Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak udržet rovnováhu mezi prací a osobním životem? Praktické tipy pro každý den

Foto: Moose Photos, Pexels.com

Většina z nás souhlasí, že nežijeme jen pro práci, ale často nemáme čas na nic jiného. Je vůbec možná rovnováha mezi prací a osobním životem? Jak zvládnout výzvy, které to přináší?

Článek

I když se v posledních několika letech hovoří o tom, že některé instituce, nebo rovnou celé státy, zkouší zkrácený pracovní týden, díky kterému by měli zaměstnanci větší porci volna, tento model nebude fungovat všude a všem. Jsou totiž důležité profese, které musí být nepřetržitě k dispozici (operátoři integrovaného záchranného systému, energetici, policie, zdravotníci…) nebo to neumožňuje typ vykonávané práce.

A tak se většina z nás snaží nějak zvládat standardní 40hodinový pracovní týden, péči o domácnost a osobní čas, kterého má většina z nás méně, než kolik bychom si pro sebe představovali.

Je možné i přesto dosáhnout work-life balance? A pokud ano, jak?

Co je rovnováha mezi prací a osobním životem?

Jak už bylo uvedeno výše, rovnováhu mezi prací a osobním životem označujeme cizím termínem work-life balance, který zahrnuje jak plnění pracovních povinností, tak dostatek osobního volna, které můžeme využít tak, jak si přejeme.

Součástí rovnováhy mezi prací a volnem je pak dobré plánování času a úkolů, udržování osobních hranic, hledání a udržování flexibility a management stresu. Jeho součástí je práce se stresem a jeho redukce prostřednictvím různých relaxačních technik a dalších prostředků.

Jak dosáhnout větší rovnováhy?

Plánujte

Abyste měli na vše dostatek času, je potřeba se z nadhledu podívat na to, jak to máte s volným časem a prací teď. Jednou z možností je hledání míst, kde je možné trochu času uspořit. Pokud je to možné, můžete do zaměstnání jezdit třeba vlakem nebo autobusem, protože budete mít během cesty čas na čtení nebo na plánování nákupů, dovolených a podobně. Když naopak budete do práce chodit pěšky, můžete chůzi zahrnout do své cvičební rutiny.

Každý úkol má svůj časový slot

Multitasking je sice obdivuhodný, ale často způsobuje, že řešením různých úkolů strávíme příliš mnoho času. Proto se naučte v jeden moment věnovat pouze jedné věci. Jakmile ji dokončíte, můžete začít s něčím dalším. Následně zjistíte, že se sníží vaše chybovost a začnete být mnohem efektivnější. Během hodně důležité práce si také nezapomeňte ztišit notifikace na telefonu a klidně ho ukliďte někam, kde na něj nebudete vůbec vidět. Díky tomu nebude odvádět vaši pozornost.

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Hlídání hranic

Máte v pracovní smlouvě uvedeno, že konec pracovní doby je v 16:30, ale nepsaná pravidla říkají, že je nepřípustné odejít dřív než v 17 hodin či dokonce později? V tom případě se naučte, že co je psáno, to je dáno. Nenechte si nikým namluvit, že děláte něco špatného, když práci opustíte v tolik hodin, do kdy v ní máte správně být. Také odmítejte extra porci práce, pokud cítíte, že by to bylo na úkor vašeho osobního času a pohody.

Pozor na stres

Minimálně na začátku může být udržování rovnováhy mezi osobním a pracovním životem stresující, protože vystoupení ze zajeté rutiny může testovat naše osobní přesvědčení. Také můžete mít pochybnosti, jestli budete vše opravdu stíhat. A nouze nebude ani o střety s jinými lidmi, kterým se nebude líbit, že se nenecháte využívat tak, jako tomu bylo doteď. Právě v této chvíli přichází na řadu nejrůznější relaxační techniky a bylinky na podporu duševní relaxace, které vám mohou tento přechod usnadnit.

Nebuďte na sebe tak přísní

Existuje mezi námi nemálo lidí, kteří mají problém vypnout, pokud se jim výsledek jejich úsilí nezdá být dost dobrý. Následkem toho pak tráví u různých úkolů a činností příliš mnoho času, i když by už dávno mohli mít volno. V případě, že do aktivity nevloží opravdu maximum, často se cítí špatně a mají pocit, že si nezaslouží vypnout a odpočívat.

V tomto směru se vyplatí inspirovat švédskou filozofií Lagom (slovo, které ve švédštině znamená tak akorát, optimální množství nebo ani málo, ani moc). Jasně sami sobě řekněte, že práci a dalším důležitým aktivitám jste už věnovali podstatnou část dne. A nyní je čas na odpočinek, který si zasloužíte a odpracovali jste si ho.

Lagom zároveň znamená, že práci vykonáváte tak, jak nejlépe umíte. Neodfláknete ji, ale zároveň ji nebudete pilovat k absurdní dokonalosti, která nás často stojí duševní pohodu a málokdo ji dovede ve finále ocenit. Je to tedy o neustálém hledání zdravé rovnováhy a rozumného středu.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz