Článek
Vasa muzeum, The Viking Muzeum, Severské muzeum, Skanzen nebo ABBA muzeum. O ABBA muzeu si povíme později, co je loď Vasa budete také určitě vědět nebo alespoň tušíte, a věřím, že někteří z vás se již určitě svezli na atrakcích v Gröna Lundu Tivoli
Uvádí se, že hlavní město Švédska, Stockholm, leží na 14 ostrovech. Tedy centrum města. Leží na jihovýchodním pobřeží země u ústí jezera Mälaren, které se tady potkává s Baltským mořem.
Na jednom z ostrovů, jménem Djurgården, postavili Švédi mimo jiné Gröna Lund Tivoli, což je ohromný zábavní park s asi 30 ti atrakcemi a několika restauracemi a kde s dětmi klidně strávíte celý den a utratíte výplatu. Byli jsme se podívat i my, ale horské dráhy, kde vás otočí ve výšce a velké rychlosti třeba i hlavou dolů, jsem ohodnotila jako naprosto šílené, ty jsem samozřejmě vynechala. Nedostali mě ani na atrakci simulující volný pád, kdy vás vyvezou na sedačce na sloup vysoký 80 m a pak volně pustí dolů, samozřejmě dole zbrzdí volný pád. Je to prý jeden z nejvyšších volných pádů po celé Evropě. Dostanou se tam z důvodu bezpečnosti pouze lidé vysocí v rozmezí výšky 140-195 cm. Překonáte přetížení 3,5 G, ovšem výhled na Stockholm rozložený na ostrovech z té výšky musí být překrásný.
Navštívili jsme tento zábavní park s našimi vnoučaty, která si odvezla zpátky do Číny, kde teď bydlí, například vystřeleného krásného velkého plyšového medvěda nebo asi 100 vyhraných malých čokolád. Děti si to užily přímo královsky. A tím myslím nejen vnoučata, ale opravdu i naše dospělé děti, ze kterých se v tomto prostředí kolotočů, atrakcí a všemožné zábavy na břehu Baltského moře staly opět malé děti, kterým svítily oči jen při pohledu na divoké horské dráhy, strašidelné domy a herny a které jsme zahlédli, jen když společně přebíhali od jedné atrakce ke druhé. Pochopitelně i soutěžili v prokázání své síly, ať už viseli za ruce, jak dlouho to šlo, nebo sílu bouchnutím kladivem či boxováním atd. Zajímavých atrakcí a vymožeností zábavy je tam opravdu mnoho.
V areálu parku se samozřejmě můžete dobře najíst, ať už nějaké té rychlovky nebo klasického jídla, zrovna tak tam objevíte zmrzliny a cukrovou vatu. Do parku se platí vstup a také jednotlivé atrakce. Dají se zakoupit zelená nebo zlatá karta, kde u zelené jsou volné vstupy na sezónu a u zlaté si zaplatíte předem i veškeré jízdy na atrakcích.
Nejen kolotoče a atrakce pro děti a dospělé, také koncerty, párty, hudba a tanec a třeba i v kombinaci s dobrým jídlem a pitím
V Gröna Lund Tivoli to žije celé léto, celou sezónu. Například Grönan Live je nejdelší švédský festival s více než 50 koncerty během léta. Pódia Gröna Lund navíc nabízejí večery s latinskoamerickými tanci, oblíbená dětská představení a swing večery s nejlepšími švédskými tanečními kapelami. Tam se člověk opravdu nenudí.
Vlevo od hlavního vchodu do Gröna Lund Tivoli se nachází oblast Tyrol a v ní taverna majitele Nikose. V ní se pořádají Mamma Mia The Party! Velká a divoká show s písněmi skupiny ABBA inspirovaná filmem a muzikálem Mamma Mia. Když vejdete, rázem se ocitnete na slunném řeckém ostrově a po celou dobu show, cca 4 h i déle, můžete sedět u stolu a jíst a pít nebo také tančit a zpívat si s účinkujícími, kteří se pohybují mezi hosty. Každý večer či odpoledne je show trochu jiná a je to prostě báječná zábava ve stylu skvělého muzikálu Mamma Mia.
Další objevy na vás čekají ve Vasa muzeum, které je jedním z nejhezčích a nejzajímavějších muzeí, jimiž je zábavní park Gröna Lund Tivoli, obklopen
Vasa muzeum, švédsky Vasamuseet, patří ještě spolu s jinými pod Švédské národní námořní muzeum. Je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí ve Švédsku, protože vystavuje jediný celý dochovaný skelet královské válečné lodi ze 17. století. Údajně se potopila při své první plavbě roku 1628.
Loď královského námořnictva byla 69 m dlouhá, 52 m vysoká a měla 67 děl. Vznikla ve stockholmském doku v letech 1626-1628. Vrak, který se potopil 10. srpna roku 1628 nedaleko přístavu, ze kterého vyplul, měl na palubě 200 námořníků.
