Článek
I muži mají v těle hormony, díky kterým může tělo fungovat jako dobře namazaný stroj. Problém však spočívá především v tom, že zhruba od 30 let věku dochází k velmi pozvolnému poklesu hladiny testosteronu (cca o 1 % ročně).
Tento pokles není ve srovnání s ženskou perimenopauzou a menopauzou tak rychlý a radikální. S narůstajícím věkem vám však může začít testosteron chybět. A jak se to může projevit? Třeba zvýšenou únavou, ztrátou aktivní svalové hmoty, přibíráním tuku, horší motivací nebo taky gynekomastií, během které dojde ke zvětšení prsů.
V neposlední řadě může také utrpět libido a schopnost dosáhnout erekce. A to vše pak může společně přispět k tomu, že se cítíme neatraktivně, málo sebevědomě a celkově se začneme uzavírat do své vlastní ulity, ze které odmítáme vylézt.
Dá se andropauza a pokles testosteronu nějak vykompenzovat? A pokud ano, jak?
Tipy pro podporu testosteronu
Zdravý jídelníček
Hladinu testosteronu a andropauzu můžete ve velké míře ovlivnit přímo ve své domácí kuchyni. Tělo totiž reaguje hlavně na náš dlouhodobý životní styl, jehož je správně nastavený jídelníček důležitou součástí.
V každodenní životosprávě by vám určitě neměl chybět zinek, kvalitní proteiny (vybírejte si ty rostlinné, ale také libové maso), mořské ryby, které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin Omega-3 a zdravé tuky (avokádo, olivový olej…). Určitě také nezapomínejte na čerstvé ovoce a zeleninu, protože jde o zdroje vitamínů, minerálů a velmi důležitých antioxidantů. Skvělá jsou v tomto směru například rajčata nebo borůvky.
Pozor na alkohol
Mužskému tělu naopak nedělá ani trochu dobře kouření a pití nadměrného množství alkoholu. Nejen, že pivo nedělá hezká těla, ale také může přispět ke vzniku nežádoucí závislosti. V případě, že alkohol výrazně omezíte, nebo ho dokonce zcela vyškrtnete, dáte tělu příležitost vyladit hormony a také podpoříte jeho normální zdraví.
Dejte přednost sklu před plastem
Mluví se o tom (hlavně v zahraničí) už dlouho, ale málokdo to bere na vědomí. Pro muže je klíčové, aby při přenášení a uchovávání nápojů a potravin používali spíš sklo, než plast. Bisfenol-A (BPA) je chemická látka, která se nachází v některých plastech, plechovkách a dalších obalech na potraviny. Může narušit proces tvorby hormonů. Po šesti měsících měli muži, kteří denně pracovali s BPA, nižší hladinu testosteronu než muži, kteří s BPA nepracovali.
Posilujte svaly
Na mužské tělo a hormony dobře působí i udržování normální tělesné hmotnosti, ke které se dá dopracovat pravidelnou pohybovou aktivitou. Kromě kardia však nezapomínejte ani na silový trénink, který má pozitivní dopad na růst aktivní svalové hmoty a sílu. Na druhou stranu, v posilovně to s intenzitou a četností cvičení moc nepřehánějte, protože pokud se budete přetěžovat, na testosteron to bude mít zcela opačný vliv.
Spěte
Vychloubáte se před svými kamarády a kolegy, že potřebujete spát jen 3-4 hodiny denně? Pak možná nevíte, že si pod sebou podřezáváte větev a můžete postupem času začít trpět sníženou hladinou testosteronu a výraznějšími projevy andropauzy.
Když usínáte, vaše tělo zvyšuje hladinu testosteronu. Jeho hladina dosáhne vrcholu, když začnete snít, a zůstane tam, dokud se neprobudíte. Hladina testosteronu během dne však může klesnout až o 15 %, pokud spíte pouze 5 hodin. Snažte se spát 7 nebo 8 hodin každou noc, i když to znamená změnu vašeho rozvrhu nebo omezení vašich nočních plánů.
Bylinky, vitamíny a minerály
V neposlední řadě můžete na andropauzu vyzrát i za pomoci bylinek, vitamínů a minerálů. Na podporu normální hormonální rovnováhy se používá třeba pískavice řecké seno. Kotvičník zemní zase může podpořit chuť na sex. Tyto bylinky se pak mohou kombinovat třeba i s ženšenem pravým, který se v Asii považuje za cenný životabudič a za bylinku na podporu vitality a energie, která vám může během andropauzy chybět.
Zdroje