Článek
Dne 15. září 1973 nastoupil na trůn švédský král Carl XVI. Gustaf. Tedy loňský rok, rok 2023 byl ve Švédsku ve znamení oslav jeho 50 let na trůnu. Je v historii Švédského království nejdéle vládnoucím monarchou. V tomto roce královský pár, tedy Jeho Veličenstvo Král – „Hans Majestät Kungen Carl XVI Gustaf“ spolu se svou manželkou, Jejím Veličenstvem Královnou – „Hennes Majestät Drottningen Silvia Renate“ navštívili u příležitosti těchto oslav 21 krajů ve Švédsku. Jedním z nich byl i Jönköping, město, které jsem vám představila dříve.
Nutno říci, že švédská královská rodina a především král s královnou jsou ve své zemi velmi oblíbeni. Jsou to velmi sympatičtí lidé a žijí bez skandálů a problémů. Samozřejmě je otázka k polemice zda mít čistou demokracii nebo království s množstvím dalších výdajů, ale také lepší reprezentací atd. To ponechám na každém z vás. O tom tady mluvit nechci. To je otázka názoru každého jednotlivce.
Měla jsem štěstí a včas jsem zjistila, že navštíví naše město. Program takové královské návštěvy je různý, ale obsahuje samozřejmě setkání s lidmi.
Měli jsme informaci, že projedou v koloně pěší zónou, která byla již přizpůsobena a byla pochopitelně vyhrazena nebo ohrazena místa k stání. A tomuto průvodu nebo koloně jsem byla přítomna i já. Vytvářeli jsme špalír a trpělivě čekali. Čekali jsme s mnoha dalšími obyvateli Jönköpingu na začátek průvodu trochu déle, než byl jeho oficiální plánovaný začátek. Byl malinko opožděn, ale vyhrávala nám k tomu kapela, tak jsme se nenudili. Nebylo tedy moc horko, ale už se znám, navlékla jsem se dobře. Byl totiž únor. Postavila jsem se do míst, kde měl průvod začít.
Návštěvu Jönköpingu začal královský pár v jönköpingském kulturním domě a divadle v jednom, v Kulturhuset Spira, kulturním programem, který mimo jiné zahrnoval hudbu, básně, ale také výstavu fotografií nazvanou „Král byl tady“. Fotografie obsahovaly přehled 50 let vlády krále. Při programu ve Spiře je doprovázela nejvyšší představitelka kraje, paní Helena Jonsson. To jsem vyčetla, tahle jména si prostě nepamatuju. Její veřejná funkce se nazývá Landshövding, u nás to odpovídá guvernérovi nebo hejtmanovi kraje.
Král Gustaf spolu s královnou Silvií se po shlédnutí kulturního programu ve „Spira“ vydali naleštěnou černou limuzínou v koloně přes centrum Jönköpingu k nedalekému parku Magnus Ladulås, kde je přivítala předsedkyně obecního zastupitelstva v Jönköpingu Ann-Marie Nilsson. V centru, tedy ve špalíru, kudy pomalinku projížděli, jsem poprvé v životě viděla naživo krále i s královnou, zatím jen v luxusním voze za sklem. Byla jsem tak blízko.
Spolu s kolonou se dav lidí postupně přemístil až k parku. Tento park, který se jmenuje Magnus Ladulås, byl vybudován nově a král zde měl odhalit kámen jako připomínku jeho návštěvy zde. Proběhly krátké proslovy místních hodnostářů a já jsem se přemísťovala davem, jak jsem mohla, abych lépe spatřila královský pár.
Na jedné straně má park vyvýšeninu, na které postávala už blízko chodníku také spousta lidí. Došla jsem až k tomuto kopečku, vybojovala jsem si místečko a sledovala krále i královnu. Stála jsem na nějakém kameni velmi blízko provazu, který bránil lidem vstoupit na chodník, po kterém měl projít nejdéle vládnoucí monarcha Švédska se svou chotí. A pak se král přiblížil, byl tedy sám a procházel téměř kolem mě. V jednom okamžiku při zdravení lidí se otočil směrem ke mně, a přesto, že mezi námi byli ještě další asi tři nebo čtyři lidé, střetli jsme se očima. Na mžik se zastavil u mě, ještě jednou se vrátil pohledem a pak pokračoval v chůzi. To byl zážitek!
Předtím v parku po ukončení odhalení památného kamene, chvíli pokračovali společně s královnou po chodníčku, ale vždy usměvavá královna se zastavila a sehnula se k nějakému dítěti. Je to také velmi půvabná a krásná žena, a to i dnes, kdy již oslavila své osmdesátiny. A moc mile se chová k lidem. Profesionálka, která působí opravdu přirozeně. Myslím, že si svým šarmem, empatií a příkladným životem získala srdce Švédů.
Král se podíval na mě pak ještě jednou, již jen opravdu letmo, to když jsme královský pár doprovázeli s davem lidí z parku k nedaleké budově, kam mířili na slavnostní oběd. Hezké, příjemné. Prostě, vidět se naživo se švédským králem, zvláštně povznášející pocit.
Hlavou mi také proběhla historka o seznámení královny Silvie s králem. Vyslechla jsem si poprvé ten krásný silný příběh na bezplatných dobrovolných konverzacích pro ty, kteří se učí švédsky, tedy pro přistěhovalce v městské knihovně. Nějaká dívenka vyprávěla obsah knížky psané tzv. lehkou švédštinou. Doma jsem si přečetla více o této historii na netu. Celý ten příběh nebudu vyprávět, jen pointu.
V domově pro seniory bydlela jedna velmi stará žena a slavila významné narozeniny. A do ústavu přišel pro ni dopis. Díky dívce, která ho měla doručit, to chvíli trvalo, ale nakonec se ten dopis ke staré paní dostal. Bylo to přání k jejím narozeninám od královny. A tato žena začala vzpomínat. Na Olympiádě v Mnichově v r. 1972 dnešní královna Silvia tehdy Silvia Sommerlath pracovala jako hlavní hosteska a měla tento den na VIP stánku na starosti prezidenta olympijského výboru Williho Daume. Všiml si jí dnešní král Gustaf a poslal jí vzkaz a pozval ji pak na soukromou rodinnou večeři. Protože neuměla švédsky, poprosila svou kamarádku, aby jí pomohla napsat odpověď. Tak začal milostný vztah švédského krále a královny. A ta kamarádka byla tato paní, které ani po letech nezapomněla královna Silvia poslat přání k narozeninám.
No, řekněte, není to krásný příběh lásky? Nejsem tedy žádný fanatický „paparazzi nebo sledovač“ VIP osobností nebo královských rodin. Asi by mě ani ve snu nenapadlo od brzkého rána čekat někde před branami paláce, abych zahlédla někoho z královské rodiny. Pravda, že i ze zvědavosti, ale hlavně a především díky skvělé příležitosti jsem se byla podívat a byl to pro mě velmi pěkný zážitek. Vím, asi jsem zároveň příliš velký romantik a snílek, asi si věci a události idealizuji, vždycky jsem byla pohádkář, ale pomáhá mi to přežít v dnešním až moc realistickém a někdy drsném světě.
Zdroje:
https://www.kungahuset.se/mediecenter/pressbilder