Článek
Pořád ještě mě překvapuje, kolik v létě potkávám čerstvě ostříhaných pejsků. Německého ovčáka zřejmě ostříhat napadne málokoho, protože se to prostě nedělá, ale u některých plemen jsme na stříhání zvyklí, jako třeba u pudlů nebo maltézských bišonků.
Je parno, sami jsme rádi, když máme na sobě co nejméně oblečení a ještě volíme lehké a vzdušné kousky, abychom horké dny zvládli co nejlépe. Někteří lidé si proto myslí, že sundat nadbytečnou vrstvu svému psovi je tudíž také dobrý nápad.
To je ale jeden velký omyl. Malé kosmetické zastřižení problémem není, ale někteří majitelé jdou tak daleko, že chlupy svému pejskovi nechají oholit prakticky až ke kůži v dobré vůli, že mu tím ulevují.
I když my sami bychom ve vedru neradi nosili zimní kabát, kožichy psů (i koček) jim ve skutečnosti poskytují tepelnou úlevu. Srst funguje jako izolace, chrání psa před přílišným prochladnutím v zimě, ale také před přehřátím v létě.
Srst našich mazlíčků je uzpůsobena pro život v zimě i horku. Pokud svému psovi nebo kočce v létě tento přirozený chladicí systém seberete, nejenomže ho připravíte o komfort, ale může to vést i k přehřátí a dalším vážným nebezpečím, jako je spálení sluncem nebo dokonce rakovina kůže. A nijak mu tím stejně neulevíte.
Vím, že v létě je pro nás mnohem pohodlnější kratší sestřih nebo vlasy vyčesané do drdolu, protože zbytečná vrstva na krku je nepříjemná, ale na vašeho psa mít ostříhání stejný účinek nebude. Ve skutečnosti působí právě obráceně a může ohrozit jeho schopnost udržovat se v chladu. Srst psů s delšími chlupy je taková jeho zabudovaná integrovaná klimatizace, která v zimě poskytuje zateplení a v zimě chlazení.
Některá psí plemena mají dvojitou, či dokonce trojitou vrstvu srsti, jako třeba arktičtí psi typu husky a malamut. Měkčí vnitřní vrstvy srsti blíž ke kůži slouží jako izolace, která pomáhá udržovat teplo v chladném počasí a chlad v horkém. V létě pes tyto spodní vrstvy částečně shodí, ale to, co zůstane, zachytí vzduch mezi oběma vrstvami srsti, což mu umožňuje udržovat teplo v přijatelné mezi a regulovat tělesnou teplotu. Je to vlastně jakási ochrana.
Příklady psů s vícevrstvou srstí jsou kromě výše uvedených polárních psů i psi horští, ale i populární zlatí a labradorští retrívři, border kolie, němečtí ovčáci, angličtí špringeršpanělé nebo třeba knírač. V teplém počasí shazují část podsady, ale vnější srst jim zůstává, aby je chránila před spálením sluncem a také bodnutím hmyzem.
Holení dvojité srsti může také způsobit její dlouhodobé poškození. Pokud se odstraní až na kůži, podsada doroste rychleji a někdy vytlačí pomaleji rostoucí krycí chlupy. To může změnit texturu a barvu psí srsti a pejsek už nebude vypadat tak krásně jako dřív.
Problém může být obzvláště závažný, pokud vašemu psovi podsada zcela nedoroste, a stát se to může. Bez této ochranné vrstvy srsti bude mít pes v budoucnu potíže snášet horké i chladné teploty.
Mezi psy s jednoduchou srstí patří třeba chrti, boxeři, dalmatini, pudli, maltézáci nebo yorkšíři. Některá plemena s jednoduchým kožíškem mohou mít srst velmi krátkou nebo dlouhou, která je drsná, hladká nebo kudrnatá, ale rovnoměrná a bez měkké podsady.
Některým typům psů s jednoduchou srstí prospívá občasné zastřihnutí profesionálním psím kadeřníkem, aby se zabránilo zacuchávání a srst se ochladila. Rozhodně by se ale neměla zkracovat příliš. Měla by být zachována délka alespoň 2,5 cm chlupů, aby byli pejsci chráněni před spálením sluncem, rakovinou kůže a pokousání hmyzem.
