Článek
Hra o trůny pokračuje. Volby, které se na Filipínách konaly tento týden, měly naznačit, jak silné karty drží v ruce zástupci dvou soupeřících politických dynastií – Marcosů a Dutertů. Hlasování, odehrávající se v polovině funkčního období prezidenta Ferdinanda Marcose Jr., přilákalo navzdory extrémnímu horku rekordních více než 57 milionů voličů – volební účast přesáhla úctyhodných 82 procent. Lidé rozhodovali o obsazení více než 18 000 pozic v místních samosprávách, včetně guvernérů a starostů, a také o polovině křesel v Senátu. Šlo o jedny z nejdůležitějších voleb v moderní historii země.
Filipínská politika je z velké části rodinnou záležitostí. Vliv na řízení státu má přibližně 200 mocenských klanů, z nichž v čele pomyslné pyramidy nyní stojí Marcosové a Dutertové. Dynastie Marcosů se pohybuje v politice již více než osmdesát let. Otec současného prezidenta vládl v letech 1965 až 1986, než byl svržen filipínskou verzí sametové revoluce. Symbolem jeho kleptokratického režimu se stala rozsáhlá sbírka bot první dámy Imeldy Marcosové, která i ve svých pětadevadesáti letech letos „přišla“ k volbám – volila z invalidního vozíku.
Domovskou základnou rodiny zůstává provincie Ilocos na severu ostrova Luzon. Na opačném konci země, ve městě Davao na ostrově Mindanao, dominuje druhá mocenská linie – Dutertové. Rodina ovládla místní politiku natolik, že post starosty zde držela po 34 z posledních 37 let.
Obě dynastie spojily síly před třemi lety v prezidentské kampani, kdy v tandemu kandidovali Marcos Jr. a Sara Duterteová, dcera tehdejšího prezidenta Rodriga Duterteho. Tyto politicky těžké váhy pak společně ovládly dvě nejvyšší funkce v zemi. Jejich aliance se však začala rozpadat prakticky ihned po nástupu do úřadu a dnes už zcela otevřeně přešla v konflikt.
Roztržka vyvrcholila poté, co Marcosovi spojenci zahájili proces impeachmentu proti viceprezidentce Duterteové, čímž se ji pokusili zcela vytlačit z politického života. Prezident navíc souhlasil s předáním Rodriga Duterteho Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde je bývalá hlava státu obviněna ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s krvavou protidrogovou kampaní. Ačkoliv tato operace sklidila mezinárodní kritiku, doma si získala širokou podporu a Duterte opouštěl úřad s vyšší popularitou, než s jakou do něj vstupoval.
Současný politický boj probíhá již zcela bez rukaviček. Na adresu Sary Duterteové zaznívají obvinění ze zneužití veřejných prostředků i z účasti na spiknutí s cílem zavraždit prezidenta. Její obhajoba tvrdí, že jde o součást politické odvety a mocenského boje. Právě skončené pololetní volby tak sloužily jako lakmusový papírek poměřující síly obou rodin.
Pro Saru Duterteovou šlo o klíčové hlasování – k zablokování impeachmentu potřebuje podporu alespoň devíti senátorů. Z 12 nově zvolených jich pět patří do jejího tábora, včetně dvou blízkých spojenců jejího otce, kteří – stejně jako on – čelí hrozbě zatčení ze strany ICC.
Situaci komplikuje fakt, že i senátoři často pocházejí z mocenských rodin a sledují vlastní politické ambice. Směr veřejného mínění vnímají velmi citlivě a tomu přizpůsobují i svou loajalitu. A právě voličské nálady se v posledních měsících obrací proti prezidentu Marcosovi – zejména kvůli ekonomickým problémům a jeho kontroverznímu rozhodnutí vydat exprezidenta Duterteho do Haagu, které rodina bývalé hlavy státu vykresluje jako národní zradu.
Napětí ve vládnoucí koalici ještě více vystupňovala prezidentova sestra Imee Marcosová. Ta se od bratra distancovala a pragmaticky se připojila na stranu Dutertů, čímž si zachránila vlastní senátorskou pozici.
Navzdory očekávání provládního tábora letošní volby Dutertům dveře k politické budoucnosti nezavřely. Sara Duterteová si uchovala šanci odrazit červencový impeachment a v roce 2028 se – po vzoru svého otce – ucházet o prezidentský úřad. Cesta k tomuto cíli však povede přes řadu tvrdých politických střetů. Jejich výsledek rozhodne o tom, zda se mocenské kyvadlo opět přesune od Marcosů k Dutertům.
Pavel Zvolánek, publicista a průvodce v jihovýchodní Asii
Článek jsme původně zveřejnili na webu projektu Asiaskop.cz, kde se věnujeme i dalším tématům spojeným s děním v Asii.