Hlavní obsah
Zdraví

Zajímavosti z první pomoci: V čem se liší první pomoc pro děti od té pro dospělé?

Foto: Fotografka Diana Petráková- zveřejněno se souhlasem

Jak se liší první pomoc pro děti od té pro dospělé? Je nutné do dětí při resuscitaci dýchat? A můžeme na děti použít defibrilátor?

Článek

Doporučení, která se týkají první pomoci, je snaha tvořit co nejjednodušší a stejná pro všechny pacienty, aby je bez dlouhého promýšlení zvládl ve stresu použít každý. Bohužel, dítě není miniaturní verze dospěláka, a proto se v některých úkonech první pomoc u dětí lehce odlišuje od postupů doporučovaných pro dospělé.

Foto: MUDr. Barbora Hrušková

Shrnutí hlavních rozdílů v resuscitaci dospělých a dětí.

Není hlava jako hlava
U člověka v bezvědomí (tedy nebožáka, který zůstává bez reakce na zavolání i zatřesení rameny) je zapotřebí zprůchodnění dýchacích cest.
Proč? Protože v bezvědomí jsou všechny svaly těla uvolněné. Jazyk také patří mezi svaly a i on si během bezvědomí hodí relax, čímž se ale kořenem rozkydne v dýchacích cestách, které tak zablokuje. Je to docela smutné, když si uvědomíte, že vás může zabít taková trapná věc jako zapadlý sval. A ještě trapnější je, že to „zapadnutí“ znamená sesun jazyka v řádech milimetrů.
Elegantním řešením, jak někoho zachránit před tímto slizkým vrahem, je záklon hlavy - ten kořen jazyka v puse o pár milimetrů oddálí a tím uvolní vstup do dýchacích cest.

Tak je tomu u dospělých.
Již zde nastává úprava postupu pro děti do 1 roku věku.
U dospělých pacientů se hlava záklání hodně, kam až vám to jejich hlava dovolí.
U dětí do 1 roku věku se záklon hlavy dělá jen malý - tak, aby nosík dítka směřoval do stropu.
Proč? Protože maximální zaklon hlavy by mohl vést k velkému natažení a následnému splasknutí dýchací trubice. U dospělých to nehrozí, protože průdušnice již obsahuje kostěnné prstence, které splasknutí zabrání.

Foto: MUDr. Barbora Hrušková

Srovnání hlavičky u dítěte do 1 roku věku. Nos směřuje nahoru. Dochází k uvolnění dýchacích cest.

Třesení rameny
Křičíte na divně ležící osobu a s osobou to ani nehne? Po oslovení by mělo být dalšm bodem vašeho postupu zatřesení rameny, abyste ověřili stav vědomí. U dětí do jednoho roku se však třesení rameny nahrazuje štípnutím do paže či stehýnka.
Proč? Protože krční páteř miminka ještě není připravená třesení zvládnout bez rizika úrazu.

Dusí se? Tak pozor na Heimlicha
Při dušení cizím tělesem, když se neozývá krásný kašel, ale jen ošklivé sípání či úplné ticho, byste měli střídat 5 úderů do zad a 5 stlačení nadbřišku (což je odborně nazývané Heimlichovým manévrem, po jeho tatíčku zakladateli). U dětí do 1 roku věku však evropské doporučené postupy radí namísto mačkání nadbřišku dělat stlačení hrudníku v místě, kde byste dělali resuscitaci (tedy mezi bradavkami na hrudní kosti).


Proč?
- U kojenců a batolat je vysoké riziko vzniku vnitřního krvácení (spodní část hrudního koše má zatím horizontální křivky a nekryje tak křehké orgány játra a slezinu).
- Při mačkání hrudníku může dojít k pootočení, zmáčknutí nebo uvolnění cizího tělesa. To se pak snáze dostane (pomocí následných úderů do zad) z dýchacích cest ven.

Foto: MUDr. Barbora Hrušková

Údery do zad, mezi lopatky, při dušení cizím tělesem.

I resuscitace je trochu odlišná

Pokud dítě ztratilo vědomí - nehýbe se, připomíná hadrovou panenku a má ošklivě šedivou barvu v obličeji, je potřeba zkontrolovat kvalitu jeho dechu. Zakloňte mu hlavu (do 1 roku jí jen srovnájte do roviny, pamatujete?) a 10 vteřin sledujte jeho dýchání.

Nedýchá vůbec? Dýchá divně - otevírá divně pusu, vydává při dýchání divné zvuky? Tak tohle bohužel není dobré, k životu to nestačí a je nyní na čase přejít k resuscitaci.

Místo resuscitace je stejné jako u dospělých - na středu hrudníku, mezi bradavkami.

