Článek
Milovnící sjezdového lyžování nedají obvykle dopustit na Alpy a tisíce jich každoročně míří do Rakouska, Itálie nebo Francie. Sám jsem taková střediska navštívil v minulosti mnohokrát, ale touha vyzkoušet něco jiného v kombinaci s neochotou akceptovat stále vyšší a vyšší ceny od skipasů po ubytování, wellness, jídla a vlastně všechno mě v poslední době donutilo přemýšlet o výměně evropských středisek za něco nového a neokoukaného. Na popularitě nabývá lyžování třeba v Turecku, nebo Gruzii a zimní střediska bychom našli i v Rumunsku a Bulharsku. Moje volba ale nakonec padla na Ázerbájdžán. Let z Prahy do Baku trvá 4 hodiny a další dvě a půl hodiny zabere jízda z Baku do horského střediska Shahdag. Podobný čas obvykle trvá dorazit i do středisek v Rakousku. A do Itálie ještě o něco déle.
Samotné středisko Shahdag je poměrně moderní, otevřeno bylo zhruba před deseti lety a o jeho návrh, výstavbu a vybavení technologiemi se postaraly firmy z Rakouska a Itálie. K dispozici jsou moderní hotely a spousta doplňkových aktivit, jako snowtubing, jízda na sněžných skútrech, paragliding nebo bobová dráha. Sjezdovky jsou široké a bývají velmi dobře upravené. Celkově Shahdag nabídne okolo 20 km sjezdovek, což nevypadá jako nijak oslnivé číslo, ale takový Špindlerův Mlýn jich má 27 km. S tím rozdílem, že ve Špindlu se o ně budete dělit s tisíci lyžaři, ale v Ázerbájdžánu maximálně s desítkami. Sám jsem si zajezdil skvěle a středisko mě opravdu bavilo. Benefitem je, že díky malému počtu lyžařů bývají sjezdovky ve velmi dobrém stavu i v pozdním odpoledni. Také při srovnání cen vychází Ázerbájdžán levněji. Denní skipas pořídíte zhruba za 600 Kč, tedy asi třikrát levněji, než v Rakousku nebo Itálii. Nevýhodou je dražší cena letenky, pokud chcete letět z Prahy. Tam se cena pohybuje kolem 10 tisíc korun. Lze tedy říct, že to, co ušetříte za skipas, zaplatíte za letenku.
Volný čas lze trávit relaxací ve wellness nebo výlety po okolí. Jednou z možností, které jsem neodolal, byl výlet terénním autem po horských cestách až do vzdálené a izolované horské vesničky. Cestou projíždíte skalními rozsedlinami nebo musíte překonat koryto řeky. A samostatnou kapitolou jsou delikatesy kavkazské kuchyně. Pod pokrmy připravovanými z čerstvého masa nebo zeleniny se často prohýbal stůl, ale poradil jsem si i s tím.
Celkově musím říct, že mě lyžařský zájezd do Ázerbájdžánu nadchnul a zvažuji, že si ho příští rok zopakuji. Lyžování bylo skvělé, středisko Shahdag mě bavilo a stejně tak i doprovodný program mimo sjezdovky. A to včetně návštěvy hlavního města Baku. Kombinace poznání, dobrodružství, dobrého lyžování, odpočinku a skvělého jídla. Je mi jasné, že takový zájezd není pro každého, ale své příznivce si lyžování v netradičních destinacích jistě najde a Ázerbájdžán k tomu má skvělé předpoklady. Ne náhodou se začíná objevovat i v nabídkách cestovních kanceláří.