Článek
S nástupem letní sezóny se opět začaly objevovat informace v médiích o tom, jak oblíbené destinace zdražily, kde proti turistům místní obyvatelé organizují stávky nebo je i přímo napadají. Člověk, který si zaplatí za dovolenou, si pak na místě připadá jako chodící peněženka, hodiny tráví v nekonečných frontách u památek, a když konečně dokončí prohlídku místa, které zná díky instagramu, tak najde u auta vypuštěné kolo, nebo ulomené zrcátko. Je to asi bráno jako určitá daň za cestování do míst, která jsou masovým turismem vyloženě zamořena. Ale co když takovou daň platit nemusíte. Co když jen stačí otevřít atlas a podívat se do míst, do kterých na první pohled nemíří desítky milionů turistů ročně.
Co třeba vyzkoušet Uzbekistán? Poprvé to možná nemusí znít příliš lákavě, ale když chvilku zapátráte a o této zemi si najdete několik základních informací, mohla by se vám ta myšlenka začít líbit. Jen považte. Uzbekistán leží na někdejší Hedvábné stezce, na níž řada měst byla centry dávných kultur i vzdělanosti. Ve městech jako Khiva, Buchara, nebo Samarkand si budete zaručeně připadat jako v pohádce. A to bez jakéhokoliv přehánění. Destinace je to bezpečná, vstupné do památek není nijak drahé, ale hlavní výhoda překvapivě nespočívá v ceně. Ale v tom, že u většiny těch nádherných staveb budete jen s minimem jiných návštěvníků a někde dokonce i sami. Budete mít čas na libovolně dlouhou chvíli zastavit a třeba si představovat, jak tudy před mnoha lety putovaly karavany se vzácným zbožím. A nikdo vám u toho nebude funět za zády.
Ano, Uzbekistán je vnitrozemský stát, na plastové lehátko u moře rovnou zapomeňte. Místo toho se ale můžete vypravit k někdejšímu Aralskému moři, dozvědět se o ohromné ekologické katastrofě způsobené sovětským člověkem a přímo si prohlédnout její následky. Nikde jinde na světě neuvidíte flotilu rezavých rybářských lodí sedět na dně moře, které ještě pár desítek let zpět bylo pod nimi a dávalo jim denně možnost štědrých úlovků.
Vyrazit ale můžete i za přírodní krásou, třeba do hor Ťan-šan, nebo poušti Kyzylkum. A za objevování stojí i místní gastronomie. V centrech plovu v Taškentu můžete pozorovat neobvyklou přípravu tohoto národního pokrmu a nakonec ho samozřejmě ochutnat. A v Samarkandu si zase můžete zajít na pivo vyráběné dle české receptury.
Dovolená nemusí být jen ležení na pláži a lemtání Karlovačka nebo fotka s Eiffelovkou. Dovolená může být mnohem nápaditější, aktivnější a dobrodružnější a můžete si ji užít v místech, kde vás místní lidé uvidí rádi. A zároveň si můžete být jisti, že takové zážitky a vzpomínky si jen tak někdo z vašeho okolí nepřiveze. Jen posuďte sami z přiložených fotografií.