Článek
Od dětství jsem moc a moc ráda četla. Neměla jsem nikdy žádný vyhrazený žánr. A čím víc jsem četla, tím více jsem se vžívala do postav a míst, do dějů a situací v knihách popisovaných.
Dnes se s oblibou vracím k těm nejoblíbenějším, třeba i několikrát přečteným, mezi kterými je na prvních místech Arthur Conan Doyle a jeho nezapomenutelný nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes.
V mé paměti s odstupem desítek let opět ožívají všechny příběhy, lehký a zároveň poučný styl psaní autora, který mě i tímto způsobem vrací do dětství.
Odkud se vynořil slavný detektiv s neméně slavným přítelem doktorem Johnem Watsonem?
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle toho za svůj život stihnul hodně. Nejen že byl autorem detektivních románů, ale psal i povídky, Sci-Fi i literaturu faktu. Zároveň byl aktivní v politice i ve sportu, propagátor lyžování i automobilismu. A v neposlední řadě příznivec a znalec v jeho době velice módního duchovního hnutí, spiritismu.
Protože byl původní profesí lékař, práce v ordinaci ho zřejmě tak úplně nenaplňovala. Jeho prvotina se Sherlockem Holmesem byla nejprve v několika nakladatelstvích odmítnuta. Až po roce ji otisknul časopis „Beeton's Christmas Annual“.
Druhý román, jehož děj se odehrával v 17. století, „Micah Clarke“, byl úspěšně přijat, a to podnítilo Doylea, aby se svému novému koníčku začal vážně věnovat.
Sice se ještě pokusil během půlročního studijního pobytu ve Vídni o prohloubení svých medicínských znalostí, tentokrát v oblasti očního lékařství, ovšem bez valného efektu. Proto se pustil do psaní už na plný úvazek.
V červnu 1891 vyšla v časopise „Strand Magazine“ jeho povídka Skandál v Čechách. Začala tak série dvanácti příběhů Sherlocka Holmese, které pak vycházely každý měsíc s velkým čtenářský ohlasem.
Sherlock Holmes je detektiv, který je složen z několika postav. Tvoří ho asketa, sportovec, vědec, ochránce zákona, dokonalý džentlmen, vynikající houslista a kuřák dýmky, ale také konzument drog a nepřítel žen.
Jeho nerozlučný partner dr. Watson je logicky pravým opakem uhlazeného, místy až „slizkého“ detektiva. Sice se pyšní doktorským titulem, ale vystupuje jako nekritický obdivovatel svého vzoru, kterému, pro své poněkud pomalejší a těžkopádnější myšlení, často nemůže rozumět. O to víc používá zdravý selský rozum, kterým vhodně doplní detektivovy vědecké úvahy.
Povídka „A Scandal in Bohemia“, tedy Skandál v Čechách, nepatří mezi ty nejznámější, ale je to jediné dílo, které má vztah k Čechám a kde je ústřední postavou žena. Irene Adlerová.
V povídce je vylíčena jako operní diva, známá na prknech všech světově známých divadel. Podle autora měla „obličej nejkrásnější ženy na světě a mysl nejodhodlanějšího muže“. Tady se Doyle doslova překonal, protože jeho, slušně řečeno, nezájem až pohrdání ženami byl pověstný.
Dne 20. března 1888 poctil svou návštěvou Holmese v jeho londýnském bytě monarcha a dědic Království českého a požádal detektiva, zda by mu neobstaral fotografii Adlerové a milostné dopisy, které si během vztahu vyměnili.
Král se s ní totiž zapletl kdysi ve Varšavě. Adlerová dokonce vlastnila společnou fotografii, jenže král se chce nyní oženit s dcerou skandinávského krále a obává se kompromitace, skrze onu fotografii a dopisy s milenkou.
Celkem banální zápletka, kterou znají muži na celém světě. Prostě fotografie, dnes i video s jinou ženou, která by byla ve vhodnou chvíli zveřejněna, vždycky znamená průšvih.
Holmes zakázku přijme a nalíčí na Adlerovou důmyslnou past. Jenže Irena není dnešní, z pasti lehce vyklouzne a navíc se Holmesovi v dopise vysměje. S dodatkem, že král stejně za nic nestál a s novým manželem i jeho bohatstvím je konečně šťastná.
Přestože Holmes onu fotografii a kompromitující dopis nezískal a zcela jistě utrpěla i jeho stavovská čest, o mužské ješitnosti ani nemluvě, chtěl král detektiva za jeho snahu odměnit.
Sherlock odmítá peníze, ale požádá o Ireninu fotografii, kterou si ponechá jako vzpomínku na její moudrost, a na to jak ho svým důvtipem porazila žena.
Londýnská adresa, na které slavný detektiv přebýval, tedy Baker Street 221ʙ ve Westminsteru, patří dodnes mezi deset turisty nejnavštěvovanějších míst Londýna
Foto:
SH1
AC1
AC2
Astrochemist/cs.wikipedia.org