Článek
O Estonsku víme, že je digitální velmocí, ať už to znamená cokoliv. Ale je to také jeden z nejméně zalidněných států Evropy s poměrně složitým jazykem. Estonština totiž skloňuje ve 14 pádech. V Lotyšsku je národní sport hokej a Litva byla poslední evropská země, která přijala křesťanství. Všechny tři Baltské země byly součástí Sovětského svazu a dnes patří do Evropské Unie. Takový záznam ve své historii žádné jiné státy nemají. V Pobaltí tak mohou směle srovnávat, co jim která historická etapa přinesla. Díky jedné mají množství věznic a táborů pro politické vězně a díky druhé moderní infrastrukturu. Estonsko, Lotyšsko i Litva sousedí s Ruskem. V případě Litvy je ruským sousedem exkláva Kaliningrad, se kterou Litva sdílí Kurskou kosu.
Všechny tři státy mají dohromady kolem 6 milionů obyvatel. Každý z nich je rozlohou menší, než Česká republika. Litva má 65 tisíc km², Lotyšsko 64 tisíc km² a Estonsko 45 tisíc km². Rozloha České republiky je 78 tisíc km². Na více než dvakrát větším území baltských států tak žije jen něco málo přes polovinu obyvatel České republiky a je to poznat na každém kroku. Města nejsou přelidněná a na dlouhých písečných plážích podél Baltského moře snadno naleznete klid i soukromí.
Pozůstatek sovětské éry všech tří zemí je symbolizován řadou bunkrů a raketových, nebo ponorkových základen. Většina z těchto míst je volně přístupná návštěvníkům. V Estonsku se nachází původně tajná, sovětská základna pro ponorky. Ty se tam v rámci oprav i demagnetizovaly, což mělo zajistit snížení jejich detekovatelnosti pro radary a zároveň jejich náchylnost k námořním minám. V Lotyšsku bychom našli soustavu teleskopů, které sověti využívali k odposlechům komunikace během studené války. A v Litvě zase soustavu pobřežních bunkrů a dělostřeleckých baterií. Studená válka a sovětská minulost je přítomna na mnoha místech všech tří zemí. Kdo má rád historii a různé opuštěné vojenské objekty, ten může do Pobaltí vyrazit klidně na měsíc a nebude se nudit.
Další místa, která byste neměli minout jsou v Litvě vodní hrad Trakai, nebo Hora křížů. Ta čítá tisíce větších, či menších dřevěných křížů, které symbolizují útlak litevského lidu pod nadvládou SSSR. V lotyšské Rize mimo jiné stojí za vidění Centrální tržnice, která se nachází v bývalých hangárech pro vzducholodě. A v Estonsku si můžete zaplavat v zatopeném areálu někdejší věznice Rummu, nebo vyrazit do prvního národního parku na území bývalého Sovětského svazu, který se jmenuje Lahemaa, což v překladu znamená země zálivů. A svému jménu není není tato chráněná oblast nic dlužna. Památek a zajímavostí samozřejmě ve všec třech zemích najdete násobně více a nejlepší způsobe, jak se o tom přesvědčit je osobní návštěva.
A kdy do Pobaltí vyrazit? Skvělým obdobím pro návštěvu je léto. Teplota je příjemně vysoká, ale zase ne moc, obvykle se pohybuje kolem 25 - 30°C. Asi málokdo si vybaví Baltské moře jako ideální místo ke koupací dovolené, ale vězte, že i v něm se dá příjemně zaplavat. Pláží je naopak dostatek, jak písečných, tak kamenných. Lze také vyrazit na plavbu po moři nebo procházky do lesů a mezi rašeliniště. A vynechat nelze ani města a hrady.
Kdo by do Pobaltí jezdit neměl? Milovníci hor. Všechny tři státy jsou totiž rovinaté.
Zdroje:
Osobní návštěva uvedených míst.
https://www.zemepis24.cz/kontinenty/evropa/staty-podle-rozlohy
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ventspils_International_Radio_Astronomy_Centre