Hlavní obsah

Měla jsem ho jen pohlídat. Netušila jsem, že mi vnuk uteče z postele, říká Alena (62)

Foto: Freepik

Měla to být jen obyčejná noc. Syn s manželkou potřebovali na jeden večer odjet, nějaká pracovní akce. Neměli hlídání, a tak mi zavolali, jestli bych si nevzala malého na noc.

Článek

Jako babička jsem to nebrala nijak výjimečně. Pohlídala jsem ho už několikrát, měl u mě oblíbené pohádky, oblíbený hrneček na kakao, v pokoji postýlku a své plyšáky. Máme mezi sebou krásný vztah, vždycky se ke mně těší. Byla to úplně běžná situace, takových už jsem zažila desítky. Ale tahle skončila jinak. A od té doby mám v sobě těžko popsatelný pocit, který ve mě navždy zůstal.

Ten večer probíhal vcelku normálně. Udělala jsem večeři, pustili jsme si pohádku, zalezli do peřin, četli jsme z knížky o prasátku. Malý byl trochu neklidný, asi tím, že nebyl ve svém prostředí, ale nebylo to nic hrozného. Zvykl si rychle. Je hodný. Vždycky byl. Ale jakmile přišla noc, něco se změnilo. Zhruba ve tři ráno mě probudil šramot. Nejprve jsem si myslela, že se jen převalil nebo šel na záchod. Ale světlo v kuchyni mě překvapilo. Šla jsem tam. A našla jsem ho, jak stojí na židli u linky, rozbalený balík sušenek, vedle něj nožík na máslo a rozpitý sirup. Neplakal. Nedělal rámus. Jen tam stál, jakoby ve svém vlastním světě, naprosto klidný, soustředěný.

Nejdřív jsem ho chtěla okřiknout. Říct něco jako „co tady vyvádíš, v noci“, nebo „tohle se přece nedělá“. Ale zarazila jsem se. V tom jeho pohledu bylo něco… dospělého. Ne drzého. Ne vzdorovitého. Jakoby to, co dělá, bylo pro něj naprosto normální. Nečekal, že ho někdo chytí. Ani se nevyděsil. Jen se na mě podíval, jako by mě nepoznal. A pak řekl úplně klidně: „Já mám doma hlad v noci, tak si beru.“

Zůstala jsem stát. A cítila jsem, jak se ve mně zvedá vlna emocí, na kterou jsem nebyla připravená. „Ty máš hlad? A rodiče ti nedají najíst?“ zeptala jsem se, i když mi ta otázka připadala směšná. Znám je. Vím, že se o něj starají. Mají plnou lednici, skvělou domácnost, všechno v pořádku. Ale on jen pokrčil rameny. „Někdy nemám říkat, že mám hlad, protože už jsme povečeřeli.“ Řekl to věcně. Ne s výčitkou. Ne jako stížnost. Prostě popis skutečnosti. A já tam stála a najednou mi došlo, že tohle není jen o hladu. Že ten malý človíček si nese něco, co bych od čtyřletého dítěte nečekala.

Uložila jsem ho zpátky do postýlky. Dala jsem mu banán, pohladila ho po hlavě. A on usnul. Ale já už ne. Seděla jsem v kuchyni, koukala do prázdna a v hlavě se mi honily stovky myšlenek. Nešlo o ty sušenky. Nešlo ani o hlad. Šlo o to, jak klidně si šel pro to, co potřeboval, bez pláče, bez křiku, bez volání o pomoc. Jakoby už byl zvyklý, že si musí vystačit sám. A mně došlo, že tohle dítě mi právě ukázalo něco, co jsem nechtěla vidět.

Druhý den jsem o tom přemýšlela, jestli to mám s někým řešit. Jestli to mám říct synovi. Ale co bych mu vlastně řekla? Že jeho dítě v noci jedlo sušenky? Že jsem v jeho pohledu cítila smutek, který nevyřkl? Co když si to jen domýšlím? Ale pak jsem si začala všímat víc. Malý se třeba nikdy nezeptá, jestli si může přidat. Vždycky čeká, až mu někdo řekne „můžeš si vzít“. A nikdy si nevezme jako první. Nikdy neřekne, že je unavený, nebo že mu něco vadí. Všechno snáší. Poslouchá. Je to až zvláštně hodné dítě. A čím víc jsem ho sledovala, tím víc jsem si uvědomovala, že tahle hodnost není projevem klidu. Ale jakéhosi naučeného ticha.

Možná to zní přehnaně. Možná si říkáte, že je to normální, že spousta dětí je vychovávaná k poslušnosti. Jenže mně to nepřipadá jako výchova. Připadá mi to jako vnitřní rezignace. A od té noci se na vnoučata dívám jinak. Ne s obavami. Ne s výčitkami. Ale s novou optikou. Začala jsem vnímat, co všechno se děje mezi řádky. Co všechno děti neřeknou, ale naznačují svým chováním, tichem, pohledem, tím, co dělají, když si myslí, že je nikdo nesleduje.

S dětmi to dnes máme těžké. Rodiče jsou unavení, ve stresu, často ve spěchu. Děti se přizpůsobují. A někteří z nich tak moc, až se přestanou ozývat. A člověk si myslí, že když je dítě hodné, je všechno v pořádku. Ale ono je to často naopak. Ty nejhodnější děti bývají někdy ty nejopatrnější. Protože už pochopily, že když nevyčnívají, nebudou přítěž.

Od té noci jsem s vnukem mluvila víc. Začala jsem mu klást jiné otázky. Ne jen „chutná ti to?“ nebo „nechceš si hrát?“. Ale třeba „co děláš, když se cítíš sám?“, nebo „co tě dneska potěšilo?“. A v jeho odpovědích jsem najednou slyšela svět, který jsem dřív přehlížela. Svět dětské snahy zavděčit se. Nepřekážet. Nezlobit. A bylo mi ho líto. Ne že by byl nešťastný. Ale že se tak moc snaží být ideální, až z toho mrazí.

Nechci tím říct, že syn s manželkou něco dělají špatně. Jsou to dobří rodiče. Ale možná někdy prostě není prostor na vnímání detailů. A děti mluví právě v těch detailech. V tom, jak se sami obsluhují. Jak se bojí říct, že jim něco vadí. Jak si sami berou sušenky uprostřed noci. A člověk to pochopí, až když to vidí na vlastní oči.

Od té doby, co jsem ho v té kuchyni našla, přemýšlím jinak. O dětech. O výchově. O tom, jak často se za hodností schovává tichá potřeba být viděn. Slyšen. Pochopen. A o tom, jak je důležité nebrat samozřejmost jako důkaz pohody. Protože i v nejtišším dítěti může být spousta nevyřčeného.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz