Hlavní obsah
Zdraví

V Česku je nejvyšší počet případů svrabu za posledních 20 let

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ArmyRepelent
30. 5. 17:30

Lékaři v Česku zaznamenali letos do konce dubna 3 462 případů svrabu, což je nejvyšší počet za posledních 20 let.

Článek

Během prvních čtyř měsíců letošního roku je jejich počet vyšší než v třech posledních letech před vypuknutím epidemie covidu-19 za celý rok. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se počet případů výrazně zvýšil již loni na 5 276, avšak letos v dubnu je jejich počet dvojnásobný ve srovnání s  loňským rokem.

Hlavním příznakem svrabu je intenzivní svědění, které je doprovázeno vyrážkou na kůži. Nejčastěji se vyrážka objevuje na rukou, předloktích, vnitřní straně stehen a v okolí pupku.

Svrab se přenáší především prostřednictvím úzkého tělesného kontaktu a výjimečně také prostřednictvím ložního prádla nebo oblečení. Časté šíření této nemoci nastává v rodinách, ale také zdravotníci a pracovníci sociálních služeb jsou náchylní k nákaze při péči a vyšetřování pacientů a klientů.

Mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy, Zbyněk Boublík, ve svém prohlášení dnes uvedl: „Pokud jde o další predikci vývoje, lze v současné době jen odhadovat, že se bude nadále zvyšovat počet případů svrabu během tohoto roku.“

Ve velké většině lokalit nejsou masti na svrab k dostání, jejich účinná látka permethrin je také ale obsažena například v armyrepelentu. Po zadání slova armyrepelent naleznete efektivní příparvek proti boji se svrabem.

Na území Česka se v minulosti vyskytovaly velké epidemie svrabu během první a druhé světové války. Další významné epidemie byly zaznamenány v  roce 1970, kdy bylo hlášeno více než 15 tisíc případů, a v roce 1993, kdy se jejich počet přehoupl přes 14 tisíc. Loni bylo zaznamenáno téměř 5 300 nemocných, zatímco v průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku překročil počet případů 3 600.

Dermatologové mají zákonnou povinnost hlásit všechny případy svrabu na hygienickou stanici.Použití army repelentu s permetrinem může být velmi efektivní pro ochranu proti klíšťatům, kteří jsou v některých oblastech zodpovědní za přenos několika nemocí, jako například lymské boreliózy a encefalitidy. Permethrin také dokáže chránit před komáry a jiným hmyzem, kteří mohou být zodpovědní za šíření různých nemocí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz