Článek
Přednost zprava není tak univerzální, jak si myslíte, nahradit ji může přednost zleva
Jen málo věcí je nám při absolvování autoškoly vtloukáno do hlavy tak silně jako právě pravidlo pravé ruky. Stojíte na neoznačené křižovatce? Přednost zprava. Rozbila se na křižovatce světla a policista je v nedohlednu? Přednost zprava. Ale i tak vás musíme trochu zklamat. Kdybyste totiž toto pravidlo zkoušeli uplatňovat absolutně univerzálně, neuspěli byste, jak upozorňuje web BezpečnéCesty.
Mimo silnice přednost zprava neplatí
Prvním místem, na němž byste si na toto pravidlo měli dát pozor, je výjezd z jakéhokoliv místa mimo silnici. Máme na mysli třeba lesní a polní cesty, označené jen dvěma reflexními tyčemi. A proč tady pravidlo pravé ruky neplatí? Jednoduše proto, že se vlastně pohybujete mimo oficiální silnici – takže musíte dát přednost těm, kdo po ní „regulérně“ jedou. Jasné a stručné, jak jinak.
Někde si lidé myslí, že ve skutečnosti tu jde o povrchy. Jinými slovy – pokud vyjíždíme ze zablácené cesty na asfalt, čekáme vždy. Ale ve skutečnosti se vše řídí jen a pouze statusem silnice, nikoli jejím vzhledem. Koneckonců, stejná pravidla platí třeba při vyjíždění z parkoviště – a tam o žádném zabláceném povrchu (většinou) mluvit nemůžeme. Mimochodem, podle PČR je nejčastějším důvodem nehod na parkovišti právě nedání přednosti.
Pozor na obytné zóny
A totéž platí i ve chvíli, kdy vyjíždíte z obytné zóny. I když na první pohled vlastně dojíždíte na docela obyčejnou křižovatku bez značení, ve skutečnosti opouštíte poměrně specifickou oblast. A je tedy na vás, abyste dali přednost všem ostatním – a to bez ohledu na to, z jakého směru přijíždějí.
Stejné pravidlo pro vás bude platit, i kdybyste nějakým nedopatřením vyjížděli z cyklostezky nebo pěší zóny (řidiči zásobovacích dodávek by o tom koneckonců mohli vyprávět). Ani tady nemůžete očekávat, že vám někdo dá přednost. Klidně tady tedy může platit pravidlo „levé ruky“ a bude to tak správně.
Co si o výjimkách z pravidla pravé ruky myslíte vy?
Zdroj: Policie, BezpečnéCesty