Hlavní obsah
Zdraví

Zajímavosti z první pomoci - co (ne)dělat při krvácení z nosu a co s uříznutým prstem

Foto: Microsoft designer

Předklon, nebo záklon? Pomůže tampón? A lze uříznutý prst vrátit zpět nešťastnému majiteli?

Článek

Amputace prstu
Amputace prstu, ať už celého, či jen jeho části, je nepříjemný problém. Ale nezoufejte! Prst se (většinou) dá přišít zpátky ke svému majiteli. Obecně platí, že čím ostřejším řezem byl prst odstraněn, tím vyšší je šance na jeho navrácení. Samozřejmě roli v životnosti amputátu hraje i čas (po týdnu už byste ho asi přišít zpátky ani nechtěli), znečištění (pokud vám hopne do kýblu Sava, máte smůlu) či vhodně zvolený transportní plán - o něm si ještě povíme něco níže v článku.

Než půjdete zachraňovat prst, myslete taky na sebe
Záchrana prstu je jistě důležitá, ale není nic jednoduššího, než při záchraně přijít také k nějakému úrazu. Takže se na chvilku zastavte a rozhlédněte se po situaci. Co se vlastně stalo? Je cirkulárka stále zapnutá? Leží sekera tak, abyste o ni nezakopli? Neuklouznete při záchraně malíčků po louži krve?
A pokud je zachraňovaným vám ne úplně blízký člověk, zvažte, zda byste se nechtěli před jeho krví chránit. Například gumovými rukavicemi nebo třeba igeliťákem.
Na svou babičku si pytel na odpadky asi brát nemusíte.

Nejdřív ruka, pak až prst
Obecní pravidlo zní, že nejprve se zachraňuje člověk a až po něm jemu odejmuté části.
Koukněte se na ránu - pokud hodně krvácí, je potřeba krvácení zastavit. Nejrychleji a nejúčinněji se to dělá tlakem přímo v ráně vašimi prsty v rukavicích. Pokud je rána velká/koukají na vás ostré kosti, můžete jako tlakovou vrstvu použít jeden nerozmotaný obvaz a tlačit přes něj přímo do rány. Ovšem jen za předpokladu, že:
- ho máte zrovna čirou náhodou v kapse
- si postižený drží ránu sám a vy zatím uběhnete do lékárničky (ne do lékárny, na to není čas)
- někdo vám ho z lékárničky donese


Kam s prstem
Krvácení z rány je pořešené? Výborně. Teď hledejte zbytek. Až zbývající části naleznete, je potřeba je spolu s pacientem dopravit do nemocnice. A ano, klidně volejte záchranku (pokud má postižený barvu velikonočního vajíčka a vypadá, že neujde ani cestu k autu/fakt hodně to krvácí/amputátem je celá ruka).


Návod: jak zabalit prst, aby vás zdravotníci pochválili
Co k tomu budete potřebovat:
- prst/y
- 2 igelitové sáčky
- vodu
- led
Amputát vložte do igelitového pytlíku bez vody. Následně ho vložte do druhého sáčku, ve kterém je voda s ledem. A takto zabalený dárek již můžete transportovat.
Proč je důležité přesně toto složení? Aby mohl být prst zase přišit ke svému majiteli, nesmí být
- zmrzlý - proto se nikdy nedává do přímého kontaktu s ledem
- rozmočený - proto se nedoporučuje učit ho plavat ve vodě

Krvácení z nosu
Krvácení z nosu zažil někdy v životě asi každý. Možná i proto, že je to tak časté, koluje světem mnoho rad a doporučení. Ne všechny je však vhodné používat v praxi.

Odkud to nejčastěji teče
Krvácení z nosu (odborně nazývané jako epistaxe) pochází v drtivé většině případů z přední části nosu - to je důležité vědět vzhledem k následné první pomoci. Zde, v oblasti nosní přepážky, nalezneme hodně cév. Je to tak významné místo, že dostalo svůj název- locus Kiesselbachi.

