Hlavní obsah
Cestování

Pět evropských měst, kam vyrazit na víkend bez davů turistů – osobní tipy i skrytá zákoutí

Foto: pixabay

Evropa nabízí nespočet kouzelných měst, která si zachovala svou autentickou atmosféru a kde najdete klid i nečekané poklady. Zapomeňte na největší turistické magnety a nechte se inspirovat našimi osobními tipy

Článek

Přiznejme si to upřímně, milujeme cestování, ten pocit objevování, nasávání cizí atmosféry, bloumání neznámými uličkami. Jenže, ruku na srdce, někdy už máme po krk těch nekonečných front, davů lidí valících se historickými centry a nepřetržitého cinkání selfie tyčí. Jasně, Paříž, Řím, Barcelona, Amsterdam – to jsou klenoty a za návštěvu stojí, ale pro víkendový únik, kdy toužíme po opravdovém odpočinku, klidu a autentičtějším zážitku bez pocitu, že jsme součástí obrovského mraveniště?

Pro tyto chvíle existují v Evropě místa, která možná nemají na turistických mapách tak výrazné neonové nápisy, ale o to víc vás chytnou za srdce svou pohodou, krásou a tím, že se o ně nemusíte přetahovat s tisíci dalších zvědavců. Mám pro vás pět osobních tipů na města, která jsou ideální pro víkend, kdy si chcete opravdu vydechnout a objevit jejich duši.

Prvním z nich je Lublaň ve Slovinsku. Tahle dračí pohádka pod hradem je často přehlížena ve prospěch slovinských hor a jezer, a to je její velká výhoda. Lublaň je neuvěřitelně milé, zelené a kompaktní město. Je to místo v lidském měřítku, kde se vše důležité odehrává podél břehů řeky Ljubljanice a v malebném historickém centru, které je příjemně pěší zónou. Zatímco turisté sem samozřejmě jezdí, jejich počet se nedá srovnávat s klasickými evropskými metropolemi, což zaručuje uvolněnou a pohodovou atmosféru. Město jako by vybízelo k lenivému toulání bez pevného plánu. Lublaňský hrad se majestátně tyčí nad městem, pod ním se vine řeka s půvabnými mosty jako je slavné Trojmostí nebo Dračí most se svými ikonickými strážci. Kavárny a restaurace lemují nábřeží a zvou k posezení a pozorování života kolem.

Můj osobní tip, jak si Lublaň užít bez shonu, je místo spěchání na hrad lanovkou (i když ta je taky fajn, ale někdy se u ní stojí) – vydejte se k němu pěšky po některé z cestiček vinoucích se do kopce. Cestou objevíte krásné výhledy a pocit klidu, který se na hlavních třídách hledá hůř. Dalším fascinujícím místem, které ukazuje jinou tvář Lublaně, je alternativní kulturní centrum Metelkova Mesto. Bývalá kasárna se proměnila v neskutečně barevný a umělecký prostor plný galerií, barů a klubů. Přes den je tu klid a můžete obdivovat street art a bizarní sochy, večer pak místo ožívá alternativní kulturou. Není to prvoplánová turistická atrakce, ale stojí za objevení. A určitě si nenechte ujít centrální trh – je to místo, kde ucítíte tlukot místního života a můžete ochutnat čerstvé produkty. Slovinská kuchyně s vlivy okolních zemí je chutná a vydatná. Zkuste tradiční štruklji nebo kranjskou klobásu a večer si posedět na nábřeží s pohárkem místního vína, to je dokonalé zakončení dne v tomhle malém, útulném a přátelském městě.

Plynule se přesuneme do Gentu v Belgii, vlámského klenotu s duší. Když se řekne Belgie a víkend ve Flandrech, většina lidí si okamžitě vybaví malebné Bruggy. Ty jsou sice nádherné, ale bohužel také často až nepříjemně přeplněné turisty, zejména o víkendech. Jen kousek dál ale leží Gent – univerzitní město, které nabízí podobně působivou architekturu a kanály, ale s mnohem živější, autentičtější atmosférou a výrazně méně davy. Gent je oblíbený, ale spíš mezi Belgičany a Nizozemci, postrádá tu masivní vlnu jednodenních výletníků z celého světa, která zaplavuje Bruggy. Je to město, kde se žije, kde najdete studenty, místní v kavárnách, a nikoliv jen „konzumenty“ památek. Gent je fascinující směsice středověké nádhery a moderní vitality. Okolí nábřeží Graslei a Korenlei s historickými cechovními domy je prostě dechberoucí, možná i krásnější než v Bruggách, a přesto tu bývá volněji. Stačí se ale jen trochu vzdálit od hlavního nábřeží a ocitnete se v klidnějších uličkách plných zajímavých obchůdků, kaváren a barů. Město má silnou uměleckou a alternativní scénu.

