Článek
O některých nejčastějších chybách, které vídáme na sále u pacientů před operací, jste si již mohli přečíst v prvním článku. Zde je druhá část aneb na co byste si měli dát pozor, než vyrazíte do hlubin operačního sálu.
Marihuana a omamné látky
Jak je to s užitím látek jako marihuany, kratomu či drog před operací? Co si budeme povídat, když to jde, je dobré je neužívat. Pokud už jste si některou z dobrot této kategorie dopřáli, hlavně nám to řekněte. Některé látky totiž mohou interagovat s léky či anestetiky během operace, což byste neocenili ani vy a ani my. Zároveň se budeme chtít během operačního období některým lékům přímo vyvarovat- například Ketaminu. Ten nejen, že může způsobovat v kombinaci s nevhodnými omamnými látkami nehezké halucinogenní stavy, ale také proto, že si my pracovníci operačních sálů chceme udržet hezké vztahy s pracovníky na oddělení, kteří se o vás po operaci budou starat. Za Ketamin byste nám vy, ani sestřičky, zrovna nepoděkovaly.
Nahlaste nám, i pokud berete produkty z konopí z lékařské indikace (na chronickou bolest, nevolnosti po chemoterapii či jiné obtíže).
Kdeže doktorko, alkohol nepiju. Jo pivečko? Tak to si někdy dám, to jo, třeba 3-4 kousky (každý) večer
Anestezie a alkohol je kapitola sama o sobě. Před operací se každého pacienta ptáme na to, zda pije, kolik a co. Je to pro nás, a pro vás, důležité hned z několika důvodů:
- Pacienti, kteří jsou zvyklí na pravidelný přísun alkoholu, budou pravděpodobně potřebovat vyšší dávky anestetik a analgetik (léků na bolest). A vy rozhodně chcete dostat během operace dostatečné množství anestetik a analgetik.
- Je dobré, abychom zkontrolovali, jak vám játra momentálně fungují. Pokud jsou jaterní testy nad hranicí normy (což může alkohol a jeho množství způsobovat), budeme volit léky, které játra nezatěžují a játry se neodbourávají.
Jeden fun fact o alkoholu v nemocnici: při otravě methanolem nebo ethylenglykolem (Fridex, součást nemrznoucích směsí) se těmto pacientům podává alkohol infuzí přímo do žíly. Je to proto, že všechny tyto tři látky se v těle rozkládají pomocí stejného enzymu. Alkohol se odbourává prioritně a methanol/ethylenglykol se tak vyloučí z těla v méně toxické formě (pokud se v těle rozkládají, jsou jejich metabolity pro tělo velmi škodlivé).
Krásně nalakované nehty
I když vaše krásně upravené a čerstvě nalakované nehty jistě potěší vaše oči, ty anesteziologovy již tolik ne. Na prst ruky se během operačního výkonu dává saturační kolíček (= pulsní oxymetr, měříme jím množství kyslíku v krvi). A ten bohužel dobře nefunguje, když mají nehty jinou než přirozenou barvu.
Zajímavost: to platí například i u podchlazených pacientů, pacientů s ikterem či u tmavé pleti.
Proto se na pěstěné nehty jednou vykašlete, nebo nám alespoň 1 na každé ruce nechte neupravený, budeme za to vděční.
Kontaktní čočky- vyndat či nevyndat?
Nosíte kontaktní čočky? Tak je před operací vyndejte. Důvodů, proč je to důležité, je opět hned několik:
- Hrozí infekce oka. Pokud se během výkonu do oka něco dostane, pod čočkou se to může vesele množit.
- Hrozí otlak oka či poškození rohovky. Během operace pacient nemrká a je riziko, že pokud má oči neúplně zakryté očním víčkem, oči se mu mohou poškrábat/poranit/vyschnout. Proto je po úvodu do anestezie zajišťujeme speciálními náplastmi, abychom udržely oči během operace bezpečně zavřené. A tyto náplasti mohou tlačit na kontaktní čočku, která zase bude působit neměnný několikahodinový tlak na oko… a možné poškození oka je na světě.
Proto se doporučuje kontaktní čočky před operací vyjmout. Pokud opravdu nic nevidíte, je možné si na operační sál vzít brýle. My vám je před uspáním sundáme a po probuzení zase vrátíme.
Poslední večeře před zákrokem
Sice stále platí pravidlo, že před plánovanou operací smíte jíst až do půlnoci (či 6 hodin před operací neplánovanou), ale není úplně vhodné dojídat těsně před půlnocí ten zbytek kachny se zelím, aby se to v ledničce nezkazilo a nevyhodilo. Těžká jídla se budou trávit déle a hůř, i vám může být pak těžce od žaludku. A pokud se žaludek nestihne dostatečně vyprázdnit, opět je tu možnost zvýšeného rizika vdechnutí jeho obsahu při úvodu do anestezie. Proto si k večeři raději dejte něco lehkého.
I personál dělá chyby…
Věřte tomu nebo ne, ale i pracovníci v nemocnici jsou jenom lidi. A i my můžeme chybovat. Ptáme se vás na jiné léky, než které berete? Nemáte alergii, která je zapsaná ve vaší dokumentaci nebo naopak máte alergii v papírech nezapsanou? Nesouhlasí operovaná strana?
Nebojte se ozvat, že to tak není.
Díky Bohu jsou v nemocnicích protokoly a předpisy, pomocí kterých se celý proces stává bezpečnějším, takže k chybám často nedochází. Ale někdy je to shoda náhod, den blbec a pátek třináctého.....
Make up
Co se týká make-upu, klidně si pro tentokrát přispěte a s barevnou aplikací obličeje na tvář se nezdržujte, my to v nemocnici přežijeme. Během anestezie, jak už bylo psáno výše, vám zalepíme oči a budeme s vámi různě hýbat, přetáčet a polohovat, takže vám stejně ty krásné řasy a profi stíny obtiskneme tak, že při odjezdu ze sálu vypadáte spíš jako účastník dětské párty nebo hororový klaun.
Závěrem
Chyby byly, jsou a budou. Proto se v nemocnici nebojte doktorů/sestřiček zeptat na cokoliv, co vám před operací není jasné a to klidně několikrát. Není to hloupé. Nezdržujete nás. Vaše bezpečí je pro zdravotníky na prvním místě.
Zdroje:
Zkušenosti anesteziologa z praxe v nemocnici
Reinhard Larsen: Anesteziologie, 2023, ISBN: 978-80-247-2217-7
Barbora Jindrová: Praktické postupy v anestezii, ISBN: 978-80-247-5612-7
Nemocniční směrnice a doporučené postupy- bezpečná komunikace, premedikace