Článek
Joanne Lefson zachránila mladé sele v květnu 2016 z průmyslového chovu prasat na předměstí jihoafrického Kapského Města. Pouhý měsíc před tím, než mělo být poraženo na jatkách. Na podzim téhož roku pak ve Franschhoeku založila neziskovou organizaci Farm Sanctuary SA - první útulek pro zachráněná hospodářská zvířata v Africe. Ve svém novém domově si selátko zanedlouho povšimlo malířských štětců, které se povalovaly po zemi v blízkosti jeho kotce a zaujaly ho natolik, že k nim začalo nejprve čichat a později je i brát do tlamičky. Jeho nová majitelka vtipkovala, že „štětce byly jedinou věcí, kterou se nový přírůstek na farmě nepokoušel sežrat“.
Joanne se prasečí nadšení pro štětce rozhodla podpořit. Nakoupila spoustu pamlsků a k tomu klikr, který se běžně používá pro výchovu psů a začala se selečí výukou. Klikr funguje na principu vydávání zvuku - kliknutí, které slouží jako indikátor pozitivního posílení, díky němuž si zvíře - společně s odměnou v podobě nějaké zvířecí dobrůtky - lépe zafixuje provedení určité činnosti. Nadšenější žákyni si snad chovatelka ani nemohla přát. Prasnice si brzy osvojila správné držení štětce v tlamě a způsob, jak s ním na plátno před sebou malovat roztodivné čmáranice a v tomto uměleckém sebevyjádření našla obrovskou zálibu.

Pigcassin obraz z roku 2019 s názvem „Tučnák“
Joanne se rozhodla nadšenou prasečí malířku pojmenovat „Pigcasso“ a jejím uměleckým potřebám dávala volný průchod - k malování ji nikdy nenutila, a Pigcasso si tak tvořila nová umělecká díla, jen když na to měla sama chuť.

Obraz „Barbie“ z roku 2021
Pigcasso se své obrazy naučila i signovat - vždy po dokončení nového výtvoru namočila čumák do barvy a obtiskla jej na plátno. Prasnice během tvoření doplňovala pravidelně energii požíráním svých oblíbených pamlsků - mezi kterými nemohl chybět zejména karamelový popcorn a broskve v bio kvalitě.
Joanne tvrdila, že Pigcasso má skutečné umělecké cítění a dovede vkusně rozpoznat, kdy má jednotlivé části obrazu namalovat pouze jednou barvou, a kdy je naopak vhodnější použít vícebarevnou kombinaci. Velmi ráda prý čerpala inspiraci v malebných horských scenériích, které farmu obklopovaly a namalovala i Stolovou horu v Kapském Městě nebo místní nedokončený most.
Prasečí umělkyni se velmi brzy dostalo širokého zájmu veřejnosti a její obrazy se začaly prodávat ve velkém, přičemž se jejich cena pohybovala v rozmezí od 500 dolarů do 4 000. Na farmě jí byla zřízena vlastní galerie, kde se její obrazy vystavovaly. Tím se karta obrátila a z prasete, zachráněného doslova za pět minut dvanáct před jistou smrtí, se stal hlavní donátor záchranné stanice, který umožňoval její zakladatelce Joanne péči o větší množství zvířat.
Příběhem Pigcassa se Joanne snažila upozornit na kruté zacházení se zvířaty v průmyslových velkochovech - ve kterých jsou chovné prasnice po celou dobu svého života zavřené v úzkých klecích, kde nemají ani slámu, na kterou by si lehly, a prakticky ani možnost žádného pohybu.

Průmyslový chov prasat
„Účelem malování Pigcassa bylo ukázat ji jako talentovanou, jedinečnou osobnost, která ráda maluje a miluje svůj život. Mělo to připomenout spotřebitelům, aby přemýšleli trochu jinak, jedli trochu jinak a dělali laskavější a soucitnější rozhodnutí“, vysvětlovala Joanne. „Spotřebitelé mohou pomoci této věci tím, že pochopí, odkud pocházejí jejich masné výrobky, a odmítnou podporovat průmyslová odvětví, která špatně zachází se zvířaty“ doplnila ještě.
Pigcasso se dočkala i několika výstav, a to i za hranicemi Jihoafrické republiky. Její výstava s názvem „Oink“ se po Kapském Městě přesunula do velkých světových metropolí jako byl Londýn, Paříž, Berlín nebo Amsterdam.
Díky obrazu „Wild and Free“ (v překladu Divoký a volný) se z ní stala nejvýdělečnější zvířecí umělkyně všech dob, jelikož se toto abstraktní dílo prodalo za rekordních 20 000 liber. Koupil ho německý sběratel umění Peter Esser pouhých pár hodin poté, co bylo uvedeno do prodeje.
Meet 'Pigcasso'Meet 'Pigcasso' - this record-breaking pig recently earnt over $25,000 for this painting 😳🐷
Posted by UNILAD on Wednesday, March 2, 2022
V posledních letech svého života trpěla Pigcasso na různé zdravotní problémy, z nichž nejzávažnější byla revmatoidní artritida. V důsledku této nemoci v roce 2023 ochrnula na zadní nohy a 6. března o rok později zemřela.
Mezi jejími velkými obdivovatelkami byla i známá bioložka, která věnovala svůj profesní život zejména výzkumu šimpanzů Jane Goodall, která chtěla slavnou zvířecí umělkyni před její smrtí ještě osobně poznat, ale bohužel na farmu ve Franschhoeku dorazila až den po Pigcassině úmrtí.
ZDROJE:
https://www.cbsnews.com/news/pigcasso-swatch-saved-from-slaughter-house-now-world-famous-painter/
https://www.ecr.co.za/shows/thandolwethu-/step-aside-pablo-meet-pigcasso-south-africas-painting-pig-/
https://www.iol.co.za/weekend-argus/news/pigcasso-brings-some-truths-home-2095358
https://www.itv.com/news/2017-03-29/the-artist-pig-who-creates-art-that-sells-for-thousands
https://www.dogonews.com/2018/2/5/meet-pigcasso-the-worlds-first-pig-artist
https://www.artmajeur.com/en/magazine/2-art-news/pigcasso-the-painter-pig-has-just-sold-a-work-for-20-000-pounds-sterling/330898
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-zemrela-pigcasso-nejvetsi-umelkyne-mezi-zviraty-jeji-obrazy-vydelaly-miliony-40463892