Můj tip na klidnější objevování Gentu je prozkoumat čtvrť Patershol. Je to spleť úzkých, dlážděných uliček plných skvělých restaurací a bister, kouzelné místo pro večerní procházku a večeři. Dalším místem, které stojí za návštěvu a není tak přeplněné jako jiné dominanty, je hrad Gravensteen. Nabízí skvělý výhled na město a procházka po jeho hradbách je zážitek. A pro milovníky umění – místo národních galerií plných davů si zajděte do SMAK, muzea moderního umění, nebo prostě objevujte street art, kterého je v Gentu všude plno a existují i mapy s trasami. Jste v Belgii, takže pivo a vafle jsou samozřejmostí, ale Gent nabízí i skvělou gastronomii – zkuste třeba místní specialitu Waterzooi nebo si dejte ty nejlepší hranolky, jaké kdy ochutnáte. Večer pak posedět v některém z tradičních pivních barů s nekonečnou nabídkou piv je zážitek sám o sobě. Gent je živé, krásné a chutné město, kde si můžete užít to nejlepší z Flander bez pocitu, že jste součástí obrovského mraveniště.

Přesuňme se do Itálie, ale zapomeňte na fronty na Koloseum. Třetím tipem je Bologna, kulinářské nebe pod podloubími. Pokud milujete Itálii, ale chcete si ji užít v klidu, tempu a hlavně si královsky pochutnat, vydejte se do Bologni. Hlavní město regionu Emilia-Romagna je známé jako „La Grassa“, Tlustá, a tenhle přídomek si hrdě drží díky své naprosto výjimečné gastronomii. Bologna má sice návštěvníky, ale jsou to převážně Italové a „zasvěcení“ turisté, kteří přijeli za jídlem a atmosférou, ne za odškrtáváním slavných památek. Není tu jeden monumentální symbol lákající miliony, ale celkové bytí ve městě je zážitek sám o sobě. Bologna je elegantní, intelektuální (sídlí zde nejstarší evropská univerzita) a nesmírně chutné město. Charakteristické jsou pro ni nekonečné kilometry podloubí (portici), které vás chrání před sluncem i deštěm a vytvářejí jedinečnou atmosféru pro toulání. Centrum je kompaktní, dominuje mu Piazza Maggiore s bazilikou San Petronio a dvě šikmé věže Asinelli a Garisenda.

Můj osobní tip, jak si Bolognu vychutnat v klidu, je místo fronty na výstup na věž Asinelli (náročný a nahoře těsno) – projděte se podloubím San Luca. Je to nejdelší podloubí na světě, táhne se téměř 4 kilometry až ke svatyni na kopci nad městem. Je to poutní místo, ale hlavně nádherná procházka s postupně se otevírajícími výhledy a nahoře vás čeká klid a panorama. Dalším skvělým místem pro nasátí atmosféry je oblast Quadrilatero – historický tržní okrsek hned vedle Piazza Maggiore. Ano, je populární, ale ráno nebo mimo hlavní polední nápor je to skvělé místo pro objevování malých obchůdků, ochutnávání lokálních produktů a posedět si s aperitivem. Není to sice „skryté“, ale užít si to v klidu znamená přijít ve správný čas a prostě se jen tak toulat a nasávat vůně. V Bologni je jídlo náboženstvím. Jste v domovině Tagliatelle al Ragù (nikdy „špagety bolognese“, prosím!), Mortadelly, Tortellini a Lasagní. Každá druhá osteria je poklad. Zkuste si zajít na oběd do nenápadného podniku, kam chodí místní, nebo si kupte čerstvé těstoviny. A k jídlu nezapomeňte na Lambrusco, šumivé červené víno z regionu. Bologna je pro ty, kdo chtějí zažít autentickou, chutnou Itálii daleko od davů a shonu.

Čtvrtým místem, kam se vypravit za klidnějším víkendem, je Gdaňsk v Polsku. Zatímco Krakov je turistický magnet, tahle severní perla u Baltského moře bývá často neprávem opomíjena. Nabízí fascinující historii, nádherně obnovenou architekturu a osvěžující mořskou atmosféru, a to vše bez turistického přetlaku jiných polských měst. Ačkoliv popularita Gdaňsku stoupá, stále je to město, kde se můžete volně procházet hlavními ulicemi i mimo ně, aniž byste se museli prodírat davy. Mořská poloha a specifická historie (Solidarita, 2. světová válka) mu dodávají jedinečný charakter. V Gdaňsku na vás historie dýchne z každé cihly a dlažební kostky, pohnutá, ale neuvěřitelně bohatá, a přitom město kypí současným životem. Srdce Starého Města pulzuje podél řeky Motławy, kde hrdě stojí ikonický jeřáb Żuraw, a táhne se Dlouhou ulicí až na Dlouhý trh plný barevných domů. Ale ten pravý, neopakovatelný šarm se skrývá v detailech, ve zvuku racků a ve specifické atmosféře starého přístavního města, která vás pohltí.

