Článek
Je to tak, dnes už si Vánoce bez dárků pomalu neumíme ani představit.
Na druhou stranu se zase říká, že o Vánocích nikdo by neměl zůstat bez dárečku.
Jenže co každý rok, komu vymýšlet? Navíc když člověka drahnou dobu před Vánocemi „masírujou“ reklamy hned na tohle, tamto a ono.
Jsou ale také dárky a dárky. Hezká knížka, pouzdro na brýle, krásná „tužka“, ozdobná pouzdra na léky…
Jenomže to si dávají mezi s sebou ještě tak známí nebo kamarádi.
Rodině to často přijde tak nějak jako že málo, byť obdarovaný by to často víc než uvítal.
Ale co koupit třeba takovým dědům a babičkám? Se zážitky, jako je let balonem nebo skok z mostu na gumě bychom nejspíš pohořeli, to je jasné téměř každému.
Rekreaci nebo lázeňský pobyt? To taky nemusí být to pravé -prý nemají patřičné oblečení, už „se sotva hrabou“, a že jsou nejraději doma.
Na druhou stranu oblečení prý jim stačí to, co mají. Sada utěrek nebo nových ručníků ne že by se nehodila, ty stávající už jsou vetché a často i trošku připálené, ale dárcům přijde moc obyčejná. Nebo je to spíše tak, že bábinka darované od jedněch vezme se slovy, že to tedy uloží vnučce od druhých do výbavy. Vy ale chcete obdarovat bábinku, nikoli kupovat výbavu pro neteře.
Tak podlehnete reklamě a zaměříte svůj výběr do zcela jiné kategorie. A sice elektrospotřebičů. V domnění, že darujete něco, co obdarované nejenom udělá radost, ale také ušetří práci a námahu.
Někde tak uvažuje jeden, někde více dárců a domluví se mezi sebou, aby všichni nedarovali jedno a totéž. Potud v pohodě.
A nyní to začne. Babi ráda peče, výborné kynuté koláče, buchty, koupíme jí tedy elektrickou pekárnu, ať se s tím zaděláváním těsta nemusí dřít.
Dalším dárkem je kávovar - ať si babi k těm buchtičkám užije i dobré kafíčko. Má ráda řízky - tak horkovzdušnou fritézu, je to z ní prý zdravější, nic nikde okolo neprská… A taky remosku, je sama, tak aby nemusela zapínat troubu na ten kousek masa. Někoho pak napadne i robotický vysavač, že jí ulehčí práci s úklidem.
Topinkovač a „vajíčkovar“ jsou pak už jen „drobnosti“ od vnoučat.
Ještěže ty dárky Ježíšek donese bábince pod stromeček k ní domů
a ona si je, po všech těch štědrovečerních rituálech se širší rodinou, za poslechu koled z rádia, sama v klidu rozbalí. Alespoň ti mladí nevidí její slzy.
„Co mně to všechno dali? Copak já si s tím vším počnu? Těch peněz, co v tom je… Sice říkají, že nevhodné dárky se můžou vrátit, ale přece nebudu všechny obíhat, aby mi dali účtenku nebo aspoň řekli, kde přesně to a ono koupili,“ říká si šokovaná babi a jde se na to vyspat.
Ráno moudřejší večera, alespoň se tak říká.
A tak se babi vydá obejít všechny sousedy, které zná, zda by si od ní ten který dárek nekoupili, že by jim i nějakou tu stovku slevila. Nekoupili, sami mají obdobný problém.
A tak se babi nakonec uchyluje k inzerci, nikoli placené, ale tam, kde je zdarma. Vždyť právě před chvílí z rádia slyšela, jak tam lidé volají a nabízejí věci k prodeji. Po chvíli už se ozývá i její nabídka a moderátor na jistotu ještě opakuje telefonní číslo pro případné zájemce s tím, že paní „je stále doma“.
A jsme u toho. Kampaň „nepouštějte vlka dovnitř“ bere definitivně za své.
Mladí to s dárky jistě mysleli dobře, ale tak, jak to nakonec dopadlo, dostala se jejich bábinka navíc ještě do potencionálního ohrožení, o kterém se nikomu z nich ani nezdálo. Protože, co si budeme povídat, na ulici to nikomu prodávat nebude, ty kupce, zájemce, pustí k sobě do bytu.
Tohle je také jedna strana mince vánočního obdarovávání.
Proto se napříště zamysleme, zda méně není někdy i více. Nějaká ta dobrota, mls, balíček čerstvě namleté kávy a k tomu pěkná knížka nebo třeba křížovky a bábinka bude „v sedmém nebi“ a hlavně taky v bezpečí.