Článek
Používání mlhovek je věčné téma. Někteří řidiči zpanikaří a aktivují je v okamžiku, kdy se viditelnost i mírně sníží. A to je chyba.
Nová pravidla pro mlhová světla: Vyhněte se drahým pokutám
Představte si to: lehce mrholí a auto před vámi vás oslňuje mlhovými světly. Ovšem dostat se můžete i do zcela opačné situace, kdy auto před vámi jednoduše nevidíte, dokud není pozdě, protože jeho řidič o nějakých mlhovkách nejspíš nikdy neslyšel. Špatné používání mlhových světel je zkrátka a dobře frustrující, nebezpečné – a od 1. října 2024 i velmi nákladné.
Pozor, až pojedete do Polska
Od 1. října 2024 totiž zavádí polská legislativa za nevhodné používání mlhových světel mnohem přísnější pokuty. Z peněženky vám jedno špatné sáhnutí po přepínači (nebo naopak jeho ignorace) může vytáhnout až 2 000 Kč. Polská legislativa konkrétně vyjmenovává tyto situace, při nichž je užití mlhovek vhodné:
- silná mlha (viditelnost pod 50 metrů).
- intenzivní déšť
- sněžení
A proč tak vysoká pokuta? Jejich používání v době, kdy to počasí nevyžaduje, totiž může rozptylovat a oslňovat ostatní řidiče a vytvářet na silnicích zbytečné nebezpečí. O tom jsme koneckonců psali už v úvodu.
Jak na mlhovky v ČR
I u nás samozřejmě existují nastavená pravidla a použití mlhovek jako takových definuje i zákon. Konkrétně jde o zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. V něm se (konkrétně v části § 32) říká, že „přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“
Lehké mrholení nebo mlhavá rána tedy rozhodně nejsou důvodem k tomu, abyste hned sahali po příslušném přepínači, jak konstatuje web AutoRevue. Nesprávné použití v těchto situacích je totiž nejen nezákonné, ale i bezohledné. A je jen otázkou času, kdy i u nás přijdou ke slovu tak vysoké pokuty jako v Polsku.
Myslíte si, že řidiči zapínají mlhová světla zbytečně rychle, nebo je to spíš naopak?