Hlavní obsah
Finance

I když inflace klesne, tak se k nízkým úrokovým sazbám hned tak nevrátíme

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 4H production s.r.o.
9. 5. 11:30

Nedávným hostem našeho podcastu byla Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB. V rozhovoru nastiňuje, jak vidí boj s inflací a budoucnost po jejím odeznění. Přiklání se k tomu, že po delším období nízkých úrokových sazeb přichází období těch vyšších.

Článek

Nejdříve jsme se ptali, co bylo těžší - shodnout se na kurzovém závazku, nebo na tom nezvyšovat více sazby. „Na kurzovém závazku jsme se nikdy neshodli. Ten byl přijat poměrem hlasů 4:3 a já to dodnes považuju za jednu z největších měnových chyb, které se staly. Možná ani ne kurzový závazek, ale podlehnutí iluzi, že kurzový závazek budeme moci držet jen několik čtvrtletí, bude to rázná akce, kdy bude propíchnuta deflační bublina a my se vrátíme do celého pásma kolem 2 %. Tehdy závazek trval 3,5 roku. Myslím, že v té ekonomice je ten jeho odkaz pořád ještě trochu cítit. Dnes nezvyšovat úrokové sazby je v podstatě situace podobná, akorát trošku naruby. Model říká, že kdybychom zvýšili sazby, tak bychom mohli mít inflační cíl dosažen o měsíc, dva nebo tři dříve. Pro mě je to jednak malá diference, jednak ten model zase nepočítá s tím, že se v ECB odsunul inflační cíl, to plnění na rok 2025. Takže budeme v podobné situaci, tzn. že zahraničí půjde proti naší inflační politice,“ odpověděla Eva Zamrazilová.

Dále se však přiklonila k tomu, že díky kurzovému závazku má ČNB vysoké devizové rezervy a díky nim si může instituce dovolit intervenovat.

Co se týče inflace, vidí v ekonomice pozitivní signály, ať už se jedná o ceny energií nebo normalizaci vztahů ve výrobních a dodavatelských řetězcích. Na druhou stranu v určitých odvětvích se snažíme o vlastí soběstačnost a bezpečnost, což tlačí spíše na vyšší ceny. Za problém považuje Eva Zamrazilová přehřátý trh práce a nadměrný růst mezd v posledních letech ve srovnání s ostatními zeměmi.

Pro viceguvernérku to je jeden z argumentů, proč mít sazby výše po delší dobu. „Já nesouhlasím s filosofií, že dosáhneme inflačního cíle a zase se můžeme v klidu vrátit na politiku nízkých úrokových sazeb, které tu s námi byly 10 let. Proto raději vidím vyhlazenější trajektorii, protože si myslím, že sazby budou muset zůstat výše než na neutrální úrovni déle, než jsme si mysleli, proto aby se inflace zase nerozhořela. Firmy se vzpamatují, oklepou a zase začnou přidávat nadměrně.“

Dodává, že minulost vidí jako čas s příliš volnou měnovou politikou a myslí si, že bohužel zase bude nutné mít období, kdy sazby budou nad 3 %.

Toto a mnohem více si můžete poslechnout v našem podcastu na Apple Podcasts a na Spotify.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz