Článek
V současné době proti sobě stojí dvě diametrálně odlišné životní filozofie. Na jedné straně je konzumerismus a touha po vlastnictví až absurdního množství věcí. Na té druhé je pak minimalismus a úsporný životní styl, kdy lidé nevlastní víc než pár kousků oblečení a pár knih.
Ani jeden z těchto extrémů však nemusí být dlouhodobě udržitelný. Proto říkáme minimalismu ANO, ale pouze za předpokladu, že mu člověk zcela nepropadne a zkusí najít přijatelný kompromis.
Jak by to mohlo v praxi vypadat? A má extrémní minimalismus nějaká úskalí?
Minimalismus pro každý den
Srovnejte si priority
Možná je vaším vysněným cílem záloha na koupi bytu. Případně nákup rekvalifikačního kurzu, lepšího auta, které nahradí vaše staré, či investice do zdraví. U každého z nás to může být klidně něco jiného.
Je ale důležité si uvědomit, že pokud všechny peníze utratíte za zábavu, za jídlo s donáškou, za levné výrobky z Číny a další neřesti, s každým nákupem, byť jde o malou částku, se tato meta vzdaluje.
Nepřehánějte to
Vaším cílem by nemělo být zhoupnutí do úplného extrému. Mnohem lepší pro vás bude, když začnete postupně a na menších věcech. Můžete třeba roztřídit všechny hrnečky. Ty, které už nebudete používat můžete buď darovat nebo prodat do bazaru. Následně můžete probrat i knihy, rostliny, boty a jiné položky, které máte doma.
Mějte radost z toho, co už máte
Kolikrát se vám stalo, že jste měli něco doma, ale neměli jste z toho vůbec žádnou radost? A třeba jste to ani nepoužívali? Místo toho jste utíkali do obchodu a velmi podobnou věc jste si koupili během impulzivního nakupování. Přitom by bylo jednodušší ocenit a používat to, co už máte.
Opravte to
U některých věcí to bohužel nejde. Pokud je to ale alespoň trochu možné, zkuste rozbité věci vlastnoručně opravit. Začít můžete třeba u roztrhaného páru ponožek. Pokud díry nejsou velké, jednoduše je zašijte a ponožky místo nákupu nových noste dál.
Půjčte si to
Milujete knihy, ale nemáte možnost si nějaké neustále kupovat? Založte si průkazku do knihovny, která zajistí přísun knih na hodně dlouhou dobu. Členství bývá levné, takže můžete výrazně ušetřit.
Hodláte po dvaceti letech kempovat, ale víte, že spacák a kempovací vybavení jindy nevyužijete? Nic nekupujte a zkuste se zeptat rodiny a známých, jestli vám může někdo z nich něco pro tuto příležitost půjčit.
Je to i o psychice
Někdy je nakupování a utrácení o tom, že se vnitřně nenacházíme na dobrém místě. Jenže, krátkodobá radost z nákupů náš problém mnohdy nevyřeší. Naopak nám může způsobit finanční tíseň.
Z toho důvodu je vhodné kontrolovat své emoce a mysl. Neznamená to, že už si nikdy nemůžete udělat radost něčím, co ve skutečnosti až tak nepotřebujete. Nechte ale vysněné položky v košíku alespoň do druhého dne. Případně se pro zboží za pár dní vraťte do kamenné prodejny. Pokud tedy na to, že jste tu věc chtěli, dávno nezapomenete.
Úskalí minimalismu
Jedním z negativ je to, že lidé ve vašem okolí možná nebudou chápat, co se svým životem najednou děláte. Když se navíc někomu svěříte s radikálním minimalismem, budete žít ve stresu z toho, že možná někdy uklouznete a budete za pokrytce. Problém může být i pocit izolovanosti a pokažení radosti z dávání druhým. (Protože můžete mít pocit, že ve skutečnosti nic nepotřebují.) Opravdu se tedy snažte žít minimalisticky, ale s mírou.
Zdroje