Hlavní obsah

Koupila jsem na blešáku hrnek za 15 korun. Vlastním očím jsem nevěřila, co jsem objevila, říká Anna

Foto: Freepik

Některé věci člověk neplánuje. Nepřemýšlí nad nimi, nejdou vyhledat v katalogu ani objednat přes internet. Prostě se stanou. Stojíte někde mezi hromadou jiných, obyčejných věcí, a pak to uvidíte. A něco se ve vás pohne.

Článek

Přesně tohle se mi stalo minulou sobotu, když jsem šla s kamarádkou na bleší trh. Vlastně jsme tam šly jen na kafe a „na kukandu“, jak říká. Ani jsme neměly hotovost, obě jsme si musely vybrat z bankomatu, protože kartou tam, pochopitelně, nešlo zaplatit ani za kus provázku.

Blešák byl jako vždycky – směs kýče, harampádí, pokladů a věcí, u kterých vůbec netušíte, na co jsou. Staří páni tam prodávali známky a zaprášené mince, babičky domácí zavařeniny a vedle na dece ležela hromada dětských bot s utrženými podrážkami. Procházela jsem to spíš ze zvyku, pohledem jsem sjížděla věci, aniž bych je vnímala, a snažila se neupadnout o volně položenou židli bez opěradla. A pak jsem ho uviděla.

Na malém stolku, mezi otlučenými miskami a zrezivělou konvičkou na čaj, stál hrnek. Ne že by zářil nebo se nějak lišil. Byl smetanově bílý, s decentní modrou linkou a trochu popraskanou glazurou. Ale měl v sobě něco – nevím přesně co, ale jakmile jsem ho vzala do ruky, nechtěla jsem ho pustit. Seděl v dlani tak akorát, měl krásně zaoblené ouško a byl těžký, jinak těžký, než jaké jsou dnešní hrnky. Takový poctivý, pevný. Až mě překvapilo, že na něj nikdo nečeká přede mnou. Cena? Patnáct korun. Bez smlouvání, bez historky. Prostě patnáct. Prodavačka, žena v teplákovce a se zbytky rtěnky v koutcích, jen kývla hlavou a zabalila mi ho do kusu starých novin. Ještě jsme si povídaly o počasí, o tom, že letos jahody asi nebudou nic moc, a pak jsem šla.

Hrnek jsem si prohlédla pořádně až doma. Sedla jsem si s ním ke stolu, položila ho před sebe jako nějaký vzácný artefakt a začala si všímat detailů. Dno bylo lehce oprýskané, ale pořád krásné. Když jsem ho otočila, všimla jsem si vyrytého znaku – malého štítku s korunou, pod ním německý nápis a letopočet. Až mě zamrazilo. Ten hrnek nebyl jen starý. Byl z doby, kdy moje babička byla ještě dítě. V tu chvíli jsem si uvědomila, že držím v ruce něco, co tady bylo dřív než já, než moje máma, možná i dřív než dům, ve kterém sedím. Že ten hrnek měl vlastní příběh, vlastní cestu. A že já jsem teď jeho další zastávkou.

Začala jsem pátrat. Jasně, mohla jsem to nechat být. Hrnek jako hrnek. Ale mně to nedalo. Vyfotila jsem si značku, začala googlit, pročítat si diskuse a články o starém porcelánu, až jsem narazila na jednu sběratelskou stránku. A tam byl. Můj hrnek. Respektive celá série, z roku 1936, ručně glazovaná v malé porcelánce, která už dávno neexistuje. Vyvážela se hlavně do Německa, ale pár kusů skončilo i v Čechách. Byl to „ranní servis pro dámy“, jak to tam poeticky psali. A právě tenhle typ se často dával jako svatební dar. Možná ho kdysi někdo opravdu dostal při svatbě, možná ho měla nějaká paní schovaný v kredenci celý život. Možná z něj pil někdo každé ráno čaj, zatímco venku pršelo a rádio hrálo staré šlágry. A teď je u mě. A já z něj piju kafe, koukám z okna na paneláky a přemýšlím, jak se věci mění a přitom zůstávají stejné.

Co mě na tom dojímá nejvíc? Ta obyčejnost. Že to není žádný drahý předmět, žádný kousek s razítkem Christie's. Jen hrnek. Ale přesto má váhu. Přesto mi dává pocit, že jsem součástí něčeho většího. Že se můžeme spojit s minulostí i skrze takovou drobnost. A že možná právě tyto malé věci mají největší sílu. Protože si je bereme do ruky každý den. Protože jsou u nás, když jsme sami, unavení, když si vaříme čaj, když se potřebujeme zastavit.

Od té chvíle ho používám každý den. Nepoložila jsem ho do vitríny, neschovala do krabice. Piju z něj kafe, čaj, někdy i vodu. A pokaždé, když ho držím, mám zvláštní pocit klidu. Že někde tam ve všech těch popraskaných linkách a oprýskané glazuře je schovaný i kus nějakého jiného života. A že si ty životy předáváme dál, beze slov. Jen tím, že něco uchopíme, podržíme, a necháme u sebe.

Nevím, jak dlouho ten hrnek ještě vydrží. Jestli ho jednou rozbiju, nebo ho třeba zase někam pošlu dál. Ale vím, že si ho budu pamatovat. Že kdybych měla jednou vybrat jeden předmět, který mě učil vnímat krásu v obyčejnosti, bude to tenhle. Hrnek z blešáku za patnáct korun. Který nebyl jen hrnek. Ale tichý svědek času.

A možná i proto jsem od té doby začala víc chodit na trhy. Ne kvůli nákupům. Ale kvůli tomu pocitu, že mezi vším tím zdánlivě nepotřebným se může skrývat něco, co vás zastaví. Co vás dojme. A co vám připomene, že to nejcennější často přichází bez upozornění. Jen tak. V novinovém papíře. Za patnáct korun. A změní vám den. Možná i život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz