Hlavní obsah
Zdraví

Proti svrabu bojujeme dostupnými prostředky, efektivně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ArmyRepelent

Svrab - zákožka svrabová

19. 4. 16:52

Proti svrabu, roztočům a dalším 55 druhům hmyzu bojujeme armádním repelentem.

Článek

Důvodem je rakce na množící se články v různých médiích o výskytu svrabu nejen ve Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezkém, Jihočeském, Středočeském i na Vysočině. Pravděpodobně i v následujících dnech narazíte na pojem „svrab“ až moc často.

Rozhodně, při zjištění tohoto zákeřného svědivého parazita, využijte ihned pomoc kožního, lékaře.

Veškeré masti jsou na předpis, tedy nejsou ihned k dispozici, a je nutná návštěva lékaře.Existuje však řešení o kterém se rozepíši níže.

Lékař vám předepíše jistě mast s permetrinem, a to je právě složka která efektivně zabíjí jak lezoucí tak létající hmyz i roztoče.

Obecně:

Svrab je způsoben roztočem Sarcoptes scabiei, který se snadno přenáší z jednoho člověka na druhého. Pro účinnou ochranu proti svrabu lze použít různé prostředky, včetně repelentů s permetrinem.

Zkušenost s armádním repelentem ?

Armádní repelent s permetrinem je účinným prostředkem proti svrabu a může být použit k prevenci infekce při pobytu v oblastech, kde je riziko nákazy svrabem vysoké. Permetrin je insekticid, který zabíjí roztoče a může být aplikován na oděvy, postele, matrace a jiné povrchy, aby se snížilo riziko infekce.

V případě zasažení tímto predátorem je doporučeno použít nejsilnější variantu extreme s 2,1% permetrinu přímo na postižené místo. Doporučuje se nastříkat ideálně celé tělo, nechat působit 5 až 8 hodin, poté se osprchovat a omýt tělo detergentem(mýdlem).

  • Použití je stejné jako mast na předpis s permetrinem.

Efekt je takměř okamžitý (kontaktně zabíjí predátory), pro jistotu se doporučuje ještě jeden nástřik před spaním, a ráno se omýt ve sprše s mýdlem.

Dále je třeba podotknout, že svrab pouhým okem neuvidíte, je potřeba zlikvidovat veškeré organismy kde se „nakažená“ osoba vyskytovala, postele, lůžkoviny, polštáře, pohovky, matrace, koberce, auto sedačky, kabát, kalhoty .

Můžete použít levnou metodu a to vyvařením nad 60 °C v pračce po dobu nejméně 30 minut.

Další možností je impregnace armyrepelentem, který vytvoří ochranný obal po dobu až 90 dní - po celou dobu zabíjí, likviduje hmyz, roztoče, parazity.

Ideální kombinace všech dostupných prostředků a postupů.

Repelent vydrží až 10 oprání v pračce s práškem na 60°C což je výhoda při nošení oděvů nejen do přírody ale i do města, na nákupy a všude kde se mohou vyskytnout „nakažené“ osoby.

Kromě použití repelentu s permetrinem je důležité dodržovat základní hygienické postupy, jako je pravidelné mytí rukou, čištění a dezinfekce povrchů, zejména v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou například školy a ubytovny (toto bohužel moc neovlivníme).

Proto je ideální mít oděvy do těchto lokalit připravené a ošetřené.

Permetrin je insekticid, který se používá k zabíjení a odrážení různých druhů hmyzu. Mezi tyto druhy patří například komáři, klíšťata, blechy, roztoči, švábi a molice. Permetrin je také účinný proti vším, které jsou blízce příbuzné roztočům a které mohou způsobovat podobné kožní podráždění, nemoci, alergie jako roztoči.

Permetrin se často používá jako složka repelentů proti hmyzu, sprejů na oblečení a postele, kde může zůstat účinný i po několika praních. Je také používán v zemědělství,veterinářství,potravinářství,armádě k ochraně před parazity,hmyzem.

Je důležité dodržovat návod k použití a bezpečnostní opatření při manipulaci s permetrinem, protože je toxický pro některé druhy zvířat, jako jsou ryby a kočky.

