Článek
V dávných dobách, kdy ještě neexistovaly tak důmyslné kosmetické prostředky, jak je známe dnes, se lidé snažili pečovat o pokožku a vlasy tím, co měli k dispozici. A tím něčím byly často přírodní oleje, které se získávaly lisováním v provizorních podmínkách. Vzhledem k tomu, že ještě nebyl tolik rozvinutý obchod a zboží z druhého konce světa se nedalo koupit po internetu, jednotlivé kultury využívaly především své vlastní přírodní bohatství, které se nacházelo v jejich oblasti.
Díky tomu však dnes můžeme čerpat spoustu informací a znalostí různých národů. Například ve starověké Číně byly v kurzu zcela jiná zkrášlovadla, než například v Řecku nebo v Egyptě. A mezi tyto znalosti rozhodně patří i použití pečujících kosmetických olejů, které se dají aplikovat na pokožku a vlasy.
Proč se vyplatí oleje v kosmetické rutině pravidelně používat? A které z nich jsou nejlepší?
Jak vybrat kosmetický olej?
Stejně jako je tomu u běžné kosmetiky, i některé oleje mohou být vhodnější třeba pro citlivou a suchou pokožku. Další zase mohou podpořit regeneraci vlasů. Jiné však mohou být nevhodné pro jemné vlasy a pro mastnou pokožku, protože by mohlo docházet k jejich nežádoucímu zatížení, zhoršenému maštění či ucpávání pórů. Vždy tedy při výběru oleje vycházejte ze znalosti svých individuálních potřeb.
Kvalita
Při nákupu výrobku si také dávejte velký pozor na kvalitu zboží. Levné oleje nemusí být stoprocentně čisté a mohou obsahovat nejrůznější přidané látky, které by v kvalitním kosmetickém oleji být neměly. Také se snažte upřednostnit firmy, které dovedou prokázat původ oleje. (Protože pak budete mít jistotu, že ho nezískávají od dodavatelů, kteří například nedodržují bezpečnost práce v zemích třetího světa a podobně.)
Je to opravdu kosmetický olej?
Poměrně častým problémem je i neschopnost při nákupu správně vyhodnotit, zda si kupujete kosmetický olej, éterický olej a podobně. Některé oleje nejsou vhodné pro přímou aplikaci na kůži, protože jsou příliš koncentrované a hodí se například do aromalamp. Vždy se tedy předem ujistěte, že víte, co kupujete. (Obvykle se tato informace a způsob použití uvádí na etiketě.)
Benefity kosmetických olejů
Oleje, jako je třeba ten kokosový, mohou vysušené pokožce dodat vlhkost a oddálit některé známky stárnutí. Další mohou zase podpořit pružnost pokožky, čímž mohou podporovat vaši anti-age pečující rutinu. Spousta olejů se pak aplikuje například na vlasy, protože mohou podpořit jejich uhlazenost, lesk, vláčnost, růst a rozčesávání.
Špatná určitě není ani aplikace kosmetického oleje přímo na pokožku hlavy, protože některé oleje a jejich kombinace mohou pokožku hlavy zklidnit, hydratovat (což může být vítané u suché a svědivé pokožky hlavy), podpořit její normální stav a celkově ji zklidnit.
Nejlepší kosmetické oleje, které potřebujete znát
Arganový olej
Arganový olej na vlasy se považuje za to nejlepší, co jim můžete během péče o ně nabídnout. Arganový olej pochází z jader stromu pocházejícího z Maroka. V posledních letech se tento olej stal oblíbeným prostředkem pro ošetření mnoha typů vlasů, včetně těch krepatých, hrubých a lámavých.
Podle studie z Brazílie z roku 2013 je arganový olej obzvláště užitečný pro vlasy poškozené barvením. Je plný esenciálních mastných kyselin, které pomáhají vlasy vyživovat a chránit je před poškozením způsobeným oxidačními barvami, jako jsou například ty, které se používají na platinové vlasy.
Kokosový olej
Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou (druh nasyceného tuku). Podle vědců má kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji schopnost pronikat dovnitř vlasového stvolu a následně opravovat poškozené vlasy. Pokud tedy bojujete s hodně poničenými vlasy, dejte mu určitě zelenou!
Olivový olej
Stejně jako kokosový olej dokáže olivový olej proniknout hluboko do vlasových vláken. Množství mononenasycených tuků obsažených v olivovém oleji může hrát klíčovou roli v jeho pečujících vlastnostech.
Studie zjistily, že přirozené tělesné teplo umožňuje olivovému oleji proniknout hlouběji do stonku vlasu a zanechat na vnější straně tenkou vrstvu. I přesto je však třeba jej na vlasy používat střídmě, aby nepůsobil mastně a těžce.
Zdroje