Foto: Ondřej Sova- zveřejněno se souhlasem

Resuscitace dětí- na středu hrudníku, 2 palci.

Jak moc mačkat?

- Použijte takovou sílu, abyste umáčkli 1/3 hrudníku.

- Možná vám k tomu budou stačit 2 vaše palce.

- Možná budete muset použít 1 dlaň - tedy její hranu.

A co rychlost?

I zde platí stejné doporučení jako pro dospělé, tedy 100-120 zmáčknutí za minutu, což je skoro 2× za vteřinu

Do dětí se dýchá

Co se týká problematiky umělého dýchání - u dospělých je volba, zda provádět umělé dýchání, nebo ne, na vás. U dětí je však umělé dýchání během resuscitace extrémně důležité.

Proč?

- U dospělých pacienů je s největší pravděpodobností příčinou resuscitace infarkt, v jejich těle tedy ještě nějaký kyslík je.

- U dětí je nejčastější příčinou bezvědomí dušení cizím tělesem. Kyslík tedy v těle již nemají a je zapotřebí jej během resuscitace zajistit. Protože záchranáři vám sice dorazí na pomoc, ale několik minut jim to trvat bude. A dětský mozek to tak dlouho bez dodávek kyslíku nedá. V nemocnici sice tvoříme zázraky, ale odumřelým mozkovým buňkám život zpátky nevrátíme.

Foto: MUDr. Barbora Petrová

Umělé dechy při dětské resuscitaci.

Dítě není nafukovací balónek

Velikost umělého dechu u dítěte bude menší než u dospělého. Stačí jen takový objem vzduchu, aby se dítěti zvedl hrudníček.

Jaký poměr resuscitace

Když střídáte mačkání hrudníku s umělým dýcháním, ideální poměr je 30:2. Pokud jste někdy absolvovali kurz první pomoci, který byl zaměřený na děti, můžete použít poměr 5, 15:2 - tedy 5 vdechů na úvod a poté 15 stlačení hrudníku a 2 vdechy.

Vím, co dělat? Tak záchranka počká

Další odlišností v postupech je načasování zavolání záchranné služby.

- U dospělých se má volat 155 ještě než začnete se stlačováním hrudníku, protože resucitace by se v ideálním případě neměla přerušovat.

- U dětí je to trochu jinak. Víte, jak máte resuscitovat a jste na to bohužel sami? V tom případě zkuste 1 minutu resuscitovat, než poběžíte pro telefon a budete volat 155.

Proč 1 minuta? Protože, jak už jste si přečetli výše, děti se spíše dusí, než že by jim selhalo srdce. Špatná zpráva je, že jejich zásoby kyslíku jsou na nule. Dobrá zpráva je, že když do dítěte začnete dýchat, je šance, že blokádu profouknete do jedné plíce, dítě začne dýchat plící druhou a po chvilkové resuscitaci se probere. Takže pokud víte, co dělat, co nejrychlejší zahájení KPR je zásadnější než shánění telefonu.

Pokud ale nevíte, co a jak, volejte záchranku hned. Společně s dispečerem to máte šanci zvládnout.

A co AED?

Automatický externí defibrilátor lze využít i během dětské resuscitace.

- Některé tipy AED mají dětský režim, po jeho aktivaci vás přístroj navádí k dětské resucitaci a přizpůsobí i velikost výboje.

- Pokud dětský režim přístroj nemá, poraďte se s dispečerem záchranné služby, zda AED můžete použít.

Je to stres

Co si budeme povídat. Resuscitace bude pro zachránce vždy nepříjemná a stresová záležitost. A o to horší to bude, pokud budete muset resuscitovat dítě. Nemluvě o tom, pokud bude vaše vlastní.

Co vám se stresem může pomoct? Zkusit si první pomoc nanečisto, rukama. Zkusit pod stresem zachránit dětský život v simulované situaci. Vyzkoušet si resuscitovat figurínu. Protože to, co naučíte svoje ruce, se vám při reálné záchraně života mnohonásobně vrátí.

Foto: MUDr. Barbora Hrušková

Kontrola dechu u miminka.

Závěrem

Nejste si jisti, jak přesně máte postupovat při záchraně života dítěte, ale umíte zachránit dospělého? Tak neváhejte, nezdržujte se dlouhým přemýšlením a využijte znalosti, které máte. Prostě nějak začněte, něco dělejte, dispečer záchranky vám pomůže a případně váš postup upraví. Každá resuscitace je lepší než žádná.

Zdroje

ERC guidelines 2021

www.zdrsem.cz Kurzy první pomoci zážitkem

Práce anesteziologa v nemocnici

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz