Hlavní obsah
Finance

Banky začínají reagovat na situaci na hypotečním trhu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: istock.com
3. 3. 14:41

Zvýšení úrokových sazeb od ČNB se v loňském a na začátku letošního roku podepsalo na objemu poskytnutých hypoték. Některé české banky začínají přistupovat na konkurenčním trhu ke snížení vlastních hypotečních sazeb.

Článek

Bankovní ČNB ponechala na svém posledním jednání 2. února úrokové sazby ve stejné výši, tedy dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %. Všeobecné očekávání je momentálně takové, že centrální banka i vzhledem ke svým prohlášením ponechá úrokové sazby na stávajících hodnotách a nebude je dále zvyšovat. Analytici předpokládají, že ČNB začne základní sazbu snižovat ve druhé polovině 2023, nejčastěji se přiklání k poslednímu kvartálu roku.

Zatímco Fed i ECB jdou zatím se sazbami nahoru. Fed na posledním zasedání na přelomu ledna a února zvýšila úrokové sazby do rozpětí 4,50 % a 4,75 %. Trh se přiklání k variantě, že na příštím zasedání 22. března zvýší sazby o další 25 bazických bodů. ECB na svém posledním jednání na začátku února také zvýšila svou hlavní depozitní sazbu na 2,5 %.

To má vliv i na české firmy a domácnosti. Vzhledem ke zdražení finančních zdrojů v korunách, se v loňském roce řada společností zaměřila na úvěry v eurech. Na konci minulého roku podíl cizoměnových úvěrů tvořil téměř polovinu podnikových úvěrů.

Podstatně složitější než získat úvěr v eurech je pro Čechy získat hypotéku v eurech. Úvěry v cizí měně jsou totiž velmi přísně regulovány a u běžných spotřebitelů je nutné přenést kurzové riziko banky, proto je výsledný produkt drahý a pro české banky neatraktivní. Na českém území působící banky je nabízejí velmi zřídka, jedním z nich je například pobočka rakouské Oberbank. Zájem o tento produkt mají nejčastěji lidé, kteří mají svůj příjem v eurech a mohou požádat o hypotéku v zahraničí. I tam však není vše bezproblémové.

České banky se v oblasti hypoték dostávají do složité situace a čísla objemů poskytnutých hypotečních úvěrů šla za rok 2022 prudce dolů. Podle ČBA Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za 197 miliard korun, což znamená propad o více než 60 % oproti roku předchozímu a o 40 % oproti roku 2020. Průměrná hypoteční sazba se v prosinci pohybovala na 5,98 % v lednu letošního roku mírně klesla na 5,93 %.

Banky se na poli hypoték pohybují ve velmi konkurenčním a přísně regulovaném prostředí, klienti musejí ke schválení hypotéky dodržet řadu parametrů (LTV, DTI, DSTI). Proto nemají příliš prostoru k tomu, jak o klienty bojovat. Nejjednodušším způsobem je poskytování dalších služeb spojených s úvěrem a pochopitelně úrokové sazby.

První české banky začínají přistupovat ke snižování úrokových sazeb u hypoték. Na začátku února UniCredit Bank snížila sazbu u hypotečních úvěrů s pětiletou fixací a nyní nabízí 5,49 %. K podobnému kroku přistoupila i Air Bank. Ta od 22. února poskytuje při započtení slevy za pojištění schopnosti splácet úrokovou sazbu ve výši rovněž 5,49 % ročně u hypotéky s objemem vyšším než 5 milionů korun. Dříve banka stejný úvěr poskytovala za 5,99 % ročně. Analytici očekávají, že k podobnému kroku přistoupí i další banky.

Dražší hypotéky vedly v loňském roce i k nižší aktivitě na realitním trhu. Podle dat ČBA a Dataligence u u rodinných domů o 49 %, u starších bytů klesly prodeje o 51 % a u nových bytů o 57 %. Lehce se situace začíná propisovat i do cen nemovitostí, i když se to většinově netýká nemovitostí ve velkých městech.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz