Článek
Ano, při operačním výkonu opravdu nemusíte spát. Je možné znecitlivět pouze část těla. Na větší operace se anestetika podávají buď přímo k nervu, nebo do páteřního kanálu – aby došlo k anestezii větší oblasti těla. Odborně se tyto metody nazývají jako svodná anestezie. Pravděpodobně metody svodné anestezie budete znát pod názvy epidurál, spinál. Souhrnné informace, psané srozumitelnou formou, si můžete přečíst v předchozích článcích. Zde se podíváme na nejčastější otázky, na které se pacienti ptají a které ne jednomu operantovi vrtají hlavou.
Kam se injekce píchají?
Obě metody částečné (svodné) anestezie mají společné to, že se zavádějí do páteře.
Spinální anestezii můžeme píchat pouze pod oblast 2. bederního obratle, kde již není mícha.
Obrovskou výhodou epidurální anestezie je fakt, že se může aplikovat po celé délce páteře, lze ji tedy použít na celou řadu operačních výkonů.
Bude píchání do zad bolet?
Nebojte, vypadá to sice děsivě, ale ve skutečnosti to není tak hrozné. Než začneme provádět jakoukoliv z metod částečné anestezie (epidurální, subarachnoidální, nervové blokády), místo umrtvíme lokálním anestetikem. To se vpraví tenkou jehlou pod kůži – ucítíte štípnutí, jako při odběru krve.
Poté, až do zad píchneme větší jehlu, ucítíte tlak, ale ne bolest.
Ale mě to v jednu chvíli hodně zabolelo!
Při hledání správného místa jehlou v páteři se může stát, že jehla zavadí o nervový kořen. To zabolí. Naštěstí to není moc časté. A když se to stane, ví anesteziolog, že tudy cesta nevede, a zavede jehlu znovu v jiném směru/v jiném páteřním prostoru.
Nemůžu potom ochrnout?
Na to se ptají pacienti často. Nemějte strach, ochrnutí se opravdu nestává. Kde bychom pořád brali peníze na výrobu invalidních vozíků.
Uslyším celou operaci?
Když se operace dělá v částečné anestezii, není nutné, aby pacient spal – což má řadu výhod (viz níže v textu).
Takže ano, při operaci můžete být při vědomí. Před výkonem dostanete tabletu (premedikaci), která vám zážitek z operačního dne nejen zpříjemní, trochu vás utlumí, ale i pomůže na celou akci trochu zapomenout (anterográdní amnézie – zapomínání událostí, které se staly po podání léku).
Pro pacienty, kteří preferují zatloukání špačků, se na sále dají dát léky, které navodí lehké podřimování.
A pro ty, kteří by i tak raději celou operaci prospali, máme také řešení. Obě metody – částečná a celková anestezie – se dají kombinovat (svodná anestezie v takovém případě bude zastávat především roli tlumení bolesti). Takže i s epidurálem můžete celý operační výkon strávit v říši snů.
Jaké jsou nejčastější komplikace epidurální a spinální anestezie?
Nejčastěji se setkáváme s poklesem krevního tlaku, což může pacient vnímat jako motání hlavy, černo před očima, pocit na zvracení.
Vzácněji se může vyskytnout nepříjemná bolest hlavy (tzv. postpunkční), která se ale dá řešit – téma jsem již zpracovala v dřívějším článku.
Další méně častou komplikací je bolestivost v místě vpichu či vzácně vznik alergická reakce.
Jak dlouho trvá účinek spinální a epidurální anestezie?
Je to různé. Spinální anestezie trvá zpravidla 4–6 hodin, podle použité látky.
U epidurální anestezie je to ještě variabilnější – účinek může trvat několik hodin, avšak pokud se do zad zavedl i epidurální katetr, je možné podat účinnou látku opakovaně.
Je epidurální nebo spinální anestezie bezpečná pro starší pacienty?
Ano! A často je dokonce výhodnější než celková anestezie, protože méně zatěžuje dýchací a kardiovaskulární systém.
Jaké má výhody částečná anestezie oproti celkové?
- U některých pacientů je opravdu s výhodou, pokud si nemusí projít celkovou anestezií – u hodně starých, obézních, u pacientů s rizikem zajištění dýchacích cest, u pacientů s obtížnou intubací v anamnéze, u těžkých astmatiků či pacientů s CHOPN.
- Anestetika vydrží na místě účinkovat hned několik hodin. Takže vás po operaci operační místo nebolí! Umrtvená oblast přichází k sobě postupně, což dává lékaři čas na nastavení adekvátní pooperační léčby bolesti.
- Při spinální anestezii se k lokálnímu anestetiku může přidat speciálně upravený Morphin – ten působí velmi dobře proti bolesti a v místě aplikace vydrží působit až 24 hodin.
Závěrem
Metody svodné anestezie jsou bezpečnou alternativou k anestezii celkové. Proto se jich nebojte a při jakýchkoliv dalších dotazech se neváhejte zeptat anesteziologa, se kterým se na sále potkáte, a nebo klidně v komentářích tohoto článku.
Zdroje:
Práce anesteziologa
Paul G. Barash: Klinická anesteziologie
Reinhard Larsen: Anesteziologie