Článek
Pojďme se podívat na to, v čem pacienti nejčastěji těsně před anestezií a operačním výkonem chybují. Protože některé chyby či nedorozumění vedou ke zbytečnému odložení nebo úplnému zrušení operačního výkonu a některé by dokonce mohli stát pacienta život.
Pacient dlouho nepije
Podle doporučených postupů v anestezii je bezpečné zanechat příjmu tekutin 2 hodiny před operací. Ano, bohužel se stále setkáváme s doporučením, které často zaznívá od ošetřujícího personálů (ať už lékařů, či sestřiček) nepít nic již od půlnoci. Jasně, nic se tím nezkazí. A je lepší od půlnoci nepít než se napít těsně před operací. Na druhou stranu- pokud půjdete na řadu až někdy odpoledne, plus je například léto (a na nemocničním pokoji neočekávejte klimatizaci), tak se docela zapotíte. A budete se zbytečně trápit žízní. Taky vám při dehydrataci nepůjde snadno zajistit kanyla či odebrat krev, protože to dobře nepoteče.
Když to jde, snažíme se u pacientů, kteří čekají na zákrok déle, apelovat, aby mohli pít například i během dopoledne, pokud je operace čeká až v odpoledních či večerních hodinách.
Ranní káva vadí
Jeden extrém je, když pacient ze strachu nepije celý den před operací. Druhá velmi častá chyba je, když si dá ráno kávu, na kterou je zvyklý, ideálně ještě s ranní cigaretkou. I obyčejná káva bez mléka nám ráno před operací vadí. Dejte si proto raději neslazený čaj nebo obyčejnou vodu.
Kouření? Ideálně přestat 2 měsíce před operací, v nouzi alespoň 12 hodin
Co se týká cigaret, ani ty nejsou před operací vhodné. To samé platí pro elektronické cigarety. Abyste svým plicím ulehčili, je potřeba zanechat kouření zhruba 6-8 týdnů před plánovanou operací (což se někdy opravdu stihne, protože na některé druhy neakutních operací bohužel čekáte i několik měsíců).
Pokud vás čeká akutní operace či nemůžete/nechcete přestat kouřit, poslední cigaretu vykuřte nejpozději v 6 hodin večer den před operací. Rozhodně si jí, prosím, nedávejte v den operace.
Od půlnoci nejíst, i bonbon vadí
Aby se žaludek dobře vyprázdnil a nehrozilo během úvodu do anestezie, že vdechnete zbytky míchaných vajíček, doporučuje se lačnit 6 hodin před operačním výkonem. V praxi to vypadá tak, že před plánovanou operací od půlnoci nejíte. A opravdu- ani žádné bonbony (aby vám nezapáchalo z pusy- častý argument), ani žvýkačky, prostě kromě doporučených tekutin (voda bez bublinek/čaj) nic.
Na některé druhy operací budeme stran posledního jídla ještě striktnější (protože například na operaci střeva je potřeba, aby bylo střevo prázdné), ale to vám sdělí ošetřující lékař daného oddělení.
Na druhou stranu, na operaci zlomeného zápěstí opravdu nepotřebujete 2 dny lačnit- s tím se také někdy setkáváme.
Poslední jídlo u malých dětí- kojení, sunar
Naposledy se dítě může nakojit 4 hodiny před operací. Opět- je zbytečné dítě trápit hlady/žízní déle.
Pro dětský sunar však platí zmiňovaných 6 hodin lačnění.
Stres před operací a jeho léčba
To, že máme z operace a všeho kolem toho těžkou hlavu, je normální a v menší či větší míře to pociťuje každý pacient. Máte doma v lékárničce nějaký uklidňováček pro strýčka Příhodu? Tak teď vážně není dobrý nápad si ho bez konzultace zobnout. Protože některé léky mohou interagovat s podávanými anestetiky/léky během operace.
Už se stalo a pro jistotu jste si vzali tabletky 2? Tak nám to hlavně řekněte, ať to víme a můžeme s tím bezpečně pracovat.
Na druhou stranu- není potřeba se utýrat stresem. Rádi vám my/praktik/ošetřující lékař napíše lék, který si před operací můžete vzít a perioperační období se pro vás tak stane snesitelnějším.
Ach ty zuby
Máte neúplně funkční chrup? Tak teď není potřeba se za něj stydět. Naopak, je potřeba anesteziologa upozornit, že to má některý z vašich 32 kamarádů za pár, protože nejhorší je, když se zub během intubace vydá na výlet pokochat krásami dýchacích cest.
To samé platí pro snímatelné zubní náhrady - je potřeba je před operací vyndat.
Piercingy na sál nepatří
I piercingy z oblasti obličeje (a operované oblasti) je potřeba vyndat. Někdy po vás budou chtít vyndat všechny odevšad. Co ale vyndejte vždycky, jsou ozdoby na obličeji- z nosu, jazyka, brady, rtů. Protože s piercingem v průdušnici se fakt blbě dýchá.
Mám dýchátko na astma/stroj na spánkovou apnoi, ale nepoužívám to, tak to nechám doma
Rozhodně to vezměte do nemocnice s sebou. Protože například některá dýchátka se nám před operací mohou hodit k přípravě dýchacích cest, i když si je vy pravidelně neaplikujete. Některá dýchátka můžeme vzít na sál, kdyby náhodou nastala nějaká dechová komplikace. A pokud trpíte obstrukční spánkovou apnoí a máte na to speciální masku na obličej, taky jí nenechávejte doma. Po operaci se může dost hodit.
Jsem trochu nachlazený, ale to bude v pohodě…
Akutní onemocnění je bohužel důvod pro odložení plánované operace. Pro tělo je operace náročná sama o sobě, viróza nebo bakteriální infekce by vedla k oslabení organismu a možným komplikacím (ať už horšímu hojení ran nebo zahlenění během a po anestezii,…)
Po odeznění příznaků virózy či léčbě antibiotiky se doporučuje operační výkon odložit o týden.
Opar? Ten se vždy objeví při stresu…
I opar v akutní fázi (na začátku či dokud není zaschlý) je kontraindikací k výkonu. V tomto stádiu je infekční.
Něco mi není jasné, ale už nebudu otravovat…
Taky máte pocit, jakoby vám vstupem do ordinace lékaře kleslo IQ? Tak nejste sami a je to velmi časté. Je úplně normální, že člověk najednou neví číslo popisné bytu a hlásí místo něj pin kód ke kartě (stalo se nám to v anesteziologické ordinaci nejednou). Nebo že si za Boha nemůže vzpomenout na název těch léků, které bere každé ráno už 5 let. Stres a nervozita zkrátka dokáže způsobit v mozku pěkný mlžný opar. A je to časté a je to normální a není to příznak začínajícího Alzheimera. Takže pokud jste nějaké otázce či instrukci nerozuměli, není vám něco úplně jasné, nezapamatovali jste si počet hodin lačnění, nebojte se zeptat. A raději klidně dvakrát. Neotravujete a je lepší se zeptat, než pak řešit rušení operace nebo nastalé komplikace.
Závěrem
Chybovat je lidské. Stalo se i vám, že jste před operací neudělali něco ideálně?
Zdroje:
Zkušenosti anesteziologa z praxe v nemocnici
Reinhard Larsen: Anesteziologie, 2023, ISBN: 978-80-247-2217-7
Barbora Jindrová: Praktické postupy v anestezii, ISBN: 978-80-247-5612-7
Nemocniční směrnice a doporučené postupy- bezpečná komunikace, premedikace