Permetrin má v armádě široké využití jako  repelent proti hmyzu, včetně komárů, klíšťat, mouch, švábů, molice a dalšího hmyzu, který může přenášet infekce a způsobovat nemoci. Vojáci často působí v oblastech, kde je riziko výskytu infekčních onemocnění vysoké, jako jsou tropické oblasti, a používají repelenty a spreje s permetrinem k ochraně proti hmyzu.

Permetrin se také používá v armádě jako složka sprejů na oblečení, postele a další povrchy k zabíjení roztočů, které mohou způsobit svrab a další kožní podráždění. Spreje s permetrinem mohou zůstat účinné i po několika praních a mohou být použity pro ochranu vojáků, kteří jsou vystaveni riziku infekce roztoči, hmyzem přenášeným nemocem.

Armyrepelent lze v česku i na slovensku najít pod obchodním názvem US Army Repelent - Vietnam.Prodávají jej některé e-shopy s outdoor vybavením a armyshopy.Stačí si zadat do googlu: armyrepelent

Permetrin se také používá v armádě pro ochranu vojenských vozidel, přístřešků a stanů proti hmyzu a škůdcům. Může být aplikován na tkaniny, plastové materiály a kovy, goretex, sympatex aby se snížilo riziko poškození a znečištění těmito organismy.

Jestli si říkáte je to vůbec možné, že dokáže zabíjet efektivně tolik druhů havětí?

Ano,chrání před více než 55 druhy létajícího i lezoucího hmyzu a roztoči.

Je to ideální pomocník v domácnostem, likvidátor mravenců, much, komárů, molic, a dalšího, jistě naleznete spousty informací na internetu.

Balením lze ochránit až 25 m2, což se hodí při impregnaci nejen oděvů automobilů, pokojů.Je oblíben mezi turisty, vojskem, rybáři, myslivci, airsoft-nadšenci i rodinami s dětmi, chovateli zvířat.

Další výhodou je možnost ochrany pejska permetrinem před blechami, klíšťaty.Koneckonců i psí obojky, oblečky jsou právě (ty nejefektivnější) impregnovány permetrinem.

Chovatelé andulek, kuru, králíků jej velice rádi používají na dezinfekci kotců, i nástřik na srtst jako ochrany před parazity a ochranou v letních dnech před kousanci komárů, kteří přenášení králičí mor, nebo likvidace čmelíků u slepiček. Jak vidíte permetrinové preparáty, repelenty, masi mají své místo svou univerzálností.

Bohužel, mají i právě pro tuto svou efektivní vlastnost i slabou stránku a tou je, že nerozlišuje „dobrý hymz“ od „špatného hmyzu“ a likviduje právě i ( nedostatečně nezodpovědně -málo poučených osob) jiný užitečný hmyz.

Ještě jednou zdůrazňuji na popud kolegyně veterinářky, nikdy nepoužívejte přípravky s permetrinem na pejsky pro kočky ! A to právě z důvodu toxicity pro kočky, a také v prostorech kde máte akvarijní rybičky.

Tento ochranný repelent je možné tedy zakoupit libovolně v českých i zahraničních e-shopech „bez předpisu“ a můžete jej využít jako efektivního bojovníka nejen proti svrabu, ale všude tak kde vám hrozí riziko.

Ptáte se na cenu ?

Obvykle se repelenty dali sehnat v roce 2020 mezi 370 až 700 korunami podle koncentrace a balení je většinou po 500ml.

Zkušenosti s nimi mám mnohaletou, vyzkoušel jsem spousty preparátů a využívám jen jeden, na které se mohu na 100% spolehnout.

Určitě pokud budete mít na výběr, sáhněte po permetrinových přípravcích proti svrabu.

Určitě pokud budete hledat pro děti i sebe repelent hledejte s permetrinem, který po zaschnutí nesmrdí a jen neodpuzuje nýbrž havěť likviduje.

Věřím, že tyto informace vám poslouží při rozhodování i rozšíření obzoru.

Vzhledem k nadcházející turistické sezóně a výskytu svrabu v česku je tento článek aktuální a dobré jej sdílet na sociální síti, nebo mezi kolegy, kamarády kteří se rádi vydávají i s dětmi do přírody.

Přeji vám šťastné kroky českou přírodou bez klíšťat i svrabu.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz