Hlavní obsah
Názory a úvahy

Plašič, nebo likvidátor všeho živého?

S plašiči krtků a ptáků najednou jako by se „roztrhnul pytel“. Jsou ale opravdu tak neškodné?

Článek

Plašič, nebo likvidátor?

V poslední době se stalo módu mít na zahradě plašič. Krtků, ptáků…úplně se s tím, jak se říká, „roztrhl pytel“.

Nejpodivnější ale je, že tahle zařízení nejvíc používají lidé, jejichž dům i zahrádka se nacházejí v těsné blízkosti lesa nebo aspoň lesíka.

Říkám si, proč? Jestliže tedy nesnáším ptáky ani zvířata, pak si neřídím bydlení v místě, kde jejich výskyt je víc než samozřejmý. Jistě, problém nastává, pokud mezi to zahrnu i lidi, nejbližší sousedy.

Takový ale pořádně silný „plašič“ si s tím vším už poradí.Takové je uvažování i praktické konání téhle sorty lidí.

U sousedů mají také nějaké takové zařízení. Pokud to „něco“ zapnou, v mžiku prchá vše živé v širokém okolí. Najednou je všude jak vymetýno.

Zda a jak to účinkuje na krtky, nevím. Ale všichni psi v okolí najednou peláší domů do baráků. Nevidět kočku, ježka, neslyšet pípnout ptáčka. Všude mrtvo. A to doslova, protože mrtvých ptáčat už jsme pohřbili vícero.

A člověku je taky najednou zle. Teď nemyslím, z toho, co se v okolí děje, ale taky přímo fyzicky.

Sice se tvrdí a všude píše, jak jsou taková zařízení že neškodná, ale…i samy majitelky toho zařízení doslova „zalezou“ jak krtci domů.

Protože málo platný, nikdo mi nevymluví, že ten plašič, či co to vlastně že ve skutečnosti si pořídili a odkud, působí na vše živé v širokém okolí. Samozřejmě v negativním slova smyslu.

Než tady s tímhle začali, dalo se na zahradě posedět, některé běžné domácí činnosti si přenést ven, v těch tropických vedrech užívat stínu rozložité třešně, pozorovat ptáčky, kterých je tu nespočet i co do druhů.

Jenomže se zapnutím onoho plašiče rázem všechna ta idylka zmizí a pokud člověk dál zůstane venku na zahradě, je mu po chviličce přímo na infarkt. Sotva se doškobrtá domů do baráku a vzpamatovává se z toho i několik dní.

V tu chvíli člověku samo od sebe „naskočí“ do hlavy - „trouby z Jericha“.

Za mne totiž zařízení s takovýmito účinky nejsou plašiče, ale přímo likvidároty všeho živého široko daleko. A tohle chceme?

Může se ale proti tomu obyčejný občan nějak bránit? Smí požadovat, aby účinek takového zařízení nepřesahoval území toho, kdo ho používá? A dá se to vůbec nějak poznat? Myslím objektivně změřit, doložit pro úřady? Kam a na koho se má člověk případně obrátit? Ano, těch otázek je víc než mnoho, na které by člověk rád dostal a znal odpověď.

Dost věcí přitom nechápu.

Jestli například někdo myslí, že když do sousední zahrady nahází krtky, které za tím účelem posbírá na louce, že zůstanou pouze tam a k němu nepůjdou, je na omylu.

Že pokud si ze svojí zahrady vyžene ježka, je to výhra, je zrovna takový nesmysl. Pak se nemůže divit, že má na zahradě „přeslymákováno“. O ptactvu v zahradě nemluvě. Černou mšicí a podobnou „žouželí“ obalené ovocné stromy pak mluví za vše.

Tak si říkám, co na to ochránci přírody a všichni ti slavní „greendealisté“?

Támhle budou trestat a pranýřovat člověka, který si do kamen hodí lopatku uhlí, jak moc že tím ničí život planety, na druhou stranu takovéhle plašiče nejenom tolerují, ale někde dokonce i propagují.

Takže jak a o čem že to vlastně všechno je - chráníme, nebo jen buzerujeme „dle momentální světové módy“?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám