Hlavní obsah

Vy to asi doma moc nezvládáte, že? řekla mi paní učitelka před ostatními rodiči

Foto: Freepik

Když jsem četla příběh té maminky, jejíž synovi učitelka navrhla, aby zůstával doma, něco ve mně se sevřelo.

Článek

Protože i já jsem zažila ten pocit bezmoci, když vás někdo, komu své dítě svěřujete, veřejně zpochybní jako rodiče.

Bylo to na třídních schůzkách ve 3.B, kam chodí moje dcera Eliška. Běžný dubnový večer. Seděla jsem v lavici, která mi připadala až směšně malá, a čekala, až na mě přijde řada v té podivné frontě dospělých, kteří se jeden po druhém dozvídali, jak na tom jejich děti jsou.

Eliška není problémové dítě. Učí se dobře, má kamarády, je trochu tišší. Jenže poslední dobou jsme doma procházeli těžkým obdobím – s manželem jsme se rozváděli a snažili se to před ní co nejvíc skrýt. Myslela jsem, že to zvládáme, že o ničem neví. Ale děti vždycky vědí.

Když jsem dosedla naproti paní učitelce Černé, usmála jsem se a čekala obvyklé hodnocení. Místo toho se na mě podívala s výrazem, který naznačoval, že už předem ví, co jsem zač.

„Eliška poslední dobou ve škole pláče. Odmlouvá. Jednou dokonce odmítla pracovat ve skupině,“ začala bez pozdravu. „Vy to asi doma moc nezvládáte, že?“

Cítila jsem, jak mi hoří tváře. Všimla jsem si, že se po nás otáčejí ostatní rodiče, kteří čekali opodál. Slyšeli každé slovo.

„Procházíme náročným obdobím,“ zašeptala jsem, protože jsem nebyla schopná mluvit nahlas. „Ale snažíme se to před Eliškou držet stranou.“

Paní učitelka povytáhla obočí. „No, moc se vám to nedaří. Měli byste se víc snažit. Tohle není normální chování pro osmiletou holčičku.“

Normální. To slovo se mi zarylo do srdce jako ostrý střep. Co je to normální chování pro dítě, jehož rodina se rozpadá? Co je normální reakce na to, když se dva lidé, které milujete nejvíc na světě, najednou nemůžou ani vidět?

Celou cestu domů jsem brečela. Nejdřív tiše, pak hlasitěji, až jsem nakonec musela zastavit auto na krajnici, protože jsem přes slzy neviděla na cestu. Přišlo mi, že jsem v očích té ženy naprostý výpěstkářský odpad. A že jsem možná opravdu selhala jako matka.

Ten večer, když Eliška usnula, jsem dlouho seděla na kraji její postele a dívala se na ni. Vypadala tak klidně. A já si uvědomila, že ať mi řekne kdokoli cokoli, tohle dítě miluji víc než cokoli na světě. A bojuji za ni, jak nejlíp dovedu.

Druhý den jsem požádala ředitelku školy o schůzku. Nebyla jsem naštvaná, nebyla jsem útočná. Chtěla jsem jen vysvětlit situaci a požádat o trochu pochopení a diskrétnosti.

„Rozumím, že učitelé mají právo vědět, co se děje v životě žáků,“ řekla jsem. „Ale veřejné komentáře před ostatními rodiči nejsou v pořádku.“

Když jsem odcházela z ředitelny, potkala jsem na chodbě paní učitelku Černou. Čekala jsem cokoli – obranný postoj, ignoraci, nebo dokonce další kritiku. Místo toho ke mně přistoupila s výrazem, který mě překvapil.

„Chtěla bych se vám omluvit,“ řekla tiše. „Neměla jsem to říkat tak, jak jsem to řekla, a určitě ne před ostatními. Měla jsem těžký den, ale to není omluva.“

V tu chvíli jsem pocítila úlevu, která byla skoro fyzická. Ne proto, že by její slova změnila realitu našeho rozvodu nebo Eliščina trápení. Ale protože jsem pocítila, že nejsem sama. Že i učitelé jsou jen lidé, kteří někdy reagují špatně, ale dokážou to také napravit.

Společně jsme pak vymyslely plán, jak Elišce pomoct projít tímhle obdobím. Dostala možnost jít si během vyučování na chvíli odpočinout do knihovny, když jí bylo těžko. Mohla mluvit se školní psycholožkou. A já jsem konečně začala s Eliškou otevřeně mluvit o tom, co se doma děje, místo abych předstírala, že je všechno v pořádku.

Jednou mi Eliška večer před spaním řekla: „Mami, já vím, že jste s tatínkem smutní. Ale jsem ráda, že už to nemusím předstírat, že nevím.“ A pak mě objala způsobem, který mi málem zlomil srdce – jako by ona utěšovala mě.

Teď, o půl roku později, už nejsme na startovní čáře nového života, ale někde na první míli. Pořád je to náročné, ale naučili jsme se spolu mluvit – Eliška, její otec a já. A taky s její učitelkou, která se ukázala jako nečekaná spojence.

Každému rodiči, který někdy slyšel větu podobnou té, co slyšela ta maminka z příběhu nebo já, bych chtěla říct – nepochybujte o sobě. To, že procházíte těžkým obdobím nebo že vaše dítě potřebuje zvláštní přístup, neznamená, že selhávate. Znamená to jen, že jste lidé. A někdy potřebujeme najít odvahu poprosit o pomocnou ruku místo odsouzení. I když to musíme udělat sami.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz