Článek
Babička Boženy Němcové, ikona české literatury, symbol laskavosti, klidu, moudrosti a tradičních hodnot, by v dnešní době neprošla dozorem sociálních služeb. Ta romantická idyla, kterou máme zafixovanou ze školních lavic, by totiž v moderní společnosti dostala úplně jiný rozměr – a asi by skončila na koberečku u úřadu péče o dítě.
Vnoučata vystavená živlům
Babička přijíždí ke své dceři Terezce, aby pomohla s dětmi. Milující babička, která obětuje svůj klidný život, aby pomohla rodině? Na první pohled ano. Ale dnes? Sociální pracovníci by okamžitě zpozorněli. Žena bez stabilního příjmu, která dává přednost citům nad ekonomickou stabilitou? To by neprošlo. Nemluvě o tom, že babička evidentně žije spíš z toho, co má po kapsách, než z nějakého důchodu nebo poctivé práce.
A co ty dlouhé procházky s vnoučaty? Super nápad, pokud se nepodíváme blíž: děti neustále vystavované vlivům počasí, přičemž babička zjevně neřeší vhodné oblečení nebo stravovací a pitný režim. Nedej bože, aby nějaký soused zahlédl Barunku, jak kráčí domů promočená nebo hladová. Dnes by babička dostala do problémů dřív, než by stihla mrknout.
Přátelství s pochybnými individui
A co teprve ta společnost, ve které se babička běžně pohybuje? Sousedé, potulní myslivci, děvečky a tajemná bláznivá Viktorka, která žije jako vyvrhel v lese. Tohle je jako učit děti, že je normální kamarádit se s asociály a lidmi, kteří evidentně nejsou psychicky v pořádku. Viktorka je navíc ukázkový případ, kdy selhal nejen stát, ale i rodina. Psychicky narušená dívka by dnes rozhodně skončila v nějakém bezpečném ústavu – a babička by dostala ostrou výtku za to, že vnoučata vystavuje přítomnosti potencionálně nebezpečných a narušených osob.
Babička patří do minulosti
Možná je na čase přestat idealizovat Babičku Boženy Němcové. Její příběh by v současnosti byl smutnou ukázkou selhání systému, rodiny i celé společnosti. To, co se dříve bralo jako láska a moudrost, by dnes skončilo byrokratickým šetřením, pokutami a dlouhým vyšetřováním.