Tito psi nemají podsadu, která by je lépe izolovala. Proto si potřebují ponechat alespoň rozumnou ochrannou vrstvu.
Odborný psí kadeřník by všechny tyto záležitosti měl vědět, a pokud vašeho maltézáčka vyholí až téměř na kůži nebo si vezme do parády na letní sestřih huskyho, protože jste si to tak přáli a od úmyslu vás neodradí, je na místě vyhledat jiného profesionála.
V parných dnech je s pejsky zapotřebí změnit zaběhlé rituály a dbát na několik zásad, nikoli se zabývat jejich přirozeným kožichem.
Pamatujte, že je nutné omezit či úplně vynechat zvýšené fyzické aktivity, které by mohly vést k přehřátí organismu pejska. Delší procházky v parných dnech jsou únavné i pro nás, natož pro ně. Vyvarujte se aktivitám na přímém slunci a na delší procházky choďte brzy po ránu a později večer.
Pokud žijete se psem v bytě a nemáte k dispozici zahradu, během dne vyjděte pouze na pár minut před dům, aby pejsek mohl vykonat potřebu. Nikdo vás nebude podezírat z toho, že jste líní a psovi nedopřejete procházku. Hlavně se prosím vyhněte rozpáleným chodníkům a silnicím. Představte si, že byste po nich sami měli jít bez obuvi.
Dbejte na pitný režim, hydratace je kriticky důležitá. Pár kostek ledu v misce s vodou nebo oblíbenou hračku na chvíli strčenou do mrazáku pejsek taky ocení. Vodomilní psi určitě nadšeně uvítají možnost skočit do zahradního bazénku nebo se rádi nechají postříkat vodou z hadice, tak jim tuhle radost dopřejte.
Pozor na cesty autem. Nechat psa v rozpáleném autě je trestuhodným hazardem, i kdyby se mělo jednat o pár minut, než natankujete. Při delších cestách, kterým se možná nevyhnete, nezapomeňte v pravidelných intervalech zastavit a dát psovi napít. Na zásobu vody na cestu nikdy nezapomeňte, ta je nejdůležitější součástí vaší výbavy.
Existují různé chladicí pomůcky včetně podložek a dokonce i oblečky a postroje, které fungují na vodním principu a udržují v sobě chlad.
Doma nechte pejskovi vybrat, kam si chce lehnout. Psi mají silně vyvinuté instinkty a sami si vyhledají místo, kde je jim nejlépe. Možná budou v zimě spát na podlaze místo ve svém pelíšku, tak je nechte, ať si vyberou.
Nechat psa přes den samotného v dusném a přehřátém bytě také není dobrý nápad. Jestli zrovna nemáte doma klimatizaci, kterou byste mu mohli nechat zapnutou, pak se zamyslete, jak chladíte v bytě sami sebe. Otevřená okna, pokud to lze, zatáhnuté záclony, puštěný větrák a hlavně dostatek vody. Jedna obvyklá miska nemusí stačit, pokud je horko, pes pije častěji a víc než jindy. Tak mu dopřejte co hrdlo ráčí a misky mu radši přidejte.
Nejhůř vedro snáší psi s krátkými čumáky typu francouzský buldoček či pekinéz, senioři, štěňata a nemocní psi. A taky ti ostříhaní.
K tomuto článku mě inspiroval pán na rozpálené ulici v Barceloně, kterou již několik týdnů sužují obrovská vedra. V tom nejhorším odpoledním parnu a na přímém slunci si vykračoval na procházku se zcela ostříhaným pudlem, kterému pod zbytky srsti prosvítala růžová kůže a sotva popadal dech. Taková „péče“ o psa by se dala přirovnat k týrání.
Prosím nic takového nedělejte a myslete na blaho a zdraví svých čtyřnohých společníků. Jejich blaho nemusí být stejné jako vaše blaho.
Zdroje: