Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Šla jsem na brigádu za pokladnu. Po měsíci jsem seděla u ředitelky a podepisovala smlouvu snů

Foto: Freepik

Vůbec jsem tam nechtěla jít. Byla jsem unavená, zklamaná, po rozchodu, bez energie a bez motivace.

Článek

Práce nikde, peníze docházely, a já si připadala, že se kolem mě všechno rozpadá. Věci, na které jsem byla zvyklá, lidi, kterým jsem věřila, i ten pocit, že někam směřuji. A pak mi kamarádka poslala odkaz na brigádu. Hledali někoho za pokladnu v supermarketu. Prý jen na měsíc, ideální na překlenutí. Váhala jsem. Já? Pokladna? Po všech těch letech ve škole, po všech těch představách o vlastní kariéře? Ale pak jsem si řekla, že teď není čas na pýchu. A tak jsem tam prostě nastoupila. Vzala si vestu, naučila se kódy, podepsala směny. A netušila jsem, že právě tam, mezi regály a pásy se zbožím, se mi stane něco, co mi změní celý život.

První den jsem se cítila úplně mimo. Byla jsem ta nová, která všechno plete. Která si není jistá, co kam mačkat, která zmatkuje, když přijde starší pán s plnou taškou a chce platit stravenkami, kterými se už dávno nedá. Ale lidi kolem mě byli neuvěřitelně trpěliví. Ukázali mi, jak si to zjednodušit, naučili mě triky, jak si zapamatovat kódy na ovoce, co dělat, když vypadne čtečka. A já jsem si uvědomila, že i když to není žádná „velká práce“, je to pořád práce, která má smysl. Protože za každým zákazníkem je někdo, kdo právě něco potřebuje. A za každým kolegou je někdo, kdo má svůj příběh, svoje starosti a svoje sny. A najednou mě to přestalo štvát. Začala jsem tam chodit ráda. Protože jsem se cítila užitečná. A hlavně – začala jsem být znovu zvědavá.

Všímala jsem si, co se dá zlepšit. Kde vznikají fronty. Jaké otázky se pořád dokola opakují. Co by šlo dělat jinak. A začala jsem to zapisovat. Ne protože bych chtěla něco dokazovat, ale protože jsem prostě měla potřebu přemýšlet. Jako bych se po dlouhé době znovu nadechla. A moje hlava se probudila. Jednou jsem si takhle zapisovala poznámky o víkendu, když ke mně přišla vedoucí směny. „Co to píšeš?“ zeptala se. A já jí řekla, že jen takový seznam nápadů. Usmála se. „Ty nejsi pokladní, viď?“ A já se poprvé po dlouhé době upřímně zasmála. „Ne, ale teď jsem. A docela mě to baví.“

Za dva dny mě zavolala na krátkou poradu. A tam stála i paní ředitelka. Do té doby jsem ji znala jen podle jména, co se objevovalo v interních emailech. Byla příjemná, přímá a chtěla slyšet moje poznámky. Tak jsem jí je přečetla. A ona poslouchala. Ne ze slušnosti. Ale opravdově. Ptala se, zapisovala si, a pak mi řekla: „Jestli chceš, mám pro tebe nabídku. Pomohla bys nám s jedním vnitřním projektem. Je to jen na zkoušku, ale když se osvědčíš, možná tu pro tebe bude víc.“

Nevěděla jsem, jestli se smát, nebo brečet. Ještě před třemi týdny jsem si myslela, že jsem k ničemu. Že už nikdy nebudu dobrá v něčem, co má smysl. A teď jsem seděla naproti někomu, kdo ve mně viděl potenciál. Kdo neřešil, že jsem za kasou, ale že mám nápady. A chuť.

Začala jsem spolupracovat s jejich týmem na zefektivnění některých procesů. Testovali jsme, co funguje, co se dá zlepšit, mluvila jsem s kolegy, mapovala zbytečné kroky. A bylo to jako návrat k sobě. Nečekaný, ale silný. Po měsíci mi ředitelka zavolala znovu. A tentokrát mi nabídla stálou pozici. Se smlouvou. Se stálým platem. Se vším. A já seděla v její kanceláři, podepisovala papíry a v hlavě mi jely všechny ty chvíle, kdy jsem si myslela, že už je se mnou konec.

Dneska tam jsem pořád. Už ne za pokladnou, ale stejně se tam ráda vracím. Pomáhám s tréninkem nových lidí, občas si jdu zase sednout k pásu, když je nejhůř. Protože vím, že i tohle je důležité. A že není žádná „nižší“ práce. Jsou jen nižší předsudky.

A taky vím, že i když člověk ztratí směr, pořád má v sobě kompas. Jen někdy potřebuje tenhle zvláštní vítr do zad. Třeba i z místa, kam jste původně šli jen na přechodnou dobu. Jen na chvíli. Jen na přežití. A ono se to celé otočí. Protože někdo uvidí, že to ve vás je. A připomene vám, že ještě pořád máte co nabídnout. A že to může být začátek. I za pokladnou. I v době, kdy jste sami nevěřili, že se ještě něco stane.

Já jsem tomu tenkrát nevěřila. Ale stalo se. A dneska už vím, že nic není náhoda. Jen někdy musíme být dost odvážní na to, abychom zkusili i to, co jsme si kdysi mysleli, že je „pod naši úroveň“. Protože právě tam možná čeká ta největší příležitost. A ten největší obrat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz