Článek
Mara Barrio 18 a Mara Salvatrucha, dva z nejznámějších a nejnebezpečnějších gangů v Střední Americe, mají své kořeny v amerických městech, kde se během 80. let 20. století formovaly především mezi přistěhovalci ze Salvadoru. Mara Salvatrucha, známá jako MS-13, se nejprve utvořila jako obranná skupina pro salvadorské přistěhovalce v Los Angeles, zatímco Mara Barrio 18 (zkráceně Mara 18) vznikla jako rival této skupiny a od té doby se obě organizace staly symbolem násilí a ilegálního obchod. Po skončení občanské války v Salvadoru byli mnozí členové gangů deportování zpět do své vlasti, tím se gangy rychle rozšířily po Střední Americe.
Působí převážně v Salvadoru, Guatemale a Hondurasu, ale také v USA a dalších zemích, do nichž jejich členové emigrovali. Oba gangy jsou známé svou brutalitou a často se dopouští veřejného násilí, které přitahuje pozornost médií a má za cíl zastrašit obyvatele a upevnit jejich moc. Aktivity těchto gangů mají závažné dopady na místní komunity, neboť vysoká míra násilí vede k útěkům rodin a zhoršují celkovou bezpečnostní situaci v regionu.
Rekrutace nových členů do gangů Mara 18 a MS-13 je brutální a často zahrnuje násilné praktiky. Potenciální nováčci musí projít procesem, který zahrnuje dokázání své loajality. V mnoha případech to zahrnuje vraždu, ať už jde o zabití člena jiného gangu, nebo i nevinné lidi, což má sloužit jako test odvahy a oddanosti. Tato praktika také velmi účinně funguje proti možné infiltraci policejních složek do gangu. V případě mužů musí každý uchazeč projít vstupním rituálem, což znamená vydržet bití od ostatních členů gangu. Ženy si mohou vybrat mezi bitím ostatními členy gangu (případně vraždou) a sexuálním stykem se všemi mužskými členy gangu.
Typické pro členy maras jsou tetování se symboly daného gangů. Dříve byla dokonce pro členy povinností. To vedlo k tomu, že ve státech jako je Salvador a Honduras policie mohla snadno identifikovat členy jednotlivých gangů a v Salvadoru byla tato tetování postavena i mimo zákon a slouží jako důkaz k tomu, že je jeho nositel členem gangu, což je v Salvadoru samo o sobě trestné.
Mara 18 a MS-13 často dominují mediálním zprávám o násilí a kriminalitě ve Střední Americe. Například v roce 2015 došlo k masakru, při kterém gang MS-13 zabil 17 lidí během jedné noci v Salvadoru. Další známý případ zahrnoval brutální vraždu dvou mladých dívek, které se staly oběťmi násilí maras kvůli údajnému porušení pravidel gangové kultury. Tyto události nejen zastrašují obyvatele, ale také vytvářejí obraz, že gangy vládnou beztrestně, což činí jejich činnost zásadním problémem pro místní vlády.
Pokusy o eliminaci maras v Salvadoru
Prezident Salvadoru Nayib Bukele se pokusil o drastickou eliminaci gangů prostřednictvím bezpečnostních opatření a rozsáhlého zatýkání jejich členů. Od jeho nástupu do funkce v roce 2019 zahájil tvrdou kampaň, která vedla k uvěznění tisíců podezřelých z členství v maras, a to i bez obvyklých právních záruk. Bukele argumentuje tím, že jeho politika je nezbytná k tomu, aby se zastavil cyklus násilí a oslabovaly gangy, kterým se snaží vzít moc a kontrolu nad ulicemi. Ačkoliv se potýká s velkou kritikou od mezinárodních organizací kvůli porušování lidských práv, tak se mu úspěšně daří Salvador vymanit ze spárů maras. V roce 2023 měl Salvador nejnižší počet vražd (celkem 154) za posledních třicet let. To jsou 2,4 vraždy na sto tisíc obyvatel, což je podobné číslo jako v Lotyšsku a téměř poloviční než Litvě. Pro porovnání v roce 2015 bylo v Salvadoru 106,3 vražd na 100 000 obyvatel. A to je důvodem, proč je Bukele, přestože si nedělá velkou hlavu z ústavy a ani s lidskými právy, v Salvadoru tak populární a má obrovskou podporu veřejnosti.
Zdroje:
https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/sal/10/sal1007.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_El_Salvador
https://eng.lsm.lv/article/society/crime/25.04.2024-latvian-homicide-rate-down-but-still-highest-in-eu.a551770/
https://www.lagaceta.com.ar/nota/981634/sociedad/maras-salvador-como-ritual-iniciacion-pasa-si-miembro-quiere-salirse.html