Hlavní obsah

Síla pozitivního myšlení: Jak změnit svůj přístup a zlepšit život

Foto: Andre Furtado, Pexels.com

Pozitivní myšlení nemusí být jen tématem pro firemní teambuilding, ale i naší každodenní rutinou. Ne, neznamená to, že si nemáte připouštět žádné těžkosti a nemůžete být občas smutní nebo naštvaní. Chcete o síle pozitivního myšlení vědět více?

Článek

Pozitivní myšlení má u některých lidí velmi špatnou pověst. Běžně si ho spojují s takzvanou toxickou pozitivitou, která nás nutí k pozitivitě i v momentech, kdy je vhodnější prožívání vzteku a dalších negativních emocí. (Není totiž zdravé je v sobě dlouhodobě dusit.)

Větší životní pozitivita však může vypadat úplně jinak. Zároveň může v mnoha směrech zvýšit kvalitu naší každodenní existence. Jen to vzít za správný konec!

Co je pozitivní myšlení?

Pozitivní myšlení znamená, že na problémy a situace nahlížíme spíš pozitivnější optikou, než tou negativní. (Například od všeho neočekáváme ten nejhorší výsledek.) Zdravé pozitivní myšlení pak neznamená, že se vyhýbáme negativním pocitům a myšlenkám.

Foto: Engin Akyurt, Pexels.com

Výhody pozitivní mysli

Pozitivní myšlení může mít na naše životy řadu kladných dopadů.

Nabízí nám:

  • lepší management stresu,
  • podporu duševního zdraví,
  • prodloužení života,
  • snížení pravděpodobnosti deprese,
  • snížení rizika kardiovaskulárních chorob a vysokého tlaku.

Studie z roku 2018 publikovaná v časopise Journal of Aging Research zjistila, že pozitivní duševní naladění je spojeno se sníženou úmrtností po dobu 35 let.

Lidé, kteří měli pozitivnější náhled na život, také častěji pravidelně cvičili, vyhýbali se kouření, zdravěji se stravovali a měli více kvalitního spánku.

Jedna z teorií říká, že lidé, kteří myslí pozitivně, bývají méně ovlivňováni stresem. Výzkum naznačuje, že pozitivnější automatické myšlenky pomáhají lidem být odolnější vůči stresujícím životním událostem. Lidé, kteří měli vysokou úroveň pozitivního myšlení, častěji odcházeli ze stresujících životních událostí s vyšším pocitem smysluplnosti života.

Jak naskočit na pozitivní vlnu?

Sledujte své myšlenky

V první řadě začnete víc sledovat, jaké myšlenky se vám v průběhu dne honí hlavou. Když se vám něco nepovede, máte tendenci vinit sami sebe? Neustále si v duchu nadáváte, nebo se zbytečně něčím stresujete? V tom případě zkuste pozitivně ovlivnit svůj vnitřní monolog.

Vnímejte to dobré

Je pro vás těžké udržet si pozitivní myšlení? V tom případě se snažte (alespoň někdy) na něčem najít to dobré. A to třeba i na vyhazovu z práce. Kdo ví? Třeba na vás za rohem čeká nějaká opravdu zajímavá pracovní nabídka! Také můžete mít víc času na sebe a na další vzdělávání.

Foto: Rodolfo Quirós, Pexels.com

Humor

K pozitivnějšímu životnímu naladění může přispět i větší kontakt s humorem. Může jít o vtipná videa zvířat, nejrůznějších nehod a podobně. Někomu zase vyhovuje dobrá stand-up comedy. Je asi jedno, na co se zrovna díváte. Důležité je, že vás to dokáže rozesmát.

Obklopte se pozitivními lidmi

Někdy nám hraje na nervy naše okolí. Zvlášť, pokud v něm máme nějakého věčného stěžovatele, který s vámi soutěží v tom, kdo to má v životě horší. Případně vám neustále fňuká na rameni a dožaduje se vaší pravidelné pozornosti a pomoci.

Zkuste si proto udělat odstup a do svého sociálního okruhu začleňte lidi s pozitivnějším smýšlením. Bylo prokázáno, že pobyt ve společnosti pozitivních lidí zlepšuje sebevědomí a zvyšuje šance na dosažení cílů. Obklopte se lidmi, kteří vás povzbudí a pomohou vám vidět světlé stránky.

Udělejte si to příjemné

Cestou do práce v MHD si můžete přečíst další kapitolu knihy, poslouchat podcast nebo svou oblíbenou hudbu. Také si ale můžete v průběhu dne opakovat pozitivní afirmace, které ve vás upevní přesvědčení, že jste šikovní a všechny životní překážky nakonec dobře zvládnete.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz