Hlavní obsah
Internet a technologie

Paradox současných smartphonů: výkonu na rozdávání, smysl v nedohlednu

Foto: Alejandro Escamilla/unsplash.com

Dobře, je to trochu risk, ale zkusím se s vámi vsadit. Tipuji totiž, že váš mobilní telefon má vyšší výkon, než váš počítač nebo notebook. I kdyby šlo o výkon srovnatelný, nabízí se otázka: proč to tak je a k čemu vlastně takový výkon potřebujeme?

Článek

Je to už tradice, výrobci mobilních telefonů se nás každý rok snaží přesvědčit, že máte zastaralý telefon, který si zaslouží vyměnit za zbrusu nový. Je totiž lepší – obvykle lépe fotí, nabízí kvalitnější displej a také vyšší výkon. Dostali jsme se do doby, kdy má mnoho lidí telefon s tak vysokým výkonem, že mnohdy převyšuje výkon běžného počítače či notebooku, který má většina z nás doma.

Pak dochází k paradoxu: mobil na volání a posílání zpráv má vyšší výkon než počítač, na kterém pracujeme nebo vytváříme obsah. Jaký to má smysl a o co se výrobci vlastně snaží?

Efekt plánovaného zastarávání

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se výrobcům elektroniky, převážně výrobcům mobilních telefonů, daří lidi motivovat k tomu, aby si pořídili nové zařízení? Zmínit můžeme efekt plánovaného zastarávání.

Vysvětlit si to můžeme třeba na výrobci elektroniky Apple. Každoročně nám na podzim ukazuje své novinky, kromě chytrých hodinek i oblíbené iPhony. Když jsou představeny, častokrát si můžete přečíst články na téma, že iPhony vypadají zastarale, protože jim chybí to či ono, co konkurence už delší dobu nabízí. Přesto jsou iPhony nejoblíbenějšími smartphony dneška. Jak to Apple dělá?

Jednoduše – i přesto, že má technologie na to, aby byly iPhony lepší už „letos“, záměrně si některé dovednosti nechává na příští rok. Pokud by si totiž všechny novoty nechal pro jeden rok, další rok by neměl čím překvapit.

Fenomén sociálního statusu

Váš kamarád či kamarádka udávající trendy si pořídil/a nový telefon – jak se zachováte? Budete přemýšlet nad tím, zda si nové zařízení také pořídit? Pokud ano, jednoduše jste podlehli sociálnímu tlaku s jednoduchým výsledkem: zvýšení sociálního statusu. Tento fenomén není ničím novým – každá doba měla své produkty a prvky žití, které sociální status zvyšovaly.

Foto: Alex Bertha/unsplash.com

Co zvyšuje sociální status vám?

Zatímco v 17. století sociální status zvyšovaly například materiály oděvů (hedvábí, samet, krajky) nebo třeba sídla, v 18. století vám sociální status mohly zvýšit například kapesní hodinky či pití exotických čajů. V 19. století sociální status zvyšovaly vlastní kvalitní portréty a křišťálové výrobky (Baccarat a Swarovski). Ve 20. století se do hry dostala elektronika, kdy symbolem vysokého sociálního statusu byly například televizory a první domácí počítače.

V současném 21. století je symbolem luxusu například drahá dovolená, móda (značky jako Gucci, Balenciaga, Off-White), nemovitosti, ale rovněž také virtuální kryptoměna. Jak ale víte, nic z předcházejících století nestárne tak rychle jako právě elektronika. Pokud doma máte oděv z hedvábí, diamanty nebo kryptoměnu, dost pravděpodobně na ceně stoupají, zatímco televize z 20. století by dnes ohromila jen málokoho – tedy až na příznivce retra.

Výkonu na rozdávání

Zpět k moderní elektronice. Pokud si dnes pořídíte vlajkovou loď výrobce mobilních telefonů, dost pravděpodobně nabídne takový výkon, který daleko přesahuje výkon běžného stolního počítače nebo notebooku. Samozřejmě výkon nesrovnáváme s herními počítači, případně počítači, které slouží pro těžbu již zmiňovaných kryptoměn, ale se standardními počítači, které slouží pro běžnou kancelářskou práci nebo tvorbu obsahu.

Zkusil jsem si takový test. Zavítal jsem na srovnávač cen Zbozi.cz, kde jsem si vyfiltroval nejoblíbenější smartphone. Aktuálně jím je Apple iPhone 13, nejoblíbenějším notebookem Lenovo IdeaPad 3 17IAU7.

Překvapí vás, když vám řeknu, že iPhone má na základě měřícího nástroje Geekbench vyšší výpočetní výkon?

Čím tedy výrobci mobilních telefonů motivují lidi k tomu, aby taková zařízení vlastně chtěli? Často třeba tím, že se spojí se známými vývojáři oblíbených herních titulů, které transformují pro potřeby mobilních telefonů. Často tak můžete slyšet o AAA herních titulech pro mobilní telefony, které se grafikou a herním zážitkem vyrovnají těm z jednoúčelových herních konzolí.

Problém je, že o podobné tituly je většinou zájem jen krátkodobý, než si uživatelé uvědomí, že je vlastně hraní na malém displeji mobilního telefonu nebaví.

Nový rok, nové možnosti

Říká se, že není nic staršího než včerejší noviny. Podobné je to i u spotřební elektroniky, akorát že životní cyklus je přeci jen o něco delší. I tak se výrobci snaží, aby byl cyklus co možná nejkratší, a tak není výjimkou, že nové produkty z dané modelové řady vidíme častěji než jednou ročně, třeba i dvakrát tak často.

Výsledkem je, že se moderní telefony sice pyšní špičkovými výkony a velkorysou pamětí, ale nikdo přesně neví, jak to využít.

Že to tedy celé nedává smysl? Ano, ale to je problém příštího roku…

Anketa

Jak často měníte mobilní telefon?
průměrně 1× ročně, nebo častěji
0,6 %
průměrně 1× za 2 roky
4,2 %
průměrně 1× za 3 roky
14,5 %
až když jej výrobce přestane podporovat formou aktualizací
20,6 %
až když se ten původní definitivně rozbije
60,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 165 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz