Hlavní obsah
Rodina a děti

Být fit žena s malými dětmi je někdy fakt výzva

Foto: BÁRA MAKOŠOVÁ

Být fit můžete i s malými dětmi

Hubnout, cvičit, být neustále ve formě a mít perfektní figuru – no řekněte samy, kdo z vás to má? Ale hlavně – kdo by to nechtěl? Jenže snažte se být fit, když kolem vás pořád létají caparti.

Článek

Takže logicky přicházejí další otázky. Kde cvičit? Ve fitku, doma, v parku nebo na zahradě? Kdy cvičit? Ráno, nebo večer? A co mezitím s dětmi? Pošleme je k babičce, najmeme si dětskou chůvu, nebo zavoláme muži do práce, že by bylo docela dobré taky jednou za čas se zapojit do výchovy „potomstva“?

Je to fakt výzva, ale věřte mi, existují způsoby, jak začlenit cvičení do každodenního života a hlavně jak do něj zapojit i děti.

Já si myslím, že šťastná máma = šťastné děti

Jsem Bára, máma tří kluků. Nejstaršímu je 10 let, prostřednímu 3 roky a nejmladšímu na konci prázdnin byly 2 roky. Takže vím, o čem mluvím. Mým cílem je, abych se mohla naplno věnovat svým dětem, abych tu byla pro ně fit a zdravá. Prostě šťastná. Protože šťastná máma = šťastné děti.

Vůbec se nedivím tomu, když po veškerém tom shonu konečně vyčerpaná padnete do křesla a dáte si kávu. A kousek čokolády na pevné nervy. A jakože teď bych měla začít cvičit? Doma mám neskutečný nepořádek a navíc venku začalo pršet.

Jak být fit a nic nezanedbat?

Jasně, naprosto přesně chápu, že nemáme dostatek času na cvičení. Že vás unavuje ta nekonečná práce, ty každodenní „domácí povinnosti“. Že vás ubíjí ten neustálý stres, kdy nevíte, co které dítě zase napadne, kam co strčí, kam vyleze, kdy si odře koleno a co zase vyvede. Vždyť to znáte – dneska v noci měl Sebík zase teplotu, kašlal a nevyspal se ani on, ani já. Ráno Adámka bolelo ouško a Kubíkovi lezou zoubky.

Udělejte přítrž výmluvám

Ale nechci, aby to znělo jen jako věčná výmluva. Dnes vám chci ukázat, že je možné být aktivní i s dětmi. A že to nemusí být jen nudná rutina, ale naopak to může být zábava pro celou rodinu. Naučte se, aby i děti měly radost z pohybu. A pamatujte – obzvlášť u dětí skvěle funguje napodobování jako motivace!

1. Vysvětlete dětem, proč spolu cvičíte

Nejprve jim řekněte, jakou zábavu společné cvičení přináší. A jen tak mimochodem můžete zmínit, že cvičení je důležité i pro zdraví a že se díky němu mohou cítit lépe. Já sama s úspěchem používám tuto zábavnou formu na příkladech ze zvířecí říše. Vidíš, jak ten medvěd hravě unese i kládu? Jaký je silák? Všimni si, jak se ta opička dokáže houpat na větvi. Taky bys to dokázal? Takto lze dětem přirozeně vysvětlit, jaké výhody pravidelný pohyb přináší – například zlepšení fyzické kondice, síly a energie. Zkrátka, že je to nejjednodušší cesta, jak být fit.

2. Cvičte spolu s dětmi při sledování televizních pořadů nebo videí

Pro začátek můžete vybrat nějaký sportovní pořad, který je vhodný pro malé i větší děti. Vidět cvičit své vrstevníky je pro ty naše špunty inspirující. Vědí, že v tom nejsou sami a že když to zvládne ten mrňous na obrazovce, tak já to přece zvládnu taky!

Zkuste taneční videa. Děti uvidí, že cvičení je zábavné. Pusťte jim nějakou zábavnou muziku. U nás teď nejčastěji jede https://music.youtube.com/watch?v=VYN-u2-udxM&si=jVo3CjjAKkIffikF

A navečer společnou taneční kreaci předveďte třeba muži😊. Ať se pobaví i on.

3. Buďte pozitivní!

Uvolněte se a užívejte si to. Je důležité vytvořit příjemnou atmosféru a spojit cvičení s radostí a pozitivními emocemi. Nekřičte na děti, nepeskujte. Snažte se děti při cvičení nepřerušovat – vždyť žádný učený z nebe nespadl. Však ony se to naučí, nebojte. Nekřičte a neodhánějte je ani, když cvičíte sama. Raději je zabavte, aby neměly pravidelné cvičení spojené s tím, že na ně budete ZASE křičet.

Pokud jsou dny, kdy vás děti neustále nutně potřebují, zkuste cvičební svačinky. Mně pomáhá chůze do schodů a ze schodů nebo třeba 20 dřepů při čištění zubů, při vaření, když si děti hrají, když se koukají na pohádku… Během dne si 5 takových chvilek hravě najdete a za den máte rázem odcvičeno 100 dřepů.

4. Hoďte činky a starosti za hlavu!

Když se kolem vás ta drobotina motá, plete se vám pod nohy, tak cvičit doma v nějakém stísněném prostoru s činkou nebo s jiným těžkým nářadím znamená, že riskujete nějaký ten vyražený zub, popřípadě nečekanou návštěvu na pohotovosti. Použijte měkké míče nebo bosu. Je to skvělý způsob, jak zapojit děti do různých cvičebních aktivit. Mně se docela teď osvědčily cviky s vlastní vahou.

5. Zapojte děti do cvičení nejprve lehkou formou

Nechte děti, aby se samy přidaly alespoň částečně k některým cvikům. Nutit je násilím nemá cenu, to jim cvičení leda tak zprotivíte. Přizpůsobte cviky jejich věku, schopnostem a prostředí. Například mohou poskakovat na místě, protahovat si tělo, dělat dřepy nebo kopat do míče. Měkkého! (Střepy sice přinášejí štěstí, ale sehnat dneska sklenáře, aby vám zasklil rozbité okno, je docela drahá sranda.)

6. Využijte každou aktivitu s dětmi jako příležitost ke cvičení

Zahrajte si venku na babu nebo další varianty honiček. Vyražte se sportovním kočárkem na inline brusle nebo s krosničkou na túru. Když už budete venku, zacvičte si třeba u lavičky. Výpady, kliky, zadní kliky na tricepsy… Pokud bude lavička u dětského hřiště, je to značka ideál. Děti si pohrají a vy si mezitím zaposilujete a pak můžete pokračovat v kardio procházce nebo projížďce.

Být fit máma znamená nejen cvičit, ale i zdravě se stravovat

Když se nacpete nezdravým jídlem, tak do oblečení už se nenacpete. Co s tím? Nejrychlejší způsob, jak dobít baterky (a to nejen po intenzivní práci nebo po cvičení), je samozřejmě nacpat se nezdravým jídlem. Snad každá z nás už se někdy chytila do této nastražené pasti. Já teda jo. Jenže když jsem se pak marně snažila nasoukat do starých šatů, které mi ještě celkem nedávno seděly jako ulité, tak jsem si řekla: „Dost!“ Takhle to dál už fakt nejde, musím se sebou něco dělat.“

Před narozením malásků se mi osvědčila nízkosacharidová dieta. Je založená na omezení příjmu sacharidů, přičemž tělu pak nezbývá nic jiného než použít jiný zdroj energie. Takže začne spalovat uložené tuky.

A protože byste při této dietě měli konzumovat vyšší množství bílkovin a zdravých tuků, měly by se ve vašem jídelníčku objevit dobroty jako kuřecí prsa, ryby, ořechy, avokádo atd. Což nezní vůbec špatně, ne?

Klíčem k obnovení vitality může být přerušovaný půst

S nízkosacharidovou dietou jsem zhubla krátce předtím, než jsem měla děti. Jenže potom jsem zjistila, že energie ze sacharidů mi prostě chybí k tomu, abych udržela svou vitalitu a vyrovnanost. Proto jsem se rozhodla dodržovat přerušovaný půst. Přerušovaný půst je stravovací režim založený na principu omezení časového okna, během kterého se jídlo konzumuje. Můj přístup znamená jíst všechna jídla během 10 hodin a pak po dobu 14 hodin držet půst. Takto dávám svému tělu čas na trávení a regeneraci. Přerušovaný půst mi také pomohl zhubnout dalších 5 kg, protože omezení příjmu potravy na určitou dobu podporuje spalování tuků a podporuje celkové snížení tělesné hmotnosti.

Být fit máma s malými dětmi jde, jen někdy je to opravdová výzva.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz