Hlavní obsah

Tito majitelé nesmí svá stará auta od 1. dubna vůbec řídit. Průšvih může nastat na čerpací stanici

Foto: Calreyn88 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Auto Škoda Octavia

Že stará auta hulí jako stará kamna, to asi nikoho nepřekvapí. Zvlášť když nemají filtry, katalyzátory a další důležité součásti, co dokážou výfuk přece jen trochu zkrotit.

Článek

Jenže jiná věc je Evropa s relativně mladým vozovým parkem, a jiná realita je třeba v Asii nebo Africe, kde jezdí i auta, která by u nás dostala zákaz ještě dřív, než by nastartovala. A ona vlastně zákaz dostala – i když tak nějak oklikou, jak uvedl magazín Economic Times. Kolem a dokola naše redakce soudí, že indické Dillí na to šlo opravdu fikaně. Inu, posuďte sami.

Žádný benzín = žádná jízda. Jednoduché jako facka

Ministr životního prostředí Manjinder Singh Sirsa oznámil, že od 1. dubna (a to není apríl) prostě řidiči starších aut v Dillí už nenatankují. Na benzínce jim prostě nedají ani kapku. Palivo si můžou tak leda vyfotit.

Systém je prý jednoduchý: čerpací stanice budou vybavené kamerami, které pomocí umělé inteligence rozpoznají značku auta a jeho stáří, popisuje celý systém web France24. Pokud bude spatřené vozidlo „za zenitem“, výdej paliva se prostě zablokuje. Musíme uznat, že na papíře tenhle plán vypadá opravdu skvěle. Ano, ekologové si můžou oddechnout a milovníci čistého vzduchu dozajista zajásají. Jenže realita má dost často vlastní hlavu.

Zákaz tankování? Zní to hezky. Ale co všechno to spustí?

Takhle na první dobrou to může vypadat jako chytré řešení – to nepopíráme. Jenže pokud nás dějiny něco naučily, tak to, že zákaz často vede k čemukoliv jinému, jen ne k dodržování pravidel. Stačí si vzpomenout, co se dělo u nás za éry komunismu. Pořekadlo tvrdící, že „kdo nekrade, okrádá rodinu,“ má víceméně původ přesně někde tady.

A teď si to přenesme na Dillí. Řidiči starších aut si prostě najdou cestičku – ono jim totiž nic jiného nezbude, protože řada obyvatel na nové auto prostě nemá (a bez něj se zároveň také neobejdou – třeba kvůli nedostupnosti zaměstnání).

Někdo tak bude tankovat „na černo“, jiný si palivo přiveze odněkud, kde bude mít zavedený systém nějaké ty mouchy (a věřte nám, že něco takového se mezi lidmi rychle rozkřikne). A někdo ještě mazanější si rozjede malé podnikání přímo v garáži… Voňavý benzínek za barákem, co se jednou může změnit v ohnivý ohňostroj. To zní skvěle, že? Na první pohled to tedy vypadá dobře, ale my se klidně vsadíme, že jak rychle se tenhle nápad objevil, tak rychle i zmizí – a to ze zatraceně dobrých důvodů.

Co si o tomto zákazu myslíte vy?

Zdroj: Autorský text, France24, Economic Times

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz