou, s potravinami, které obsahují kalcium a na jeho kombinaci s dalšími karotenoidy.
Proto ho moc nedávejte spolu s:
- dýní,
- mrkví,
- sladkými bramborami,
- rajčaty.
Zdroje