Článek
Mezi lidmi je všeobecně známo, že ten, kdo má na ruce velmi výrazné a nevšední tetování, patří jednoznačně mezi vězně. Mnoho lidí si mylně myslí, že tetování si lidé ve vězení dělají pouze z nudy a proto, aby byli IN. Jenže význam těchto malůvek je zcela jiný, než byste si zřejmě mysleli, a každé tetování symbolizuje něco jiného. Své o tom věděli i vězni, kteří si během druhé světové války museli svůj trest odpykat v jedné z nepřísnějších ruských věznic. Zločinci a trestanci po celém světě si vytvořili vlastní jazyk symbolů, jimiž sdělovali své postavení. Pomocí nich manifestovali své činy, zájmy, pohled na život i na svět. Byl to jejch ilustrovaný životopis.
Inkoust na kůži
Zejména vězni v Rusku mají svou kůži pokrytou inkoustovými skvrnami. Každý jednotlivý obrazec má navíc svůj vlastní význam. Ve 30. letech 20. století začaly v Rusku vznikat zločinecké kasty a s nimi i kultura tetování, která určovala postavení a pověst člověka. Prakticky každé tetování označovalo vězeňského zajatce, a to přibližně až do druhé světové války. Výjimku tvořili pouze významné osobnosti pohybující se v námořnictvu.
Moč a spálená guma místo inkoustu
Podle nepsaného zákona mezi vězni musí mít každý nově příchozí člověk tetování. Vězni bez jediného tetování jsou spolubydlícími opovrhováni a šikanováni. Nejhůře na tom jsou ti, kteří si nechávají nanášet na tělo falešné a zavádějící symboly. Tyto věci byly především v minulosti vězni přísně trestány, často velmi radikálně. Mimo jiné je museli ze své kůže dostat velmi bolestivým způsobem, například seškrábat žiletkou, nabroušenou mincí nebo střepem. Jednotlivé obrazce nebyly důležité jen vizuálně, jejich význam se lišil podle umístění na těle. Například žena na hrudi v tehdejší době znamenala, že vězeň je celoživotní zločinec, a takové tetování na břiše ho označovalo za vězeňskou prostitutku.
Muži označení symbolem KAT jsou považováni za jednoznačně nejnebezpečnější. Vězni si však toto označení považují a jsou na něho hrdí. Vykřikují totiž do světa, že pohrdají autoritou a vládním systémem a že si s nimi není radno zahrávat. Hlavním symbolem je křížek na hrudi. Čím větší, tím silnější důraz. Znamená oddanost zločineckým tradicím a slouží jako důkaz, že jeho nositel není poskvrněn zradou svých zločineckých bratří. Z těchto důvodů bylo následně vězeňské tetování zakázáno, ale ani to vězně neodradilo. Začali hledat zcela jiné způsoby, jak tetování na tělo dostat. Místo inkoustu začali používat spálenou gumu z podpatků bot smíchanou s močí. Ta slouží jako dezinfekční prostředek.
Kerka jako otázka života a smrti
Nejznámější pověstí a dochovanou informací se stal fakt, že vězni, kteří se nechali potetovat, byli často zachráněni před smrtí. Do této skupiny patřili i takzvaní zákonní pachatelé. Jejich příslušníci mají v prostředí organizovaného zločinu a vězeňství elitní postavení. Členové této skupiny musí dodržovat neformální etický kodex zahrnující například pomoc jiným zločincům, nesmí spolupracovat s vládou, musí respektovat a upřednostňovat svou rodinu, ale nesmí být ženatí ani mít děti. Složitá hierarchie této skupiny poskytuje také sociální výhody. Profesionální zločinci a mafiáni jsou na nejvyšší úrovni. Jejich postavení deklaruje dvojice osmicípých hvězd pod klíční kostí.