Proč se nos rozhodne krvácet
Důvodů krvácení této oblasti je více. Nejčastěji to bývá:
- krvácení při zvýšeném krevním tlaku
- u dětí - nejčastějším důvodem jsou průzkumné aktivity nosních prostorů
- usilovné smrkání - ano, i to může způsobit krvácení
- úraz nosu
- v těhotenství - dochází k všeobecnému zvýšení prokrvení sliznic

- nebo prostě jen tak, bez zjevné příčiny.


První pomoc- předklon nebo záklon?
Pokud někomu začne téct krev z nosu, nejvýhodnější polohou je předklon hlavy. Proč? Ze zcela jednoduchého důvodu - krev má šanci vytékat z těla ven. Při opačné poloze, záklonu hlavy, který bývá také někdy nešťastně zmiňován, zatéká krev do krku, což není příliš nepříjemné a jako bonus se vám z toho postižený může pozvracet. A to uklízet nechcete.


Zmáčkni to
Pamatujete na ten divný locus? Tak teď přišla jeho chvíle. Protože nejčastěji dochází ke krvácení z přední měkké části nosu (locus Kiesselbachi), můžete vyzkoušet přední část nosu stlačit. Pak se k tomu posaďte, protože to budete chvíli držte a to ideálně několik minut.
Nemá smysl stlačovat kořen nosu- ač totiž sebevíc chcete, kost prostě nestlačíte.


Mám tam něco strčit?
K zástavě krvácení by opravdu měl stačit tlak na nosní křídla nebo by v lepším případě mělo přestat samo. Takže tampony a jim podobné propriety si schovejte na jiný den v měsíci.
O čem má smysl uvažovat je Gelaspon nebo Surgispon - jedná se o zdravotnický výrobek přímo určený k zástavě malého krvácení. Je vyrobený z želatiny, která má porézní strukturu- ta vede k aktivaci krevních destiček, takže by to mělo krvácení pomoct zastavit.

Kousek tohoto kouzelného vynálezu strčte do nosu. Po akci se buď sám rozpustí nebo ho později vysmrkáte.


A co to chlazení?
Studený hadr na čelo, nebo na zátylek - to je také často zmiňovaná poučka. Bohužel z hlediska první pomoci se jedná sice o milou, ale tak trochu zbytečnou aktivitu. Proč? Smyslem studeného obklady má být stáhnutí cév a tudíž snížení krvácení. Pokud se ale chladí krk, nebo čelo, nebo koleno, cévám v nose je to vcelku šumák. Takže mokrý hadr může sloužit jako psychická podpora, krvácení to ale opravdu nezastaví.


Kdy volat záchranku
Sice to může znít zvláštně, ale i obyčejné krvácení z nosu může být velký problém a to nejen z hlediska ušpinění perského koberce.
1.  Pokud člověk předtím prodělal úder do hlavy a pak se mu spustilo krvácení z nosu nebo mu z nosu začala kapat divná čirá rýma (ahoj, mozkomíšní moku), není to v pohodě. A je dobrý nápad tuto skutečnost zavolat na 155.
2. Krvácí to dlouho
Krvácení z nosu, které se nezastavuje, může být problém. Dejte tomu 15-20 minut. Pořád to teče? Tak by to chtělo kontrolu nějakého zdravotníka - podle stavu postiženého se rozhodnete, zda ho povezete sami (a necháte si od něj zaplatit vyčištění autopotahů) nebo zavoláte pomoc záchranářů, když krve ztratil hodně/motá se mu ze ztráty krve hlava a nevypadá dobře.
3. Krvácí to fakt hodně
Pokud nos postiženého připomíná rozbitý vodovodní kohoutek, není na co čekat.

Shrnutí:

- Amputát patří do igelitu a ten do pytlíku s vodou a ledem

- krev z nosu nechte téct v předklonu a zkuste přední část nosu stlačit

- sežrání prstu psem nevyřeší projímadlo.

Zdroje:

ERC guidelines 2021

www.zdrsem.cz Zážitkové kurzy první pomoci

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz