Hlavní obsah
Zdraví

Hydratace a stav močových cest: Jak správný pitný režim ovlivňuje vaše zdraví

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Julia Zolotova, Pexels.com

V souvislosti se zdravým životním stylem se často hovoří o hydrataci. A speciálně důležitá je pak pro normální funkci močových cest. Proč na ni ale máme klást tak velký důraz? A čemu může při problémech s močovými cestami pomoci?

Článek

Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou. Její množství ovlivňuje hustotu krve, hydrataci a pružnost pokožky a dalších tkání. Z těla se pak voda dostává pryč spolu se stolicí, močí nebo potem. (Případně částečně i dýcháním.)

Vodu jednoduše potřebujeme na každém kroku. Tělo si ji ale nedokáže samo vyrobit, proto je životně závislé na tom, abychom mu ji dodávali v průběhu dne. Pokud je jí ale málo, nemusí její přísun stačit. A následně se začnou objevovat potíže.

Kromě tmavé moči nás může překvapit i bolest hlavy. Také můžeme mít potíže s vyprazdňováním a s vysušenou pokožkou.

Z jakých dalších důvodů je hydratace těla klíčová? A jak se dotýká močového ústrojí?

Hydratace prospívá nejen ledvinám

Voda zajišťuje otevřené cévy, což usnadňuje neomezený průtok krve do ledvin a dodává jim potřebné živiny. Správný krevní oběh je nezbytný pro optimální funkci ledvin a rovnováhu tekutin. Dehydratace ji může narušit, což ovlivňuje krevní tlak a regulaci elektrolytů.

Močový měchýř, klíčová součást močového systému, uchovává moč produkovanou ledvinami. Pravidelný příjem vody udržuje močový měchýř zdravý, snižuje koncentraci moči a minimalizuje riziko podráždění, zánětu a infekce močových cest.

Dehydratace může vést ke vzniku koncentrované a kyselé moči, která vytváří prostředí příznivé pro růst bakterií v močových cestách. Dostatečná hydratace podporuje obranné mechanismy těla, odplavuje potenciální patogeny a udržuje zdravé prostředí v močových cestách.

Bez vody ledviny nemohou vykonávat svou práci, pracují méně efektivně, a nakonec mohou i selhat.

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Jak lépe dodržovat pitný režim?

Nikdo učený z nebe nespadl, takže si možná budete muset svoji cestu ke správně nastavenému pitnému režimu teprve najít. Naštěstí pro nás všechny to však není vůbec složité.

Může pomoci:

  • Nošení lahve s pitnou vodou stále někde po ruce
  • Omezení přísunu nápojů, které odvodňují tělo (káva, alkohol…)
  • Větší citlivost na signály těla
  • Připomínka, že se máte napít

Někdy je to složité, protože máme pocit, že se nám pít nechce. Případně na pitný režim možná v průběhu dne zapomínáte.

V takovém případě mohou být řešením chytré lahve na vodu, které vás dovedou po určitém čase motivovat k tomu, že se máte napít.

Někomu také může vyhovovat pěkný džbán či konvička na nápoj. Tuto nádobu si postavte se sklenicí nebo hrnkem na pracovní stůl a průběžně se napijte.

Foto: Miriam Alonso, Pexels.com

Zánět močových cest: Hodně pijte, odpočívejte a zkuste bylinky

Pitný režim je důležitý nejen při aktivním zánětu močových cest, ale také v průběhu každého dne.

Například během infekce může pravidelné močení podpořit vyplavování škodlivin z močového ústrojí. Proto se při zánětech doporučuje podpořit příjem tekutin. Ideální jsou v tomto směru především čaje, ale také výživnější polévky.

Dále při zánětu zkuste:

  • Klidový režim
  • Teplo (teplé ponožky, deka, svetr, aby neprochladla záda…)
  • Utírání zepředu dozadu
  • Podporu imunitního systému
  • Důslednější dodržování intimní hygieny
  • Nošení čistého a prodyšného spodního prádla

Dobrou volbou mohou být i bylinky na podporu močových cest. Populární je nejen kopřiva, ale také klikva velkoplodá nebo zlatobýl.

Bude-li to nutné, na nějakou dobu se vzdejte styku s protějškem, protože si můžete infekci nechtěně předávat mezi sebou. Raději proto počkejte, až vám bude zase dobře.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz