Článek
Menopauza je strašákem mnoha dospělých žen. Po řadě let menstruačních bolestí a krvácení dojde k dalším proměnám organismu, kvůli kterým si zase musí zvykat na něco zcela nového.
I když mnohé přichází o obavy z nežádoucího otěhotnění, pokles estrogenu způsobuje vaginální suchost, nezájem o sex, bolest při styku (z důvodu atrofie), horší kvalitu vlasů a pokožky, návaly horka a pocení a mnoho dalších nepříjemností, kterými dává tělo najevo, že trpí hormonální nerovnováhou.
Vzhledem k tomu, že hormonální substituční terapie zatím není tolik rozšířená, ženy se často spoléhají na změnu životního stylu a na užívání bylinek. A speciálně pak koukají po těch, které obsahují fytoestrogeny.
A teď si povíme proč!
Co jsou fytoestrogeny?
Fytoestrogeny jsou přírodní sloučeniny, které se vyskytují v mnoha rostlinách a potravinách, jako jsou mléčné výrobky, lněná semínka, chmel a sója. Tyto sloučeniny mají podobnou chemickou strukturu jako estrogen, který se přirozeně nachází v ženských tělech. Z toho důvodu je vhodné po fytoestrogenech sáhnout v době, kdy produkce přirozeného estrogenu v těle klesá a začínají se objevovat potíže, které souvisí s jeho úbytkem.
Jak fytoestrogeny fungují?
Fytoestrogeny napodobují estrogen, protože jejich chemická struktura je velmi podobná estradiolu. To je forma estrogenu, kterou tělo produkuje.
Když se fytoestrogeny dostanou do těla, estrogenové receptory těla s nimi zacházejí, jako by to byl estrogen. Tělo však fytoestrogeny z potravin také příliš dobře nevstřebává. V důsledku toho jich člověk musí sníst poměrně velké množství, aby ovlivnily jeho zdraví.
Například sója obsahuje fytoestrogen známý jako izoflavon. Člověk musí trvale konzumovat 40 až 70 mg izoflavonů denně, tedy v průměru 50 mg denně, aby se dostavily zdravotní účinky.
V Asii, kde jsou sójové výrobky základní potravinou, se průměrný denní příjem izoflavonů pohybuje mezi 15 a 50 mg. Na Západě se průměrné množství pohybuje pouze kolem 2 mg denně.
Zdroje fytoestrogenů
Mezi známé zdroje fytoestrogenů v jídelníčku patří například sója a výrobky z ní. Můžete tedy tuto potravinu přidat do svého každodenního jídelníčku. Jednou z metod může být například zvýšená konzumace tofu, tempehu a misa.
Dále je dobrým zdrojem fytoestrogenů i lněné semínko, které je důležité i pro udržování normální hladiny cholesterolu a pro správné vyprazdňování. Je ale velmi důležité to s jeho množstvím ve stravě nepřehánět, protože jinak může způsobit zažívací problémy.
A zapomínat by se určitě nemělo ani na červený jetel, který je v menopauze také velmi oceňovaný.
Na podporu ženské hormonální rovnováhy v období menopauzy má také dobrý vliv:
- drmek obecný,
- ploštičník hroznatý,
- ženšen.
A mnoho dalších bylinek.
Jak je užívat?
Vzhledem k výše uvedeným informacím bychom vám doporučili vyzkoušet užívání fytoestrogenů z volně prodejných doplňků stravy pro ženy v menopauze, protože bylinky a zdroje fytoestrogenů často kombinují ještě s vitamíny a dalšími látkami, které podporují celkovou pohodu.
Takový doplněk má navíc stanovené dávkování, takže nemusíte mít obavu, že překročíte doporučenou denní dávku některé ze složek.
S čím mohou fytoestrogeny pomoci?
Některé ženy užívají fytoestrogeny kvůli návalům horka a pocení. Také ale mohou podpořit lepší náladu a větší chuť na sex. Zvlášť, pokud se kombinují ještě s dalšími látkami na podporu energie a ženské sexuality. S některými vitamíny pak mohou přispět i k lepší kvalitě pokožky, která může menopauzou také velmi utrpět.
Zdroje