Archeologický výzkum pomohl zhmotnit ve 3D formě i námořníky z Vasa lodi
Probíhal i pokračuje archeologický a antropologický výzkum. Identifikovali 200 těl členů posádky. Dokonce prezentují 6 koster, které byly prozkoumány a pomocí 3D modelů byla zrekonstruována jejich původní podoba. Jsou vytvořeny dokonalé figuríny včetně oděvu. Jedná se prý o jednoho člena vedení výpravy, 3 námořníky a 1 ženu, která na loď nastoupila jako pasažérka.
Již v r. 1660 se lidé pokoušeli vrak prozkoumat, vyzvedli i pár jednotlivých předmětů. Pokračovalo se i v dalších stoletích, ale celá loď byla vyzvednuta až v r. 1956 a zakonzervována. Byla vystavována v dočasné stavbě nazvané Vasavarvet (Loděnice Vasa). Vláda však rozhodla postavit pro vystavování lodi, o kterou byl veliký zájem, novou budovu, která je v podobě hangáru s měděnou střechou. Loď byla přenesena a sestavena v novém muzeu z 98 % původních originálních dílů. Kolem lodi jsou po stranách ochozy o šesti podlažích a sedmé je v podobě vyhlídkové terasy. V bočních prostorách se vystavují menší vraky nebo jejich části. Lodi Vasa vytvořili i zmenšeninu, která je v jednom z pater přímo před originálem, ale je vyvedena v původních barvách a v původním provedení. V kinosále běží v několika řečech i film o historii lodi.
Nový hangár pro Vasa loď je obrovský, přesto loď vyplňuje značnou část jeho ohromného prostoru
Hned při vstupu do „hangáru“ vás ohromí obrovský nádherný historický koráb, který vyplňoval opravdu snad třetinu rozlehlého prostoru a vedle kterého si člověk připadá jako maličký mravenec. Když jsme vešli, jen jsme zůstali překvapeni stát. Zírali jsme na ten majestátní kolos a pocítili historii, která nás obklopila. Jen pohled na fantasticky zdobený koráb člověka vtáhne do těch dávných starých časů a přemýšlíte, jak tam na té lodi žili, kam se tam vešli, jak to tam fungovalo, jak pluli, proč se vlastně potopili … Procházeli jsme muzeem, samozřejmě jsme vyšli až do nejvyššího vyhlídkového patra, odkud se nám ani nechtělo dolů. Dohlédli jsme na palubu, ohromující. Vrátili jsme se pochopitelně do přízemí, odkud se zvedal ten kolos a kolem kterého byly vystaveny 3D modely námořníků. Najednou na vás kouká z vitríny jako živý nějaký „Viking“ ze 17. století. Zvláštní pocit. Fakt nádhera a když jsem si prohlížela vrak, musela jsem obdivovat, co vlastně dokázali lidé v 17. století postavit, jakou krásu vytvořili. Jakou práci si dali s úchvatným zdobením. Impozantní vrak v celé své kráse skýtá vážně famózní, působivý a vzrušující pohled. Dýchne na vás tu historii.
Co se týká vstupu do muzea, například vstupné pro děti od 0 do 18 let je zdarma, jinak se dají koupit vstupenky online přes stránky muzea nebo v pokladně, ale platit se dá pouze kartou. Trochu zajímavostí je fakt, že větší tašky nebo tašky na kolečkách nejsou v muzeu povoleny. Můžete mít jen malou kabelku či baťůžek. V muzeu chybí šatna. Najdete tam ale malý butik, ve kterém si můžete koupit pár drobností týkajících se Vasa muzea.
Přístav před Vasa muzeem a další muzea v blízkosti – například The Viking Museum
Před Vasa muzeem je přístav, v němž vystavují již pod širým nebem přímo ve vodě další exempláře lodí, ale ne tak starých. Většinou válečných.
Nedaleko je i další z oblíbených a navštěvovaných muzeí - The Viking Museum, které mapuje působení Vikingů a celou jejich historii ve Švédsku. Jedná se o interaktivní muzeum s průvodcem. Tohle jsem zatím nenavštívila, ale dcera, která si jej užila s celou rodinkou, byla nadšená a moc si prohlídku pochvalovala. O prázdninách se tam věnují hodně i dětem a nabízejí prohlídky speciálně pro nejmenší. Otevřeli krásnou novou restauraci, takže hlady trpět nebudete a také mají malý butik – obchůdek s upomínkovými předměty pro turisty. Tolik zatím z výběru lákadel a zábavy ve Stockholmu.
Moc ráda cestuji, ráda o tom i píšu. Někdy je super se trošku zastavit a na svých cestách si prohlédnout třeba zámek, hrad, zahrady nebo právě třeba muzeum, kde se člověk i dozví něco o historii. Celá ta oblast na Djurgården ve Stockholmu je šikovně promyšlená, turista toužící po smysluplném naplnění dne a objevování má většinu zábavy i vzdělání zároveň na jednom místě. Existují samozřejmě ještě jiná turistická lákadla, o kterých si můžeme povědět příště. Mějte všichni hezký den!
Zdroje:
stránky Djurgården ,Gröna Lund Tivoli, Vasa museet
The Viking Museum