Článek
Močové cesty jsou v jednom směru extrémně odolné. Nezapomínejme totiž na to, že moč, která jimi prochází, je extrémně koncentrovanou tekutinou. Na druhou stranu jsou ale hodně citlivé na průnik nejrůznějších nečistot a mikroorganismů, které v nich mohou způsobit nežádoucí zánět.
Proti těmto problémům se dá bojovat mnoha způsoby. Například tím, že věnujeme větší pozornost kvalitě své intimní hygieny a pitnému režimu, který by měl zahrnovat alespoň 2,5 až 3 litry tekutin během dne. A jeho součástí může být i čaj na močové cesty, který obsahuje bylinky.
Který je ale ten nejlepší?
Bylinné čaje na močové cesty

Medvědice lékařská
K oblíbeným bylinkám na močové cesty, které se dávají i do čajů, patří medvědice lékařská (také jinak uva ursi). Vzhledem k tomu, že ji v domovině rádi oždibují medvědi, právě kvůli nim dostala své jméno.
Po usušení se pak listy této rostliny používají na přípravu čaje. Celkem běžně se pak přidává i do doplňků stravy na podporu normálního stavu močového systému.
I přesto, že je tato bylinka na močové ústrojí mimořádně zajímavá, není vhodná pro dlouhodobé užívání/pití. Z toho důvodu je vhodnější ji brát nárazově při akutních zánětech.
Zelený čaj
V souvislosti se zeleným čajem vás možná napadne podpora hubnutí a koncentrace, spíš, než podpora normálního stavu močových cest. Jelikož je ale zelený čaj dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají tělu bojovat proti zánětům, i s ním se často setkáváme v nejrůznějších bylinných směsích.
Zlatobýl
Klasickou bylinkou, která se přidává i do čajů na močové cesty, je i zlatobýl, který patří mezi stálice. A to hlavně proto, že obsahuje pro tělo prospěšné flavonoidy. Vhodné jsou dále i jeho močopudné účinky, díky kterým se může močový trakt průběžně zbavovat nežádoucích nečistot. Pro výrobu čaje se běžně používá nať.
Přeslička rolní
V rámci urologického zdraví hraje velkou roli i přeslička rolní, kterou řada lidí používá na podporu normálního stavu vlasů a nehtů. Opět má močopudné účinky, takže podporuje pravidelné močení a vyplavování problematických mikroorganismů z těla.
Sama ale nemusí na močové cesty stačit, z toho důvodu se zcela běžně kombinuje (například) s kopřivou dvoudomou.
Vrbovka malokvětá
Dalším zdrojem flavonoidů je vrbovka malokvětá, která se v lidovém léčitelství taktéž uplatňuje na podporu funkce močového systému. Připisují se jí mírně protizánětlivé účinky a močopudnost, což opět přispívá k podpoře urologického zdraví během zánětů. Opět se používá její nať.

Další bylinky na močové cesty
Když se podíváte do bylinných čajových směsí na močové cesty, které se mohou pít i v době zánětů, občas se v jejich složení setkáme i s dalšími přírodními látkami.
K těm může patřit třeba:
- řebříček obecný,
- brusinka či klikva velkoplodá,
- rozrazil,
- pýr plazivý,
- lichořeřišnice větší,
- petržel,
- pampeliška lékařská.
A mnoho dalších.
Před zahájením pití čaje vám však doporučujeme prostudovat informace na obalu výrobku. Díky tomu si osvěžíte optimální způsob dávkování, takže nepřekročíte doporučený denní počet šálků. V neposlední řadě také díky tomu zjistíte, jaká je nejdelší doporučená délka jejich pití.
Zdroje: