Článek
Už z dálky vás praští do očí impozantní komplex budov benediktinského opatství Pannonhalma. Největší a nejstarší náboženské centrum Maďarska se pyšní zápisem na seznamu UNESCO, ale pikantní je, že má tři patra - jako nějaký nákupní centrum! Přízemí pro věřící, prostřední patro na modlení a horní jako svatyně. Zřejmě i Bůh potřebuje výtah, aby se dostal ke svým ovečkám. V tomto duchovním ráji přebývá komunita asi 40 mnichů, kteří se ovšem nestarají jen o spásu duší. Tihle podnikaví duchovní pochopili, že turista hladový neposlouchá. Proto tu provozují vinařství a bylinkovou zahradu, kde vyrábějí „slavná“ opatská vína a levandulový sirup. Svatá Církev a.s. v plné parádě! Po návštěvě jejich restaurací a ochutnávce vín už vám boží slovo zní rozhodně líp.
*Zahrada Boží, nebo botanický Disneyland?* Pannonhalmské arboretum se pyšní titulem první historické botanické zahrady v celém bývalém Uhersku. V 19. století nějaký Fabián Szeder dostal nápad a přeměnil ji na anglickou zahradu - zřejmě mniši potřebovali změnu po těch staletích modlení. Dneska se na 22 hektarech rozkládá přírodní rezervace plná exotických stromů a keřů. Arboretum údajně slouží „vzdělávání a výzkumu“, což možná vysvětluje, proč mniši museli spočítat 150 druhů ptáků v okolí. A věřte nebo ne, zahradu můžete navštívit s vaším pudlem nebo kočkou - pokud je máte na vodítku. Ježíš měl rád všechna stvoření, i ta chlupatá.
*Duchovní zážitek s nádechem architektonické schizofrénie* V samotném komplexu opatství najdete bizarní architektonickou směsici. Baziliku svatého Martina, středověkou hlavní bránu s honosným latinským názvem „porta speciosa“ (asi aby to znělo dražeji) a křížovou chodbu, která to všechno nějak spojuje. Původně románsko-gotický kostel postupně nabobtnával o barokní a klasicistní prvky, takže teď vypadá jako architektonický guláš. Pravděpodobně každý opat chtěl přidat svou stopu, ať to stojí, co to stojí.
*Mniši objevili parfumerii, Chanel se třese* Jako by nestačilo víno a bylinky, v Pannonhalmu otevřeli v roce 2021 první muzeum vůní v Maďarsku. Interaktivní výstava představuje pět tradičních bylin a sedm vonných látek používaných v parfumériích. Prohlídka s průvodcem vás provede celým výrobním procesem, od zasazení rostlinek až po lahvičku s éterickým olejem za cenu malého auta. Největším tahákem je ovšem knihovna se 400 000 svazky - zřejmě mají problémy s internetem, když potřebují tolik informací v papírové podobě. A pokud vám to nestačí, můžete vyšplhat 55 metrů vysokou věž a kochat se výhledem - za předpokladu, že vás po všech těch schodech neodveze záchranka.
*Ryba ve vzduchu? Nebojte, není to halucinace* Pokud byste po návštěvě opatství ještě neměli dost, nedaleko najdete rozhlednu Boldog Mór s lesní stezkou v korunách stromů. 20metrová věž nabízí panoráma, které by stálo za to, i kdyby nestálo nic. Za jasného počasí prý dohlédnete až na Bakony, což zní impresivně, i když většina turistů nemá tušení, co to Bakony vlastně je. Od roku 2018 je součástí chodníku i 80metrová stezka v korunách stromů ve tvaru ryby - jednoho z nejstarších křesťanských symbolů. Z „hlavy ryby“ se můžete kochat výhledem, a pokud jste si dali moc opatského vína, možná uvidíte i samotného Ježíše kráčejícího po Dunaji.
Pannonhalma slibuje být oázou klidu a ticha, kde se snoubí práce s meditací. V reálu je to turistický Disneyland s náboženskou tématikou, kde se snoubí církevní tradice s obratnými marketingovými triky. Svatí otcové evidentně objevili, že víra a byznys jdou skvěle dohromady. A pokud by vám snad po návštěvě chyběl duchovní rozměr, nezoufejte - účet za vinnou ochutnávku a bylinkový sirup vás přivede zpátky k modlitbám rychleji než cokoliv jiného.