Můj osobní tip na „skryté“ zákoutí je ulička Mariacka. Místo soustředění se jen na hlavní Dlouhou ulici, prozkoumejte tuhle jednu z nejkrásnějších uliček plnou obchůdků s jantarem, galerií a kaváren s typickými terasami. Má úžasnou, trochu magickou atmosféru. Dalším tipem je projít se po ostrovech Ołowianka a Wyspa Spichrzów. Tyto oblasti se renovují a ožívají, nabízejí krásné výhledy a najdete tu moderní architekturu, muzea i restaurace, často s klidnější atmosférou než na hlavním nábřeží. Pro zážitek ze silné historie bez turistického cirkusu se vydejte na Westerplatte, kde začala 2. světová válka. Polská kuchyně je vydatná – pierogi, boršč, čerstvé ryby. V Gdaňsku najdete spoustu příjemných míst, ale pro autentický zážitek zkuste Bar Mleczny, levnou jídelnu s tradiční kuchyní, kde obědvají hlavně místní. Gdaňsk nabízí kombinaci historie, krásné architektury a mořského vzduchu, ideální pro víkend plný objevování bez pocitu tlačenice.

A pátým tipem je Hamburk v Německu, přístavní krása na severu. Německo není jen Mnichov s pivními festivaly nebo Berlín s historií u zdi. Hamburk, druhé největší německé město, je pulzující přístavní metropolí s jedinečným charakterem, množstvím vody (přístav, Labe, jezero Alster v centru), zeleně a úžasnou architekturou. Ačkoliv je to velké město, turistické davy se zde rozprostírají a nedosahují intenzity jiných metropolí. Hamburk je spíše pro cestovatele, kteří hledají jiný typ městského zážitku než klasické historické centrum plné památek. Rozlehlost a rozmanitost čtvrtí pomáhá davy rozptýlit. Hamburk je město s kosmopolitní atmosférou, silně spojené s vodou, která mu dává tvář. Moderní architektura se prolíná s historickou, třeba v oblasti Speicherstadt (skladová čtvrť UNESCO) s cihlovými budovami a kanály.

Můj tip na prozkoumávání Hamburku bez davů je místo komerční plavby po přístavu – projděte se pěšky nebo na kole po oblasti Speicherstadt a Hafencity. Je to fascinující mix historie a supermoderny, včetně impozantní Elbphilharmonie. Najdete tu klidnější zákoutí a krásné výhledy. Dalším skvělým tipem je uniknout z centra do čtvrtí jako Sternschanze nebo St. Pauli (mimo hlavní turistické pasti Reeperbahnu). Jsou to živé, alternativní čtvrti plné nezávislých obchůdků, útulných kaváren, barů a pouličního umění, kde nasajete pravou, neředěnou hamburskou atmosféru. A pokud je neděle ráno, zažijte legendární Fischmarkt – rušný, chaotický, ale neuvěřitelně zábavný rybí trh, kde nekoupíte jen ryby, ale všechno možné a hraje se tu živá hudba. Je to spíš zážitek pro místní, ale pro návštěvníka nezapomenutelný. Vzhledem k poloze se v Hamburku zaměřte na ryby – Fischbrötchen v přístavu nebo večeře v rybí restauraci. Město ale nabízí i mezinárodní kuchyni a samozřejmě německé pivo v tradiční Kneipe je povinnost. Hamburk je město, které si musíte pomalu vychutnat, prozkoumávat jeho různorodé čtvrti a nechat se unášet jeho přístavní duší. Nabídne vám víkend plný zážitků bez pocitu, že jste jen jeden z davu.

Tak co říkáte, necháte se zlákat? Opustíte na chvíli vyšlapané cestičky a vydáte se objevit tato méně známá, ale o nic méně kouzelná místa? Víkendový únik nemusí znamenat jen boj s davy. Může to být i klidné toulání, objevování skrytých kaváren, ochutnávání místních specialit a nasávání autentické atmosféry města, které ještě nepadlo za oběť masovému turismu. Šťastnou cestu a příjemné víkendové (bez)davové dobrodružství!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz