Článek
Snad poprvé v historii zažíváme dobu, kdy můžeme vše sledovat živě. A klidně i v případě, kdy se událost děje na druhém konci světa. Jelikož to kolem nás doslova bzučí nejrůznějšími obrázky, audio záběry a zprávami, někdy máme pocit, že je toho na nás trochu moc.
Někteří lidé mohou mít dokonce pocit, že i když můžeme být v nepřetržitém kontaktu s blízkými, ve skutečnosti jsme si vzdálenější, než tomu bylo kdykoliv předtím. Následkem toho, a případně i porovnáváním života s životy druhých, v nás může nabobtnat pocit osamělosti a deprese.
Právě z toho důvodu se mnoho lidí rozhoduje pro takzvaný digitální detox, v jehož průběhu se dobrovolně odstřihnou od zpráv a sociálních sítí.
Také o něm právě uvažujete? Nyní se půjdeme podívat na jeho možné výhody a na to, jak ho dělat správně.
Co je digitální detox?
Jedná se o období, během něhož záměrně snížíte množství času, který trávíte online na svých zařízeních. Můžete se dokonce rozhodnout pro úplné odpojení. Zatímco někdo se rozhodne, že během několika následujících dní nevstoupí na sociální sítě a bude se věnovat jen pracovním záležitostem, někdo se rozhodne pro úplnou ztrátu kontaktu s okolním světem.
Důvody, proč podstoupit detox
Naše přítomnost online může mít negativní dopady na naše duševní i fyzické zdraví.
Objevit se může třeba:
- horší sebehodnocení,
- nízké sebevědomí,
- problém se spánkem,
- deprese a úzkost,
- přírůstek na váze,
- nezdravé stravování,
- nedostatek času na koníčky a přátele.
V neposlední řadě se tak můžeme i postupně izolovat od svého okolí a můžeme mít potíže s navazováním a udržováním mezilidských vztahů. Neměli bychom zapomínat ani na zvýšené riziko vzniku závislosti.
Benefity digitálního detoxu
Někomu digitální detox pomáhá v tom, že se cítí mnohem více v klidu. Omezení digitálního obsahu také podporuje produktivitu, která je důležitá pro dosahování vytyčených osobních i pracovních cílů.
Také můžete zaznamenat zlepšení spánku, lepší pocit ze sebe sama nebo celkově lepší zdraví. Nemusí vás třeba tolik bolet hlava.
Jak na digitální detox?
Pokud si myslíte, že používání technologií ovlivňuje vaši fyzickou a duševní pohodu, připravuje vás o čas na věci, které potřebujete udělat, nebo obojí, možná je čas na digitální detox. Nemusíte se zařízení úplně vzdát - stačí, když budete dělat to, co nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu.
Může to znamenat, že občas odložíte telefon na několik hodin stranou, prozkoumáte, jak moc ho skutečně potřebujete používat, nebo se na jeden či více dní zcela odpojíte od internetu.
Také můžete začít zkoumat své vlastní pocity, které přichází ve chvíli, kdy používáte telefon nebo internet na jiném zařízení. (Někdo má například strach z toho, že něco propásne. Tomu se říká FOMO podle Fear Of Missing Out.)
Také pomáhá:
- Naplánovat si průběžné pauzy při používání mobilu, alespoň na 15 až 30 minut.
- Když budete sledovat, kolik času v průměru trávíte online.
- Odpojit se před spaním.
- Vypnutí notifikací.
Například v noci a při práci můžete na telefonu používat režim letadlo. Nedoporučujeme vám to ale dělat v případě, kdy na telefon chodí i pracovní hovory, protože pak byste mohli přijít o nějaký důležitý telefonát.
Zajímavým experimentem může být i odložení telefonu na místo, kde na něj v průběhu práce nevidíte, protože pak vás bude mnohem méně svádět.
Zdroje