Článek
Chápete, že v životě děláte něco špatně? Nevíte ale, čemu byste chtěli věnovat svůj čas a prostor? Nemáte ponětí, jaké je vaše poslání a kde byste mohli úspěšně naplnit svůj potenciál? Pokusíme se na tyto otázky najít odpovědi. K tomu mě pomůže moje dobrá kamarádka, samozřejmě fundovaný člověk z oboru psychologie. Ukážeme vám, jak na tyto otázky najít odpovědi. Před námi je několik kroků ke změně a seberealizaci.
Za ideální a šťastný život se považuje úspěch v lásce, společenském životě a neposlední řadě kariéře. Ale každý máme své životní hodnoty jinak nastavené. A každý vidí úspěch podle svého vidění. Chcete-li být skutečně šťastní, je důležité najít více než jeden životní cíl. Najít si skutečné poslání a měnit ho pomalu na povolání, ve kterém se budete rozvíjet. Pro zjednodušení vám nabídneme tyto typy.
Proměňte svou vášeň ve zdroj příjmu
Pravděpodobně jste už slyšeli větu: najděte si něco na práci, co vás baví a nebudete muset pracovat ani den. Nebuďte k tomuto tvrzení skeptičtí. Souhlasíte, že není lepší vyhlídka, než získat dobrý příjem za svůj koníček. Zamyslete se tedy nad tím, co je hlavní vášní ve vašem životě? Co opravdu rád děláte, třeba i zadarmo? Co je nejlepší? A pak už je na tom malém krůčku něco vymyslet, jak z toho udělat slušný zdroj příjmů. Věřte, dnes se dají vydělat peníze téměř na všem.
Samozřejmě budete muset zlepšit své dovednosti a zcela se ponořit do tohoto oboru, abyste se v něm stali profesionály. Nebude to však tak těžké, pokud vás aktivita opravdu baví.
Představte si ideální svět…
Dalším způsobem, jak upřednostnit své hlavní priority, je přemýšlet o tom, jak by měl vypadat ideální svět. Jaká je vaše utopie? Jak se liší od reality? Možná je vaším cílem právě přiblížit skutečný svět tomuto ideálnímu obrazu. Přemýšlejte o tom, jak můžete zlepšit životy určitých lidí, jaké produkty musíte vytvořit, jaké služby nabídnout.
Neomezujte se hranicemi. Popusťte uzdu fantazii a nechte se jen snít. Zapište si všechny myšlenky, které vás napadnou. Věnujte pozornost všem detailům a akcentům. A teprve potom přemýšlet, jak je převést do reality.
Dokonalý život?
Nyní se zaměřte na sebe. Představte si vylepšenou verzi svého života. Co v něm chybí? Pro usnadnění si desetkrát zapište větu „V ideálním životě já…“. A doplňte prázdná místa. Například: „V ideálním životě komunikuji pouze s podobně smýšlejícími lidmi“, „V ideálním životě hodně pomáhám druhým“ a tak dále. Poté se zaměřte na slovesa, která jste si zapsali. Porovnejte je mezi sebou a vyberte pět, které se vám zdají nejdůležitější. Takže vlastně pochopíte, jaké jsou vaše hlavní priority v této fázi života. Fakt to funguje, mám vyzkoušeno v rámci vlastní terapie.
Vzpomeňte si na nejlepší okamžiky svého života
Abyste pochopili, co je pro vás nejdůležitější, přemýšlejte o chvílích, ve kterých jste zažili největší radost. Zpravidla právě v takových chvílích děláme to, co je pro nás důležité, pohybujeme se po správné cestě. Co vás v minulosti nejvíce uspokojovalo? Udělejte si chvilku a vzpomeňte si na všechny časy, kdy jste byli upřímně rádi a spokojení. Ať už to jsou maličkosti nebo něco divného, prostě vyjmenujte všechno.
Chcete-li najít vodítko pro svou osobnost, analyzujte, co mají všechny tyto body společného. Co je spojuje. Přemýšlejte, jak byste mohli zažívat tento druh radosti častěji. Je pravděpodobné, že odpověď na tuto otázku vám prozradí cíl, o který se máte snažit.
Specifikujte své cíle
Při vytváření seznamu se vyvarujte vágních formulací. Je těžké dosáhnout cílů typu „chci hodně peněz a uznání“, protože není jasné, co proto musíte udělat a jakého výsledku dosáhnout. Kolik je hodně peněz? Jak by mělo být vyjádřeno uznání? Potřebujete konkrétní úkoly, abyste zjistili, co dělat. Může jich být dokonce několik, spojených s jedním tématem, například stejným bohatstvím. Stačí je upřednostnit a vyslovit jeden po druhém.
Získejte dovednosti
Takže jste se rozhodli pro hlavní vektory rozvoje a vytvořili seznam cílů. Nyní musíte namalovat všechny body na cestě k jejich dosažení. Vypadá to jako skutečná mapa. Na jednom místě je váš současný život, na druhém je budoucnost, ke které usilujete. Najděte nejlepší cestu z bodu A do bodu B. Přemýšlejte o tom, jaké dovednosti se musíte naučit, jaké kurzy absolvovat, co číst, sledovat, poslouchat. Jaké každodenní návyky by měly být přidány do vašeho života, co byste si měli osvojit. S kým se setkat a co rozvíjet. Čím konkrétnější body na „mapu“ dáte, tím snazší bude jejich naplánování a začněte směřovat k vašemu cíli.
Buďte trpěliví
Je třeba si uvědomit, že pocit naprosté spokojenosti se nedostaví okamžitě ve fázi vytváření plánu. A to i v raných fázích jeho realizace. Cesta k seberealizaci může být poměrně dlouhá a namáhavá. Nebo možná naopak, rychlá a snadná. Ale každopádně se vše nestane přes noc. Buďte připraveni postupovat ke svému cíli postupně a denně dokončujte plánované body.
Nepodléhejte pochybnostem, obavám, lenosti, pochybám o sobě a dalším podobným emocím. Udržujte si celý obraz neustále v hlavě, ideální a spokojený život, o který usilujete. To vám pomůže najít sílu překonat obtíže. A samozřejmě nezapomínejte věřit sami sobě. Co si myslíte o seberealizaci? Je vůbec snadné najít takovou, která se vám líbí?