Hlavní obsah
Příběhy

Trávím svůj život v kabině kamionu, aby se rodina měla dobře. A oni přitom trpí tím, že tam nejsem

Foto: Sora.com

Jmenuju se Pavel, je mi padesát tři a mým druhým domovem je kabina kamionu. Znám evropské dálnice líp než ulice města, ve kterém jsem se narodil. Dělám to pro rodinu. Aspoň to si celou dobu říkám. Aby se měli dobře, abychom měli dům a peníze.

Článek

Život na cestě má svůj vlastní, monotónní rytmus. Kilometry, které ubíhají pod koly. Odpočívadla, která všechna vypadají stejně. Káva z automatu, která chutná všude stejně uměle. A večer, když konečně zastavím, přijde ten nejdůležitější rituál. Videohovor domů.

Vidím, jak děti rostou. Vidím, jak je manželka Alena unavená. Poslouchám útržky jejich dnů. Ale jsem jen divák. Duch za obrazovkou. Posílám peníze, ale chybím u večeře. Chybím u psaní úkolů. Chybím u usínání.

Zastavil jsem na odpočívadle někde v Německu. Bylo pozdě večer, tma. Konečně jsem chytil signál a vytočil domov. Zvedla to Alena. Vypadala unaveně. V pozadí bylo ticho.

„Ahoj, lásko,“ řekl jsem. „Můžu mluvit s dětmi?“ Těšil jsem se, že je aspoň na chvíli uvidím.

Alena si povzdechla. Nebyl to naštvaný povzdech. yl unavený a smířený. „Pavlíku, promiň,“ řekla. „Děti už šly spát, zase jsi to nestihl. Byli unavení.“

Podívala se na mě přes tu malou obrazovku telefonu a já jsem viděl tu propast mezi námi. Propast o velikosti tisíce kilometrů a stovek zmeškaných večerů.

„Tak dobrou noc,“ řekla, poslala mi pusu do kamery a zavěsila.

Obrazovka zčernala. Viděl jsem v ní jen svůj vlastní odraz. Unavenou tvář padesátiletého chlapa, osvětlenou jen slabým světlem z palubní desky. A na mě dolehla tíha toho jednoho slova.

Zase.

Zase jsi to nestihl. Nebyla to výčitka. Byla to prostá konstatování faktu. Faktu, že nejsem součástí jejich každodenního života. Že jsem jen hlas v telefonu, který volá moc pozdě.

V tu chvíli se mi v hlavě začaly promítat všechny ty zmeškané momenty. První den ve škole. Besídky. Narozeniny, které jsem slavil přes Skype. Všechny ty večery, kdy jsem jim nemohl přečíst pohádku. Všechny ty malé bolístky, u kterých jsem nebyl, abych je pofoukal.

Proč to vlastně dělám? Aby měli dům se zahradou. Ale k čemu je dům se zahradou, když v něm chybí táta? Vydělávám peníze, aby mohli mít hezké věci.

Celou dobu jsem si myslel, že jsem dobrý otec, protože se starám. Ten smutek, co jsem cítil, byl hluboký. Nebyl to vztek. Byla to jen čistá, bolestivá lítost nad rozhodnutími, která už nejdou vzít zpět.

Díval jsem se ven z okna na ostatní kamiony. Na ty malé, osamělé světlušky v dálce. V každé z nich seděl pravděpodobně chlap jako já. Chlap, který si taky říká, že to dělá pro rodinu.

Pochopil jsem, že nemůžu vrátit ztracené roky. Ale taky jsem pochopil, že nemusím ztratit ty další. Že to rozhodnutí je jen na mně.

Nezavolal jsem Aleně zpátky. Tohle se neřeší po telefonu. Ale věděl jsem, co udělám, až se vrátím. Půjdu za šéfem a požádám o vnitrostátní jízdy. Bude to znamenat míň peněz. Mnohem míň. Možná se budeme muset uskromnit. Ale budu doma. Každý večer.

Někdy si myslíme, že to nejlepší, co můžeme pro svou rodinu udělat, je obětovat svůj čas, abychom jim zajistili budoucnost. Ale to, co po nás doopravdy chtějí, je naše přítomnost. A na tu už žádné peníze vydělat nejde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz