Článek
Jak se nám kniha vybaví, asi hodně záleží na tom, kdy a v jakém rozpoložení jsme knihu četli. A jak si kniha vedla u čtenářů v době, kdy ji mladý Johann Wolfgang Goethe napsal? Po svém vydání v roce 1774 se stala bestsellerem a zároveň předznamenala počátek romantismu.
Utrpení mladého Werthera
- epistolární román - psaný skrze dopisy, ich - forma
- preromantismus - návrat k přírodě a důraz na cit, inspirace venkovem a nezkažeností života na něm, častým motivem je též rozervanost mladého člověka, odmítání pouhého spoléhání na rozum
- příběh se zaměřuje na téma sebevraždy, podává zoufalství v novém světle a do jisté míry ho obhajuje a pokouší se ho vysvětlit
- mladý Werther se zamiluje do zadané dívky (Lotta, manžel Albert) a kvůli bezvýchodnosti situace se vzdá života
Proč si ji pamatujeme a proč měla ve své době takový úspěch? Jedním z důvodů je pravděpodobně nezakrývané zoufalství, jež v té době bylo odsuzováno jako slabost. Lidská povaha se nemění, i dnešnímu čtenáři může příběh o hloubce tohoto zoufalství, které se s ostatními těžko sdílí, poskytnout jistou útěchu. Případně nabídnout zamyšlení, jak jeho vlastní emoce do celé situace zapadají a nakolik si jich vážit, jak s nimi zacházet. Vraťme se ale k Wertherovi; on samotný se nezastavuje jenom tady - horuje pro cit, až opovrhuje rozumem. Zdůrazňuje, že jeho cítění mu dovoluje vidět krásu tam, kde ji ostatní sotva zahlédnou. To ho ze společnosti vyřazuje, ale zároveň ho to povyšuje nad ostatní. Zamiluje se do Lotty - čisté, krásné, nevinné duše. Do koho jiného by se vlastně takový citlivý umělec měl zamilovat než do dokonalé bytosti?
Čím víc Werther své city a činy z nich plynoucí obhajuje, tím hlouběji zabředává do svých emocí a přesvědčení, až se z nich nedokáže vymanit. Přesto jsem se nedokázal zbavit dojmu, že celý myšlenkový proces vedoucí k sebevraždě vnímá až moc dobře.
Wertherovi je cit vším a okolo něj staví celou svou interpretaci situace. Říkám si, jestli si v mysli pohrával také s jiným koncem - Ale kdyby se po celé své obhajobě citů a zoufalství jim nakonec nepoddal, nesnížilo by to jejich hloubku? Nedokázal by úplný opak? Zde nachází svůj účel i zpracování příběhu skrz dopisy - Píše především ani ne tak o věcech samotných, jako spíše o svých dojmech z nich. Skoro jako by se snažil poskládat obraz, jehož atmosféru nesmí nic narušit.
S pocity, které ostatní nesdílí, přichází osamělost a utrpení. Jenže nechceme trpět jen tak, chceme trpět za něco, pro něco, chceme věřit, že naše bolest má nějaký smysl, potřebujeme jí nějaký smysl dát. Máme chuť krmit se básněmi či smutnými citáty a dávat jim za pravdu. Zkoušíme romantizovat si vlastní osamělost, a když se nám jí nedaří zbavit, hrabeme se v našem nitru. Jenže takhle to nejde donekonečna. Nakonec se musíme zvednout a jít něco dělat. Bohužel to znamená opustit známý cyklus chování, známou situaci a nabídnout se novým druhům utrpení. Taky třeba přiznat, že jsme se v něčem mýlili, což v případě, že se na některých přesvědčeních zakládá celý život, není snadné. Tak či tak, musíme rozbít nebo narušit vytvořený obraz. Werther ale zůstane svému obrazu věrný až do konce. Je osamělý, zoufalý, netušící co se svými emocemi a jeho jediným vodítkem se stává pocit krásna. A jak své city demonstrovat lépe, než je následovat do úplného konce?
Některé věci se prostě do obrazů nehodí a za žádnou cenu se tam nesmí dostat. No a pokud se podobným „malováním“ necháme strhnout my sami nebo ostatní… Vždy se dají jednotlivé prvky obrazu nějak nahradit, přebarvit, jen to chce čas. Prvků k využití je totiž víc, než nám může na první pohled připadat.
Zdroje:
Buchty čtou - Utrpení mladého Werthera. Online. 2023, 11. prosinec 2023. Dostupné také z: https://wave.rozhlas.cz/mlady-werther-je-sebou-pohlceny-narcis-ktery-dnes-fotil-stromy-na-instac-9131332.
Rozbor díla. Online. In: . Dostupné z: https://rozbor-dila.cz/utrpeni-mladeho-werthera-rozbor-dila-k-maturite/